Lise Anasayfa > Öğrenci İşleri > Burs

MEB (Milli Eğitim Bakanlığı) BURSLARI

Terakki Vakfı Okulları’nda, her öğretim yılında, T. C. Milli Eğitim Bakanlığı’nın “Özel Öğretim Kurumları’nda Ücretsiz veya Burslu Okutulacak Öğrenci ve Kursiyerler Hakkında Yönetmelik” esaslarına göre öğrencilere burs verilmektedir.

Burslu okutulacak öğrenci miktarı; kurumdaki öğrenci sayısının %3’dür.

 
Yönetmeliği görmek için buraya tıklayınız.
VAKIF BURSLARI
 
Terakki Vakfı, başarıyı ödüllendirme ilkesinden hareketle T.C. Milli Eğitim Bakanlığının Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinde Ücretsiz veya Burslu Okutulacak Öğrenci ve Kursiyerler ile ilgili esaslarına göre verdiği burslara ek olarak, öğrencilere "Başarı Bursu" da vermektedir.

Vakfımızın her yıl vermekte olduğu bu karşılıksız bursların, başarılı öğrencilere ve ailelerine önemli bir destek sağlayacağına inanıyoruz.

Terakki Vakfı tarafından verilecek karşılıksız burslar iki kategoride toplanmaktadır.

1. Başarı Bursu

1.1) Terakki Vakfı Özel Şişli Terakki Ortaokulu DBS Başarı Bursu

Özel Şişli Terakki Ortaokulunda 6 ve 7.sınıfta öğrenim gören öğrencilerden, Düzey Belirleme Sınavı (DBS) sonuçlarına göre kendi sınıf düzeyinde ilk üç sırayı alan öğrencilere, bir sonraki öğretim yılı için başarı bursu verilir. Düzey Belirleme Sınavı (DBS) yılda bir kez Haziran ayında uygulanır.

 1. Özel Şişli Terakki Ortaokulu 6 ve 7.sınıf öğrencilerinden DBS puanına göre yapılan sıralama sonucunda kendi sınıf düzeyinde 1.olan öğrenciye, bir sonraki öğretim yılı için %100 başarı bursu verilir.
 2. Özel Şişli Terakki Ortaokulu 6 ve 7.sınıf öğrencilerinden DBS puanına göre yapılan sıralama sonucunda kendi sınıf düzeyinde 2.olan öğrenciye, bir sonraki öğretim yılı için %75 başarı bursu verilir.
 3. Özel Şişli Terakki Ortaokulu 6 ve 7.sınıf öğrencilerinden DBS puanına göre yapılan sıralama sonucunda kendi sınıf düzeyinde 3.olan öğrenciye, bir sonraki öğretim yılı için %50 başarı bursu verilir.

1.2) Terakki Vakfı Özel Şişli Terakki Lisesi Başarı Bursu:

 1. Özel Şişli Terakki Ortaokulunu, Burs Yönetmeliğimizde belirtilen ölçütler dahilinde başarıyla bitiren ilk 20 öğrenciye lisemizdeki öğrenimleri süresince başarı bursu verilmektedir.

  Başarı Bursu almayı hak eden öğrencilerimizin burstan faydalanabilmeleri için belirtilen son kayıt tarihine kadar lisemize kayıtlarını yaptırmış olmaları şarttır. Başarı listesine giren ilk 20 öğrenciden okul yönetimi tarafından belirtilen süre içerisinde Terakki Vakfı Özel Şişli Terakki Lisesine kaydını yaptırmayan olursa; burs yönetmeliğinde belirtilen ölçütler dahilinde bu liste 20 kişiye tamamlanır.
 2. TEOG sınavı sonucunda Özel Okullar Yerleştirme Puanı (ÖYP) ile lisemize başvuran öğrencilerden burs yönetmeliğinde belirtilen ölçütler dahilinde ilk 10 öğrenciye öğrenimleri süresince başarı bursu verilmektedir.
 3. Özel Şişli Terakki Ortaokulunu bitiren öğrencilerin 8. sınıf TEOG sınavı puanına göre ilk üç sırayı alan öğrencilere bir sonraki öğretim yılı için Özel Şişli Terakki Lisesinde aşağıda belirtilen oranlarda başarı bursu verilir.
  1. Özel Şişli Terakki Ortaokulu 8.sınıf öğrencilerinin TEOG sınavı puanına göre yapılan sıralama sonucunda 1.olan öğrenciye, bir sonraki öğretim yılı için %100 başarı bursu verilir.
  2. Özel Şişli Terakki Ortaokulu 8.sınıf öğrencilerinin TEOG sınavı puanına göre yapılan sıralama sonucunda 2.olan öğrenciye, bir sonraki öğretim yılı için %75 başarı bursu verilir.
  3. Özel Şişli Terakki Ortaokulu 8.sınıf öğrencilerinin TEOG sınavı puanına göre yapılan sıralama sonucunda 3.olan öğrenciye, bir sonraki öğretim yılı için %50 başarı bursu verilir.

1.3) Terakki Vakfı Özel Şişli Terakki Fen Lisesi Başarı Bursu:

TEOG sınavı sonucunda Özel Okullar Yerleştirme Puanı (ÖYP) ile Fen Lisemize başvuran öğrencilerden burs yönetmeliğinde belirtilen ölçütler dahilinde ilk 15 öğrenciye öğrenimleri süresince başarı bursu verilmektedir.

2. Yüksek Öğrenim Başarı Bursu

2.1) Terakki Vakfı Özel Şişli Terakki Lisesinden mezun olup üniversite giriş sınavında;

 1. Y-MF-1, Y-MF-2, Y-MF-3 ve Y-MF-4 puanlarının ortalamaları alınarak yapılan sıralamaya göre en yüksek puanı alarak ilgili alan puanlarının herhangi birinde %1'lik dilime giren ve tercihleri doğrultusunda en az 4 yıllık bir yüksek öğrenim programına kaydını yaptırmış olan öğrenciye,

 2. Y-TM-1, Y-TM-2 ve Y-TM-3 puanlarının ortalamaları alınarak yapılan sıralamaya göre en yüksek puanı alarak ilgili alan puanlarının herhangi birinde %1'lik dilime giren ve tercihleri doğrultusunda en az 4 yıllık bir yüksek öğrenim programına kaydını yaptırmış olan öğrenciye,

 3. Y-TS-1 ve Y-TS-2 puanlarının ortalamaları alınarak yapılan sıralamaya göre en yüksek puanı alarak ilgili alan puanlarının herhangi birinde %1'lik dilime giren ve tercihleri doğrultusunda en az 4 yıllık bir yüksek öğrenim programına kaydını yaptırmış olan öğrenciye,

2.2)  Terakki Vakfı Özel Şişli Terakki Fen Lisesi'nden mezun olup üniversite giriş sınavında Y-MF-1, Y-MF-2, Y-MF-3 ve Y-MF-4 puanlarının ortalamaları alınarak yapılan sıralamaya göre en yüksek puanı alarak ilgili alan puanlarının herhangi birinde %1'lik dilime giren ve tercihleri doğrultusunda en az 4 yıllık bir yüksek öğrenim programına kaydını yaptırmış olan öğrenciye,

2.3)  Lise veya Fen Lisemizden mezun olup üniversite giriş sınavında, Y-DİL-1, Y-DİL-2 ve Y-DİL-3 puanlarının ortalamaları alınarak yapılan sıralamaya göre en yüksek puanı alarak ilgili alan puanlarının herhangi birinde %1'lik dilime giren ve tercihleri doğrultusunda en az 4 yıllık bir yüksek öğrenim programına kaydını yaptırmış olan öğrenciye,

2.4) Lise veya Fen Lisemizden mezun olarak, özel yetenek sınavı ile öğrenci alan fakülte ve bölümlerin yaptığı yetenek sınavında birinci olduğu bölüme kaydını yaptırmış olan ve mezuniyet puan ortalaması 70.00'in üstünde olan öğrenci

burs yönetmeliğinde belirtilen ölçütler dahilinde burs verilmektedir.

Öğrencilerimizin, söz konusu burslardan bu yıl ve gelecek yıllarda en doğru şekilde yararlanabilmelerini diliyoruz.

Lise ve Fen Lisesi Başarı Bursu Yönetmeliği

Ortaokul Başarı Bursu Yönetmeliği

Veli Girişi
Kurum Kullanıcısı
Lise Anasayfa | Akademik | Lise’de Yaşam | Genel Hizmetler | Öğrenci İşleri | Mezunlar | İnsan Gücü Kaynağı | Erişim
. Levent Yerleskesi | Ebulula Mardin Caddesi Öztürk Sokak, 2 34335 Levent-İstanbul . T. +90 212 3510060 pbx
. Tepeören Yerleskesi | Tepeören Mahallesi Medeniyet Bulvarı, 55L 34959 Tuzla-İstanbul . T. +90 216 3042205-06-07
Tüm hakları saklıdır. Terakki Vakfı ve Okulları