Basın Bültenleri

Yabancı Diller Eğitiminde Mükemmeli Yakalamak (07.03.2016)

Terakki, TELT Forum 2016’da CEFR-Ortak Avrupa Dil Referans Çerçevesi yazarlarından Richard Rossner’ı ağırlıyor.

Terakki Vakfı Okulları Yabancı Diller Bölümü’nün organizasyonunu üstlendiği üçüncü TELT (Terakki English Language Teaching) Forum 2016 19 Mart Cumartesi günü Levent Yerleşkesi’nde gerçekleşecek. Konferansın bu yılki ana teması yabancı dil eğitiminde mükemmellik anlayışı ve bu alanda uluslararası akreditasyonların alınmasına yönelik çalışmalar.

TELT, 19 Mart’ta Avrupa Dil Eğitimi Kalite Denetim Konseyinin (Evaluation & Accreditation of Quality in Language Services - EAQUALS) kurucularından ve Ortak Avrupa Dil Referans Çerçevesi (Common European Framework of Reference – CEFR) yazarlarından Richard Rossner’ı konferans programı kapsamında Terakki’de ağırlıyor. Rossner, konuşmasında yabancı dil eğitiminde mükemmellik anlayışı, uluslararası akreditasyon alma kriterleri, dünyada dil eğitiminin durumu gibi temel ve alan için önemli konulara değinecek. Rossner’ın yanısıra Avrupa Dil Eğitimi Kalite Denetim Konseyinin (EAQUALS) baş müfettişleri Sue Hackett, Sarah Aitken konferansın diğer konukları arasında yer alıyor. Hackett ve Aitken, katılımcıların sorularını yanıtlayacakları EAQUALS panelinde buluşacaklar. Yabancı diller eğitiminde CEFR programı kullanımı, akreditasyon alma süreci ve yararları ile güncel yabancı dil eğitimi metodolojileri konularının tartışılacağı EAQUALS oturumları katılımcıların bu alanda detaylı bilgiye sahip olacakları ve sorularını uzmanlara yöneltebilecekleri bir oturumlar serisi olacak.

Konferansın, diğer konukları arasında İngiltere’de iletişimsel metod (Communicative Learning) üzerine çalışmaları olan ve Cambridge University Press tarafından yayınlanmış olan Cambridge Handbooks for Language Teachers series: Dialogue Activities (2007) and Memory Activities for Language Learning (2011) öğretmen eğitimi kitapları yazarı Nick Bilbrough. Bilbrough, konuşmasında yabancı dil eğitiminde iletişimsel metod kullanımının detaylarını anlatacak. Bir diğer konuk ise Black Cat kitaplarının yazar ve editorlerinden Robert Hill. Hill, ingilizce okuma kitaplarının sınıf içi kullanımı ve öğrencilerin İngilizce kitap okuma alışkanlıklarına yönelik konuşmasını dünyada farklı uygulamlardan vereceği örneklerle yapacak. Konuşmalar sonunda İngilizce öğretimi ile ilgili güncel sorunların tartışıldığı bir panel ile katılımcılar sorularını uzmanlara yöneltme şansı bulacaklar.

Konferans kapsamında bu yıl Dünya Dillerinden (Almanca, Fransızca ve İspanyolca) konuşmacılar da yer alacak. Ayrıca 40 yuvarlak masa toplantısı ve 5 poster sunumuna da yer verilecek konferans programı öğrencilerin gözüyle yabancı dil eğitimi sunumu ile son bulacak. Katılımcılar EAQUALS onaylı uluslar arası gecerliliği olan konferans katılım belgesi alacaklar.

Konferans websitesi www.teltforum.com

Konferans Programı
08.30-09.00: Kayıt
09.00-10.00: Açılış/ Richard Rossner’ın konuşması
10.20-11.40: EAQUALS konuşmacıları oturumu ( Sue Hackett, Sarah Aitken, Deniz Kurtoglu Eken, Matthew Benton)
10.20-11.40: ELT oturumu ( Nick Bilbrough, Robert Hill)
10.20-11.40: Dünya Dilleri oturumları ( Osman Pamukoğlu, Caroline Zimmermann, Birsel Özinal Sayınsoy, Hülya Bilen, Ebru Gökşenli)
11.55-12.30: Paneller ( EAQUALS, ELT, Dünya Dilleri)
12.30-13.30: Öğle arası
13.30-15.30: Yuvarlak Masa oturumları, çalıştaylar, poster sunumları
15.45-16.30: Kapanış

Bilgi için: Burcu Kayıtmaz Terakki Vakfı Okulları ELT Akademik Uzmanı
02123510060(281)
burcucubukcu@terakki.org.tr

Türkiye’den öğretmenler ‘Yazma Becerileri Sempozyumu’ için 3. kez Terakki’de buluşuyor(10.12.2015)

Terakki Vakfı Okulları 19 Aralık 2015 tarihinde Levent yerleşkesinde “3. Yazma Becerileri Sempozyumu”nu düzenliyor. Sempozyum Türkiye genelinde özel ve devlet okullarından katılacak öğretmenlere ‘Yaratacılık ve Yazma’ temasıyla 4 farklı etkinlik sunuyor.

Terakki Vakfı Okulları, Levent Yerleşkesinde 19 Aralık Cumartesi günü gerçekleşecek “3. Yazma Becerileri Sempozyumu” İstanbul ve Türkiye genelinden özel ve devlet okullarında görev yapan tüm öğretmenlere ulaşmayı hedefliyor.

Terakki’nin 130+ Projesi kapsamında dili Türkçe ve ücretsiz organize edilen sempozyumun katılımcı sayısı her yılı artıyor. Şu ana kadar 289 kayıtlı dinleyici sayısına ulaşan sempozyum, davetliler ve iyi örnek sunumları yapacaklarla birlikte yaklaşık 350 kişiye ev sahipliği yapacak.

Teması “Yaratıcılık ve Yazma” olan sempozyumda; yaratıcı drama ve yazma, yaratıcı yazma, eleştirel yazma, bilimsel yazma, proje yazma, masal anlatıcılığı ve yazma, senaryo yazma, kısa film/belgesel yazma, reklam/film okuma-yazma, teknoloji ve yazma, görsel okuma ve yazma, şiir yazma, gerçeküstü okuma ve yazma başlıklarına yer veriliyor.

Sempozyum bünyesinde dört farklı kapsamda etkinlik yer alıyor:

Öncelikle ilköğretim ve lise seviyesinde yazma becerilerinin geliştirilmesi için yürütülen sınıf içi ve dışı öğrenme etkinlikleri ile ölçme değerlendirme uygulamaları paylaşılacak. Çeşitli kurumlardan 23 adet iyi örnek sunumu bulunuyor, bunlardan yedisi TERAKKİ’den.

İkinci olarak düzenlenecek atölye/uzman paylaşımı çalışmalarıyla, bu alandaki ihtiyaçlar doğrultusunda yeni öğrenme etkinlikleri, ölçme değerlendirme araçları üretmek ve türetmek üzere farklı disiplinlerden bilim insanları ve yazarlar bir araya geliyor. Toplam 17 atölye/uzman paylaşımı gerçekleştirilecek; bunların dördü Terakki Vakfı Okullarının.

Bu yıl ilk defa gerçekleştirilecek yuvarlak masa çalışmasında ise “Neden Yazma Becerileri?” başlığı tartışılıyor.

Sempozyumda son olarak sürecin önemli bir tamamlayıcısı olarak alan uzmanları ve yazarların, görüş ve düşüncelerini öğretmenlerle paylaşacakları “Nitelikli Okumadan Yazmaya” başlıklı bir panel olacak.

Şimdiye kadar düzenlenen iki sempozyuma Mine Soysal, Oya Adalı, Sevin Okyay, Feyza Hepçilingirler, Yrd. Doç. Dr. Necdet Neydim, Filiz Özdem, Müjdat Ataman, Yrd. Doç. Dr. Ömer Kutlu, Tolga Gümüşay, Yalvaç Ural, Sezai Sarıoğlu, Eren Noyan, Yrd. Doç. Dr. Şükran Dilidüzgün, Barış Müstecaplıoğlu, Dr. Tülay Üstündağ, Yrd. Doç. Dr. Tamer Ergin, Nilay Özer, Baki Ayhan T., Gülayşe Koçak, Murat Gülsoy, Dilek Tokay Köksal, Rıza Kıraç, Tuğrul Tanyol, Tarık Günersel, Damla Kukul, Sabriye Özerdem, Duygu Vural Çağlar ve Behiç Ak gibi onlarca usta atölye/uzman paylaşımı çalışmalarıyla destek verdi.

19 Aralık’ta ise Luset Kohen Fins, PMIEF, Yrd. Doç. Dr. Tamer Ergin, Şebnem Oral, Nurçay Türkoğlu, Merih Akoğul, Süleyman Sönmez, Burçak Karaboğa Güney, Nuran Direk, Cenk Gündoğdu, Damla Kukul, Şafak Türkel, Mine Söğüt, Yekta Kopan, Yıldıray Karakiya, Ali Koç, Dr. Nilay Yılmaz paylaşımlarıyla sempozyuma katkıda bulunacaklar.

Sempozyum ile ilgili detaylı bilgiye aşağıdaki web sayfasından ulaşılabilirsiniz.

http://www.yazmabecerilerisempozyumu.com

TERAKKİLİ Gençlere İnovasyon Haftası’nda İki Ödül(8.12.2015)

Terakki Vakfı Okulları Tepeören Yerleşkesinden Turbo TERAKKİ ve Levent Yerleşkesinden Team TERAKKİ, 27 – 29 Kasım tarihleri arasında gerçekleşen Shell Eco-marathon Türkiye yarışmasındaki başarılarıyla İnovasyon Haftası’nda Takım Ruhu Ödülü ve OİB Özel Ödülü aldı.

2005 yılından bu yana Shell Eco-marathon’da kararlılıkla yarışan ve çevreci yaklaşımını anaokulu, ilkokul ve ortaokul düzeyindeki Terakkili arkadaşlarına aktaran öğrencilerimiz, Takım Ruhu Ödülü’nün ardından Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği tarafından OİB Özel Ödülü’ne de layık görüldü. Türkiye’nin en önemli AR-GE merkezlerinden özel projelerin yer aldığı, 3 – 5 Aralık tarihleri arasında düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası’nda ise ödül törenine katıldılar.

TERAKKİ, Shell Eco-marathon Türkiye’de Yarışan Tek Lise

Shell Eco-marathon; 1985 yılından beri her yıl çok sayıda ülkeden gençleri daha az enerji ile daha fazla yol kat eden araçlar tasarlayıp üretmeye teşvik ediyor.

Shell Türkiye, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliğinin (OİB) 27 – 29 Kasım tarihleri arasında Türkiye’de ilk kez düzenlediği bu yarışmada pistte yarışan tek lise takımı Team TERAKKİ, üçüncü oldu. Karadeniz Teknik Üniversitesi birinci, Hollanda’dan University of Technology Eindhoven ise yarışmanın ikincisi.

Ayrıca Team TERAKKİ üyesi Doğa Şatır (11IB FM), Shell Eco-marathon Türkiye açılışında yarışmadaki tüm takımları temsilen yaptığı konuşmasında “Sadece bilim insanlarının yapabileceğini düşündüğüm işleri daha lise çağından başarmak, buradaki güzel takım ruhu atmosferini yaşamak gerçekten büyük bir ayrıcalık.” dedi.

TERAKKİ Web Sitesine Amerika’dan Mükemmellik Ödülü(10.09.2015)

Terakki Vakfı Okulları web sitesi www.terakki.org.tr, uluslararası WebAwards’ta ‘Okul’ alanında ‘Standart of Excellence’ Ödülü aldı.

Terakki Vakfı Okulları’nın güncel teknoloji ve trendler kullanılarak hayata geçirilen web sitesi www.terakki.org.tr, uluslararası Web Awards 2015’te 'Standard of Excellence' (Mükemmellik Standardı) ödülü aldı.

Ödül Alan İlk ve Tek Türk Okulu: TERAKKİ

The Web Marketing Association’ın 1997 senesinden itibaren her yıl Amerika’da düzenlediği; dünya çapında alanında en etkili web sitelerinin tasarım, yenilik, içerik, teknoloji, etkileşim, metin ve kullanım kolaylığı açısından değerlendirilerek seçildiği WebAwards yarışmasında Türkiye’den ödül alan ilk ve tek okul, TERAKKİ oldu.

TERAKKİ markasını doğru yansıtmak için rafine bir tasarım, yapı ve metinle dijital reklam ajansı Gri Creative’in oluşturduğu web sitesini değerlendiren WebAward jürisi, dünyanın seçkin şirketlerinden dijital pazarlama profesyonellerinden oluşuyor.

Not: Haberle ilgili ayrıntıları aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.
http://www.webaward.org/winner.asp?eid=32375#.VefMLtPtmkq

Türkiye’de İlk ve Tek Polygon Art Çalışması Terakki’de (20.04.2015)

İlkokul, ortaokul ve lise seviyesinde Türkiye’de ilk ve tek polygon art çalışması Terakki 3D Tasarım Kulübü Öğrencilerinden.

Terakki Vakfı Okullarında 4. sınıf seviyesinden 9. sınıf seviyesine kadar olan 3D tasarım kulüplerinde öğrenciler, kağıttan 3 boyutlu obje yaratma sanatı olan papercraft ya da pepakura olarak da bilinen polygon art’da 3D çizim programında ürettikleri 3 boyutlu objeleri 3D yazıcıyla modelleyerek veya karton maketlere dönüştürürek üzerlerine çeşitli yüzey kaplamaları uyguladıkları nesli tükenmekte olan bir vahşi hayvanlar serisi oluşturuyor.

Başlangıç seviyesi sınıfları 20 – 100 poligondan (Gorilla vb.) ve üst seviye sınıfları ise 1000 poligondan oluşan (Tilki vb.) çalışmalar yapıyor.

Terakkili öğrencilerin 3D tasarım kulüplerindeki diğer çalışmalarından biri ise mimarlık ve mühendislik yeteneklerini ortaya çıkaran kağıda şekil verme sanatı Kirigami.

Terakki Ortaokulu 3D Tasarım Kulübü öğrencileri de teknoloji ve tasarım öğretmenleri İsmet Kaptıkaçtı rehberliğinde dünyadaki tarihi yapıları modellemenin yanı sıra cumhuriyetin kuruluş yıllarını ve kazanımlarını temsil eden bir Atatürk Köşesi yarattı.

Terakkili öğrenciler, “Düzen – Kurgu Kuşağı” etkinliklerinde önce Atatürk Köşesi’nin çizimini yaptılar, kağıttan modelini oluşturdular. Ardından Terakki’deki marangoz atölyesinde ahşaptan ürettikleri bu köşeyi boyadılar. Heykel öğretmenleri Tufan Yücedağ ise Atatürk maskını yaptıktan sonra Atatürk Köşesi tamamlandı.

Atatürk Köşesi’nin aşağıya doğru olan eğimleri cumhuriyetin kuruluş yıllarındaki zorluklarını, yukarıya doğru olan eğimleri ise cumhuriyetin kazanımlarını anlatıyor.

Terakki'de Yaratıcı Drama Köprüsü 3. yılında (03.03.2015)

Terakki Vakfı Okulları, yaratıcı drama uygulamalarını öğretmen ve aday öğretmenlerle paylaşarak sanatla eğitim dünyası arasında yeni köprüler kurmayı sürdürüyor.

Hızla değişen dünyamızda çağın bir gereksinimi olarak eğitim sistemleri de sürekli sorgulanmakta. Bu sorgulayış, eğitimde yeni uygulayış, yeni anlayış ve bu bağlamda yeni yaklaşımları beraberinde getirmekte. Aktif, yaparak yaşayarak öğrenmeye imkân tanıyan öğrenme modellerinin kapıları açılmakta. Eğitimdeki bu yeniliklerin ışığında, öğrenciyi eğitimin merkezine alan, yaşantı temelli ve yaparak yaşayarak öğrenmelere olanaklar tanıyan, öğretmene rehber rolü veren birçok öğrenme-öğretme yöntemi uygulanmakta. Bu yöntemlerin ilk öne çıkanı ise "Yaratıcı Drama". Yaratıcı dramanın yaygınlaşması ve doğru tanınmasında bu alanda çalışan, ürün veren kurum ve kişilere görevler düştüğüne inanılmakta. Terakki Vakfı Okulları da, ilkini 2011 yılında gerçekleştirdiği "Yaratıcı Drama Köprüsü" adlı sempozyumun üçüncüsünü 28 Şubat Cumartesi günü düzenledi.

Bu sempozyum programında, Terakki Vakfı Okullarında yapılan yaratıcı drama ve eğitim için tiyatro uygulama örnekleri, İstanbul, İzmit, İzmir, Ankara, Bursa, Yalova, Sakarya ve Eskişehir'den öğretmen ve öğretmen adaylarıyla paylaştı. Sempozyumda yer alan yuvarlak masa ve atölye çalışmalarıyla katılımcılar, deneyimlerini aktarma fırsatı buldu. Böylece İstanbul'da ilk kez bir okul, drama alanında kendi eğitim yaşantılarını farklı illerden gelen 300'e yakın katılımcıyla paylaşıma açtı.

Sempozyum programında; bir yuvarlak masa toplantısı ve on atölye çalışmasına ve sempozyum sırasında yaratıcı drama alanındaki yayınların tanıtıldığı kitap standına yer verildi. Yuvarlak masa toplantısı ve atölye çalışmalarının konu ve liderleri şöyleydi:

"Bir Sanat Eğitimi Alanı Olarak Yaratıcı Drama Disiplini" Lider: Prof. Dr. İnci San
"Teatrallik ve Sahne Mevcudiyeti" Lider: Prof. Dr. Kerem Karaboğa
"Keyifle Okuyorum-Özenle Yazıyorum" Lider: Tülin Kozikoğlu
"Masal Anlatıcılığı Atölyesi" Lider: Nazlı Çevik Azazi
"Ses ve Beden" Lider: Gökçe Gürçay
"Her Be(de)n Kendini Bilir" Lider: Defne Erdur
"Bir Eğitim Materyali Olarak Kukla" Lider: Damla Kukul
"Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Yaratıcı Drama" Lider: Burçak Karaboğa Güney
"Yaratıcı Drama ve Okul Öncesi Uygulamalar" Lider: Yıldız Yaman Örendil
"Yaratıcı Drama ve Bilgiyi Sorgulama Atölyesi" Lider: Aslı Başak Paçacı
"Yaratıcı Dramaya Giriş" Lider: Elif Ergen.

Yaratıcı Drama'nın Türkiye'deki en önemli öncülerinden Prof. Dr. İnci San'ın çağrılı konuşmacı olarak davet edildiği sempozyum katılımcılarına katılım sertifikası verildi.

Sempozyum, Terakki 130+ Projesi kapsamında gerçekleşti. 130+ Projesi, Terakki'nin 130. yılından sonra geleceğe doğru olan yolculuğunda bilim, kültür ve sanat alanlarını eğitim çerçevesi içinde değerlendiren etkinlikleri kendi çevresiyle paylaşmasını ve bu yolla çevresine katkı sağlamayı amaçlamakta. Bu amaç doğrultusunda gerçekleştirilen sempozyuma katılım ücretsizdi .

Bilgi için : Hafize Güner - Yaratıcı Drama Öğretmeni (Sempozyum Koordinatörü)
Tel : 0212 351 00 60 - 356 ve 0535 346 11 48
Web : www.yaraticidramakoprusu.com
E-posta : hafizeguner@terakki.org.tr

Yurt dışından ve Türkiye'den konuklar ELT konferansı için Terakki'de (11.02.2015)

21. yüzyıl eğitim öğretim hayatında 'öğretmek' öğrenmek anlamına mı geliyor? Gerçekten günümüzde 'öğretmek' diye bir kavramdan söz etmek mümkün müdür? Teknolojik gelişmeler K-12 eğitim sistemini tam olarak nasıl etkiliyor?

Öğretmenin değişen rolü Terakki ELT (English Language Teaching) 2015 (TELT 2015) konferansında tartışılıyor.

Terakki Vakfı Okulları Yabancı Diller Koordinatorlüğü'nün organizasyonunu üstlendiği TELT Forum & Career Day etkinliği bu yıl 21 Şubat'ta Terakki Vakfı Okulları Levent Yerleşkesinde gerçekleşecek. Türkiye'den ve yurtdışından katılımcıların yer alacağı bir kariyer günü ve seminer etkinliği olan bu organizasyonda 'öğretmek' ve 'öğrenmek' kavramları, 'eğitimde yükselen trendler, bunların öğrenci ve öğretmenlere etkileri', 'öğretmenlerin profesyonel gelişim olanakları' gibi konular detaylı olarak ele alınacak.

Etkinlik kapsamında alanında uzman akademisyen ve yazarların oturumlarının yanısıra katılımcılar için çeşitli eğitim olanakları ile ilgili bilgiye ulaşım, en yeni öğrenci ve öğretmen materyallerine erişim gün boyu etkinlik alanındaki stantlardan elde edilebilecek.

Bu yıl konferansın açılışını eğitimde teknoloji kullanımı ve yabancı dil öğretimi konularında uzman Philip Kerr yapacak. Geçen yıl bu açılışı ünlü gelecekbilimci Thomas Frey yapmıştı. Bu yılın konuğu Philip Kerr, İngilizce öğretimi alanında 'Straightforward, Inside Out' gibi okullarda yaygın olarak kullanılan kitapların yazarı ve bu yıl 'Translation and Own-Language Activities' adlı kitabı ile 'The Duke of Edinburgh English Language Book Awards' ödülünü alan bir konuşmacı . Aynı zamanda teknolojinin öğretim alanında kullanılmasına yönelik yazıları ile bu alanda ilgi çeken bir araştırmacı. 21 Şubat'ta Philip Kerr 'öğrenen' rolünün son yirmi yılda nasıl bir değişimden geçtiğini ve eğitim teknolojilerindeki gelinen son noktayı izleyicilere sunacağı çarpıcı örneklerle paylaşacak. Etkinliğin ikinci ana konuşmacısı Sabancı Üniversitesi Yabancı Diller Koordinatörü Dr. Deniz Kurtoğlu Eken, eğitimcilerin profesyonel gelişimine yönelik atacakları adımlar, yabancı dil öğretiminin Türkiye'deki genel durumu ve bu konu için yapılması gerekenler konularında görüşlerini aktaracak. Etkinlik kapsamında çeşitli kurumların Yabancı Dil Koordinatörleri de bir panel aracılığıyla bir araya gelerek katılımcılara 'Eğitimcilerin 21. Yüzyıl öğretim becerileri ve yetkinlikleri neler olmalıdır?, 'Okullarda bu konuda mevcut durumumuz nedir ve daha neler yapılabilir ?' gibi konu başlıklarıyla fikir paylaşımında bulunarak katılımcıların konu ile ilgili sorularını yanıtlayacaklar. Bu panelin konuşmacıları arasında TED Okulları Yabancı Diller Koordinatörü Dr. Fatma Ataman, Terakki Vakfı Okulları Yabancı Diller Koordinatörü Matthew Benton, Irmak Okulları Yabancı Diller Koordinatörü Chris Judd gibi isimler yer alıyor.

Ayrıca katılımcılar yuvarlak masa söyleşileri ve interaktif oturumlarla ilgi alanları ve alan ile ilgili merak ettikleri konulara yönelik seçmiş oldukları oturumlarda fikir alışverişinde bulunacaklar. Yazarlar köşesinin bu yılki konuğu 'Dealing with Difficulties', 'Mixed Ability Classes' ve 'English as a Lingua Franca' gibi yabancı dil alanında önemli kitapların yazarı ve aynı zamanda Yunanistan'da öğretmen eğitmeni olarak çalışan Luke Prodromou.

İsteyen katılımcılar konferans websitesi aracılığıyla göndermiş oldukları özgeçmişlerine göre Terakki Vakfı Okulları Yabancı Diller koordinatörü ve bölüm başkanları ile iş görüşmeleri de yapabilecek. Etkinlik ile ilgili detaylı bilgiye www.teltforum.com sayfasından ulaşabilirsiniz.

PROGRAM
8:30 / 9:00 Kayıt ( K1 Ust Fuaye alanı)
9:00 / 9:30 Açılış Programı ve Konuşması (K1)
9:30 / 10:20 Sunum 1: Philip Kerr (K1)
10:20 / 10:40 Ara
10:40 / 11:20 Eş Zamanlı Oturumlar/İş Görüşmeleri ( İ3 Binası)
11:20 / 11:30 Ara
11:30 / 12:10 Yuvarlak Masa Oturumları (İ3 Binası)
12:10 / 13:00 Öğle arası
13:00 / 14:00 Poster Sunumları / Interaktif Oturumlar / Koordinatorler Paneli (İ3 Binası)
14:10 / 14:50 Eş Zamanlı Oturumlar/İş Görüşmeleri (İ3 Binası)
14:50 / 15:00 Ara
15:00 / 15:40 Yuvarlak Masa Oturumları ( İ3 Binası)
15:50 / 16:40 Sunum 2: Deniz Kurtoğlu Eken( K1)
16:40 / 17:15 Dave'n Luke Performansı ( K1)
17:15 Kapanış
18:30 / 21:00 Bogaziçi Mezunlar Derneği (BUMED) Kokteyl

Bilgi için: Burcu Kayıtmaz/ Terakki Vakfı Okulları, ELT Akademik Uzman
Tel: 0 212 351 00 60 ( 281)- 0 532 292 70 32
Web: www.teltforum.com
e-posta: burcucubukcu@terakki.org.tr

Türkiye'de İlk ve Tek; ilkokul, ortaokul ve lise seviyesinde 24 saat açık e-kütüphane (18.12.2014)

Terakki Vakfı Okulları kütüphanesi, 7.000 e-kitaba günün her saati okul içinden ve dışından Türkiye'deki 24 saat açık ve her yerden erişilebilen ilkokul, ortaokul ve lise seviyesinde kurulmuş ilk e-kütüphane.

Bilgi toplumunun bireyleri olarak yetişen Terakki Vakfı Okulları öğrencileri, uluslararası ölçekte kurulan kütüphane otomasyon sistemiyle bilgiye erişmenin yollarını öğrenmeye devam ediyor. 60.000 kitap ve diğer tür kütüphane kaynaklarını içeren koleksiyonumuz, bunlara eklenen e-ansiklopediler, e-kitaplar ve sesli kitaplarla çok zengin ve güncel bir içeriğe sahip. Öğrenciler 7.000 e-kitaba günün her saati okul içinden ve dışından erişebildiği Terakki Vakfı Okulları'nın kütüphanesi, Türkiye'deki 24 saat açık ve her yerden erişilebilen ilkokul, ortaokul ve lise seviyesinde kurulmuş ilk e-kütüphane.

Öğrenci ve öğretmenler kütüphane otomasyon sistemimizle ödünç aldıkları kaynakların süresini internetten uzatabiliyor ve başka kullanıcının ödünç aldığı kaynakları yine internetten kendileri için ayırtabiliyor. Ayrıca dersler ve ilgilendikleri alanlar için okuma listeleri de oluşturabiliyorlar. Terakki e-kütüphanesinin doğal üyesi ve kullanıcısı olan veliler ise kütüphane otomasyon sistemine erişerek, kütüphanenin abone olduğu elektronik kaynaklarını günün 24 saati okuyabiliyor ve uzaktan erişim ile öğrencilerin ödünç aldığı kaynakların listesini görebiliyor.

Öğrenciler, akademik ve kültürel araştırmalarında entelektüel teknolojiyle akademik doğruluğu sınanmış bilgi kaynaklarına erişebiliyor. Araştırmacı bir tutumu hayatlarına geçirerek bilgi kirliliğine karşı koyuyor. Küresel ortamda iyi bir kütüphane kullanıcısı ve iyi bir araştırmacı olarak yetişerek gelecekteki üniversite yaşamlarına donanımlı olarak hazırlanıyorlar.

Kütüphanemizin sayfasına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
http://library.terakki.org.tr/client/en_US/defaulteng/

Bilgi için: Emine Şen – Terakki Vakfı Okulları Kütüphane Sorumlusu
0212 351 00 60 / 196
Emine-Sen@terakki.org.tr

Terakkili öğrencilerden kutu oyunları (24.11.2014)

Terakki Oyun Mühendisliği kulübü öğrencileri konsept, öykü ve kural yapısıyla projelendirdikleri kutu ya da kart oyunlarını oynayarak deneyimlediler, incelediler ve geliştirdiler. Uluslararası standartlarda "Girişimci Esnaf" ve "Altın Ada" ismli mağaza raflarında yer alabilecek iki oyun ortaya çıkardılar.

Terakkili öğrenciler, önce dünya oyun tarihinde mihenk taşı olmuş tahta, kutu ve kart oyunları sınıflarından seçilmiş klasikleşmiş oyunlar ile uluslararası alanda ödül almış modern kutu oyunlarını öğrenip oynadılar ve kural yapılarını incelediler. Bu incelemerin sonrasında kendi hayalleri ve çalışmalarıyla geliştirdikleri kutu ya da kart oyunlarını ürettiler.

"Altın Ada" oyunun yaş grubu 12+, konusunu 15.yy Britanyasında geçen Güller Savaşından almakta. Oyun dönemin Britanyasının en etkin dört krallığı olan İskoçya, İrlanda, Tudor ve Lancaster krallıkları arasında geçmekte. Krallıkların sahibi olan her bir oyuncunun amacı sahip oldukları ya da olacakları hammadde kaynaklarından elde edecekleri ile tersane, tophane, hara, okmeydanı ve kışlalar kurmak, yıkılan yapılarını onarmak, piyade, süvari, okçu, topçuları ve kalyonları ile ordularını geliştirmek ve rakip krallıkların güçlerini tahrip etmek. Krallıkların gözünü hiçbir zaman ayırmadığı en verimli kaynakların yer aldığı "Altın Ada" ise asi okçular tarafından korunmakta.

Yaş grubu 9+ olan "Girişimci Esnaf" oyunu ise 3 farklı kademeli oyun tahtası ve oyuna özgü oyun paralarını içeren zarlı, aktif ticaret döngüsüne sahip öyküsüyle 90'lı yıllarda ülkemizde geçen bir gelişim oyunudur. 2-6 kişilik ve oyuncuların 2500 para ile başladığı oyunda hedef miktara ulaşan oyuncu oyunu kazanır. İnşaat kalfası olarak başlanan oyunda inşaat firması sahibi ya da terzi olarak başlanan oyunda tekstil fabrikası sahibi olarak oyun kazanılmaktadır. Mülk ziyaretlerinden kira ve bankadan kredi alınabilir hatta röportaj tekliflerinden ücret talep edilebilir, fakat her zaman vergi ödenmek zorundadır. Planlı gelişme dikkat edilmesi gereken bir faktör olarak oyunda öne çıkmaktadır. Her an iflas edebilir.

Oyunun ön araştırma ve üretim süreçlerinde matematik, edebiyat, coğrafya, tarih, hukuk, mühendislik gibi bilim dallarına çok fazla temas eden gençler, bu disiplinleri oyun içindeki ihtiyçlara göre harmanlayarak ve sistem analizi, sistem kurma ve sistem yönetimi konuları ile belki de ilk kez tanışarak yaşamın çok kapsamlı bir provasını gerçekleştirdiler.

Adalet sistemi çözümlenmiş ve kendi kurdukları bir sistemi test etmenin başarısnı yaşayan gençler ürettikleri kutu oyunları ile çeşitli yarışmalara katılmayı hedefliyor.

Kulüp öğrencilerinin rehber öğretmenleri Giray Erdi ile yürütttükleri atölye çalışmalarının ürünü olan "Girişimci Esnaf" ve "Altın Ada" oyunları Terakki Vakfı Özel Şişli Terakki Lisesi tarafından çeşitli sosyal sorumluluk projelerine gelir elde etmek için bazı faaliyet ve festival gibi etkinliklerde satışa sunulacak.

Bilgi için: Nermin Tuğ – Terakki Vakfı Özel Şişli Terakki Lisesi Matematik Bolüm Başkanı
0212 351 00 60 / 178
NerminTug@terakki.org.tr

Terakkili öğrenciler "5. Kütüphane Şenliği"nin kültür ve sanat etkinliklerinde buluştu (12.05.2014)

Terakkili öğrenciler; çeşitli yayınevlerinin katıldığı kitap fuarından, tiyatro gösterilerine, atölye çalışmalarından, müzik dinletileri ve masal anlatımına kadar farklı etkinliklerde aktif rol alarak yaşayarak öğrenme ve deneyim kazanma şansını yakaladılar.

Terakki Vakfı Özel Şişli Terakki İlkokul ve Ortaokulu'nda 07 - 09 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşen "5. Kütüphane Şenliği"nde Terakkili öğrenciler kültür ve sanat etkinliklerinde buluştu.

Bu yıl beşinci kez düzenlenen şenlikte Terakkili öğrenciler; çeşitli yayınevlerinin katıldığı kitap fuarından, tiyatro gösterilerine, atölye çalışmalarından, müzik dinletileri ve masal anlatımına kadar birçok etkinliklerde aktif rol alarak yaşayarak öğrenme ve deneyim kazanma şansı yakaladılar.

Terakkili öğrenciler; National Geographic Kids Yayınları, Aspendos, A&DA Kitap, Kırmızı Kedi, Kelime Yayınları, O2 Yayınları, Bulut Yayınları, Redhouse - Sev Yayınları, Yapı Kredi Yayınları, Caretta Kitaplığı, Homer, Orient Express Yayınları ve Tema Vakfının katıldığı şenliğin geleneksel kitap fuarında çocuk edebiyatının nitelikli ürünlerini ve yazarlarını keşfetti.

Şenliğin ilgi çeken aktivitelerinden 4. ve 5. sınıf öğrencilerinin katılımıyla "Karikatür Atölyesi" gerçekleşti. Karikatürist İbrahim Sarı'nın karikatür çizimi üzerine teknik bilgiler verdiği çalışma sonunda öğrencilerimiz kendi çizimlerini yaptı. 3. sınıf öğrencilerimiz Kelime Çocuk Oyunları Atölyesi tarafından hazırlanan "Yanoş Hadi Gel Hazine Bulalım" tiyatro gösterisini ilgiyle izledi. "Kurbağa ve Murbağa" adlı tiyatroyu izleyen 2. sınıf öğrencilerimiz ise hem eğlendiler hem de arkadaşlık üzerine düşündü.

1. sınıf öğrencilerimiz, Drama öğretmenimiz Nazlı Çevik'in muhteşem anlatımıyla masal kahramanlarıyla gizemli ve eğlenceli yolculuğa çıktı. 2. sınıf öğrencilerimiz de lise öğrencilerimizin masal anlatımıyla masallar diyarına yolculuk yaptı. Anaokulu 6 yaş öğrencilerimiz Yazar Şebnem Oral ile yaptıkları "Müzikli Masal Sepeti" adlı söyleşide masalları farklı bir şekilde ve müzik eşliğinde ilgiyle dinledi. 3. sınıf öğrencilerimiz Hafize Güner ile "Tilki Toni Çocuklarla Buluşuyor" adlı söyleşide Tilki Toni' nin maceralarını keşfetti.

4. sınıf öğrencilerimizin hazırladıkları sınıf gazetelerinden oluşan "Sınıf Gazetelerimiz" konulu gazete sergisi ve İlkokul öğrencilerinin açık havada gerçekleştirdiği gitar gösterisi de etkinliklere renk katmış oldu.

4. sınıf öğrencilerimiz, okudukları kitapları "Ayaklı Poster Tanıtımı" ile okulun farklı mekanlarını dolaşarak kitap okuma konusunda farkındalık yarattı. 1-3. sınıf seviyesindeki öğrencilerimiz ise okudukları kitapları bir alt sınıfa tanıttı.

Öğrencileri geleceğin bilinmeyen dünyasına hazırlamak Terakki ELT Konferansı'nda tartışılıyor (05.03.2014)

Terakki, 'From Here to Where' ana başlıklı ELT (English Language Teaching) eğitim konferansıyla fütürist bakış açısını eğitimcilerle buluşturuyor.

Terakki Vakfı Okulları Yabancı Diller Bölümü'nün organizasyonunu üstlendiği ELT Konferansı, 15 Mart'ta Levent Yerleşkesi'nde gerçekleşecek. Konferans, 'geleceğin seyircisi değil tasarımcısı olma' amacındaki eğitimcilerin hayatında önemli deneyimlerden biri olmayı hedefliyor. Konferansın alt başlıkları, sadece eğitimcilerin değil yeni nesil ve onların geleceğiyle ilgili tüm meslek gruplarının ilgisini çekecek olan inovasyon, sürdürülebilirlik, yaratıcılık, 21. yüzyılda iletişim, dijital okur-yazarlık ve dijitalleşen dünyada bireysellik temaları üzerine kurulu.

Dünyaca ünlü gelecek bilimci Thomas Frey'in açılışını yapacağı ELT Konferansı'nda 'Gelecek hakkında ne biliyoruz?', '2020 yılında kitaplar nasıl bir dünyada ve ne şekilde okunacak?', 'Geleceğin sekiz önemli becerisi neler olacak?', 'Yakın gelecekte eğitim dünyası nasıl değişecek?' ve '2020 yılı itibarıyla yok olacak meslekler nelerdir?' gibi sorulara cevaplar aranacak.

Sınıf içi iletişim ve yönetim becerileri gibi konularda kitaplar yazan Jim Scrivener, 21. yüzyıl becerilerine yönelik metodolojik yaklaşımları anlatacağı konuşmasıyla konferansta yer alıyor. Yazar, 2012 yılında The Duke of Edinburgh ESU English Language kitap ödülünü alan Classroom Management Techniques adlı kitabını Cambridge Yayınevi standında imzalayacak.

Tüm bu konuşmaların yanında ODTÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gölge Seferoğlu ve Bahçeşehir Üniversitesi öğretim görevlisi ve Milli Eğitim Bakanlığı eski danışmanı Gökhan Yücel konferans kapsamında sunumlarıyla yer alacak diğer isimler. Bu isimlerin yanısıra birçok değerli eğitimci de kendi alanında gerçekleştirdikleri çalışmalarla, eşzamanlı oturumlarda konferansa katılacaklar. Yazarlar Köşesi, 21. Yüzyıl Poster Sergisi, Öğretmen Eğitimi Kurumları Çalıştayları, Speech Bubbles grubunun fütürist performansı konferansın diğer öne çıkan etkinlikleri arasında. Terakki ELT Konferansı'nın açılışını yeni nesil öğrencilerden oluşan Boğaziçi Üniversitesi Müzik Kulübü Caz Korosu yapacak. Konferans sonrası Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği'nde (BÜMED) gerçekleşecek kokteyl organizasyonuyla akademisyenler, yazarlar ve katılımcılar gün içindeki paylaşımlarını değerlendirme ve sosyal ağlarını genişletme fırsatı bulacaklar.

Konferansla ilgili detaylı bilgiye www.teltconference.com web adresinden ulaşabilirsiniz.

Konuşmacılarla ilgili detaylı bilgiyi ekte bulabilirsiniz.

Konferans Programı:

07.45-08.30 - Kayıt (K1 Fuaye)- KAHVALTI
08.30-08.50 - Açılış Konuşması (K1)
08.50-09.10 - Boğaziçi Müzik Kulübü Caz Korosu Performansı (K1)
09.10-10.00 - Sunum 1: Thomas Frey (K1)
10.00-10.30 - Yazarlar Köşesi / Poster Sergisi (K1 Fuaye/İ3 Binası)
10.30-11.20 - Sunum 2: Jim Scrivener (K1)
11.20-11.35 - Kahve arası (K1 Fuaye)
11.35-12.15 - Eşzamanlı Oturumlar (İ3 Binası)
12.15-13.15 - Öğle arası
13.20-13.50 - Sunum 3: Prof. Dr. Gölge Seferoğlu (K1)
13.50-14.05 - Kahve arası (K1 Fuaye)
14.05-14.35 - Sunum 4: Gökhan Yücel (K1)
14.35-14.45 - Kahve arası (K1 Fuaye)
14.45-15.45 - Öğretmen Eğitimi Kurumları Çalıştayları (İ3 Binası)
15.45-16.00 - Kahve arası (K1 Fuaye)
16.00-16.30 -Speech Bubbles Kabare (K1)
16.30- 16.50- Sertifika töreni
16.50-17.20- Çekiliş ve Kapanış
18:15 BUMED Kokteyl

Bilgi için: Burcu Kayıtmaz / Terakki Vakfı Okulları, ELT Akademik Uzman
Tel: 0212 351 00 60 (281) - 0532 292 70 32
Web: www.teltconference.com
E-posta: burcucubukcu@terakki.org.tr

Terakki Vakfı Okulları'ndan bir ilk: 'EĞİTİMDE İŞ FUARI' (06.01.2014)

Eğitim alanında her zaman öncü olmayı başarmış Türkiye'de kendi alanında en köklü kurumlardan biri olan Terakki Vakfı Okulları, yurtdışında birçok örneğine rastladığımız ancak Türkiye'de daha önce hiç gerçekleştirilmemiş olan öğretmenlere yönelik ilk iş fuarı organizasyonunu 11 Ocak Cumartesi günü Levent Yerleşkesi'nde gerçekleştirecek.

Öğrencilerini bilinmeyen geleceğe en iyi şekilde hazırlamayı ilke edinen Terakki Vakfı Okulları'nın organize ettiği bu fuarın amacı şu anda bünyesinde çalışan ve ana dili İngilizce olan, camiadaki deneyimli yabancı dil öğretmenlerine yenilerini ekleyerek müzik, resim, bilişim teknolojileri ve beden eğitimi gibi uygulamalı derslerin de bazılarının en az üç yıllık öğretmenlik deneyimi olan yabancı öğretmenler tarafından yapılmasını sağlamak. Bunun yanı sıra IB akreditasyonuna sahip Özel Şişli Terakki Lisesi'ndeki derslerin bir kısmı da ana dili İngilizce olan öğretmenler tarafından gerçekleştirildiği için bu organizasyon da IB deneyimi olan yabancı dil öğretmenleri de iş başvurusunda bulunacaklar. Ayrıca yine bu fuar kapsamında Terakki Vakfı Okulları'nın ikinci yabancı dil öğretimine verdiği önemi bir adım öteye taşımak amaçlı ana dili İspanyolca, Almanca veya Fransızca olan öğretmenler de başvuru sürecine dahil edilecek.

Türkiye içinden ve dışından yabancı öğretmenlerin başvuruları www.terakkijobfair.com sitesi aracılığıyla alınmakta. Adaylar gün boyu Türk Eğitim Sistemine ve Türk Öğrenci Profiline yönelik hazırlanan ve Terakki'nin bu konulara yaklaşımının anlatılacağı sunumlara katılacak. Fuar kapsamında misafirler, ayrıca Terakki Öğrenci Birliği tarafından tamamıyla öğrencilerin düzenleyeceği okul turlarına katılacak, şu anda Terakki Vakfı Okullarında çalışan yabancı dil öğretmenlerinin ve adayların yer alacağı mini kokteyl profesyonel iş ağlarını geliştirecek, başvurulan bölümler hakkında bilgi verilecek olan poster sergilerini gezecekler. Bu organizasyon, adayların çalışmak istedikleri kurumda ortalama bir veya iki saatlik görüşmeler sonucu karar verme aşamasına geçmeleri yerine, meslektaşları ile etkileşime ve iletişime girerek çalışacakları kurumu ve kişileri yakından tanıyarak karar vermelerini sağlayacak.

Terakki kadrosu tarafından gerçekleştirilecek bu etkinlik eğitim-öğretim hayatında okulların kadrolarını oluştururken daha 'güncel ve global yöntemleri' kullanmalarını teşvik edecek, başvuru yapan öğretmen adaylarının da çalışmak istedikleri kuruma yönelik daha detaylı bilgi edinmeleri sağlayacak ve tüm bu yönleri ile Türkiye'de yayılıp diğer okullara örnek teşkil edecek.

Bilgi için: Burcu Kayıtmaz- ELT Akademik Uzman
Tel: 0 212 351 00 60 - 281
Web: www.terakkijobfair.com
E-posta: burcucubukcu@terakki.org.tr

Öğretmenler Yazma Becerileri için 2. Kez Terakki'de Buluşuyor (28.11.2013)

Terakki Vakfı Okulları, 7 Aralık Cumartesi günü Terakki 130+ Projesi kapsamında "2. Yazma Becerileri Sempozyumu"nu düzenliyor. İstanbul'da özel ve devlet okullarında görev yapan sınıf öğretmenleri, Türkçe öğretmenleri ve Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenlerinden oluşan 300'ün üzerinde katılımcı "Düşünme Süreçleri, Düşünme Becerisi ve Yazma" konulu paneli dinlyeyecek, iyi örnek sunumlarını izleyecek ve atölye çalışmaları yapacak.

Terakki Vakfı Okulları, 7 Aralık Cumartesi günü Terakki 130+ Projesi kapsamında düzenlediği "2. Yazma Becerileri Sempozyumu" ile İstanbul'da özel ve devlet okullarında görev yapan sınıf öğretmenleri, Türkçe öğretmenleri ve Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenlerine ulaşmayı hedefliyor.

Yazma Becerileri Sempozyumunun ilki Nisan 2012'de 200'ün üzerinde öğretmenin katılımıyla gerçekleşti. Terakki, Yazma Becerileri Sempozyumunda, bu yıl geçen yıla nazaran daha yüksek bir katılımcı sayısı ve daha zengin bir içerik ile öğretmenleri verimli bir öğrenme ve paylaşım ortamında yeniden bir araya getiriyor.

Üç farklı kapsamda etkinliklerin yer aldığı bu sempozyumda öğretmenler öncelikle ilköğretim ve lise seviyesindeki öğrencilerin yazma becerilerinin geliştirilmesi için yürütülen sınıf içi ve dışı öğrenme etkinlikleri ile ölçme değerlendirme uygulamalarını paylaşacak. İkinci olarak, bu alandaki ihtiyaçlar doğrultusunda farklı disiplinlerden bilim insanları ve yazarlar yeni öğrenme etkinlikleri, ölçme değerlendirme araçları üretmek ve türetmek üzere atölye/uzman paylaşımı çalışmaları gerçekleştirecek. Son olarak alan uzmanları ve yazarlar, görüş ve düşüncelerini öğretmenlerle paylaşmak için bir araya gelecek.

Sempozyumda bu sene başlayan yeni tema yapılanmasıyla, yazma becerisinin kazandırılması üzerine derinlemesine paylaşımlar yer alacak. Bu yıl için teması "Düşünme ve Yazma" olarak belirlenen sempozyum; Düşünme Süreçleri ve Düşünme Becerisi, Yaratıcı Düşünme ve Yazma, Eleştirel Düşünme ve Yazma, Yazma ve Öğrenme Stilleri, Felsefeden Yazmaya, Bilimsel Yazma, Senaryo Yazma, Yazma ve Problem Çözme Becerileri, Görsel Okuma ve Yazma, Süreç Odaklı Okuma ve Yazma, Şiir ve Öykü'yü içeren çeşitlilikteki iyi örnek sunumları ve atölyelerden oluşuyor.

Bu yıl Terakki, sempozyumda alan uzmanları ile paylaşım sayısını da iki katına çıkardı. Toplam 15 alan uzmanının destek verdiği sempozyumda Dr. Tülay Üstündağ, Yrd. Doç. Dr. Tamer Ergin, Nilay Özer, Baki Ayhan T. ve Oya Adalı'nın katılacağı "Düşünme Süreçleri, Düşünme Becerisi ve Yazma" konulu panelin ardından iyi örnek sunumları ve atölye çalışmaları yer alıyor.

Dr. Tülay Üstündağ (DÜŞÜNmeden Yazılır MI?), Oya Adalı (Yaratıcı Düşünme ve Yazma), Gülayşe Koçak (Yaratıcı Yazma: Bir Yaşama Biçimi), Murat Gülsoy (Hikaye ve Olay Örgüsü), Yrd. Doç. Dr. Tamer Ergin (Yazmaya Hazırlık), Dilek Tokay (İlk ve Orta Öğretimde Eleştirel Düşünce), Rıza Kıraç (Görsel Okuma ve Yazma), Tuğrul Tanyol (Şiir Tarihine Eleştirel Bakış), Nilay Özer (Eleştirel Düşünme ve Yazma), Tarık Günersel (Yaratıcı Yazarlık), Damla Kukul (Senaryo Yazma), Sabriye Özerdem (Bilimsel Yazma), Duygu Vural Çağlar (Felsefeden Yazmaya) ve Behiç Ak (Yazınsal ve Görsel Okuma) atölye/uzman paylaşımı çalışmalarıyla sempozyuma destek verecek.

Katılımının ücretsiz olduğu sempozyumun dili Türkçe.

Bilgi için: Erim Koçyiğit - Ölçme Değerlendirme ve Program Geliştirme Sorumlusu
Tel: 0212 351 00 60 - 229
Web: www.yazmabecerilerisempozyumu.com
E-posta: erimkocyigit@terakki.org.tr

Terakkili çocuklardan hayvan dostlarına (02.10.2013)

Terakki Vakfı Özel Şişli Terakki İlkokul ve Anaokulu öğrencileri 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü'nü farklı sanatsal ve sosyal etkinlikle kutlayarak hayvan haklarına dair farkındalık kazanıyor ve sosyal sorumluluk bilinci geliştiriyorlar.

Terakki Vakfı Okulları'nda öğrenciler;

 • "Hayatımıza Renk Katan Dostlarımız" adlı fotoğraf sergisi düzenleyip sergi satışıyla elde edecek geliri barınaklardaki hasta köpekler için kullanarak,
 • "Kara Kedi, Güzel Kedi" adlı tiyatro sergileyip sokak hayvanlarına karşı algıları irdeleyerek,
 • Köpeklerle Yaşam Eğitmeni Ayşe Doğancı ve köpeği Güllü ile söyleşerek,
 • Barınaktaki köpekler için köpek maması kampanyası başlatıp hayvan barınağını ziyaret ederek,
 • "Flipper'ı Kurtarmak" adlı belgesel film izleyip film sonrası yönetmen Savaş Karakaş'la söyleşi gerçekleştirip, yunus gösteri parklarına karşı internet üzerinden imza kampanyası başlatarak,
 • Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) ve Whale Workshop tarafından düzenlenen "Şişme Deniz Canlıları" sergisini okullarına taşıyıp deniz canlılarını tanımaya ve deniz ekosistemini korumaya yönelik atölyeler yaparak,
 • "Sıradan Bir Gün" adlı belgesel film izleyip belgesel sonrası yönetmen Tolga Öztorun'la söyleşi gerçekleştirilerek,
 • "Hayvanlar Yarışıyor" adlı yaratıcı drama çalışmasıyla hayvanların farklı özelikleriyle doğaya renk kattıkları ve doğanın bir parçası olduklarını öğrenerek, yaptıkları "Dostlarımız" adlı projeyle Hayvanları Koruma Günü'nü Hayvanları Koruma Haftası'na dönüştürüyor.

Bu yıl yedincisi gerçekleşecek olan "Dostlarımız" projesi, başlangıcında iki etkinlikle yola çıktı; ancak öğrencilerde ve velilerde önemli bir farkındalık yarattığı ve hayvan hakları bilinci kazanmanın "empati" ve "öteki" bilinci kazanmak için de önemli olduğu görüldü. Bu nedenle her yıl sanatsal ve sosyal sorumluluk etkinliklerinin sayısı artırarak bu konunun içselleştirilerek öğrenilebileceği ders içi ve ders dışı farklı öğrenme ortamları sunuldu. Bu yıl proje, 03 – 11 Ekim tarihleri arasında gerçekleşiyor.

Birinci, ikinci, üçüncü, dördüncü, sınıflar ile dört, beş ve altı yaş grubu öğrencilerinin getirdikleri köpek mamaları 11 Ekim Cuma günü Büyükçekmece Hayvan Barınağı'na teslim edilecek. Her öğrenciye barınaktaki köpekler adına teşekkür kartı verilecek.

Birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıfların hayvanları koruma kollarındaki öğrencilerle birlikte Yedikule Hayvan Barınağı ziyaret edilecek. Gezi, 11 Ekim Cuma günü saat 09: 10 – 11.40 saatleri arası yapılacak. Gezi sonrası her düzey kendi içinde paylaşımda bulunacak.

Dördüncü sınıflardan 24 öğrencinin hazırladığı "Kara Kedi, Güzel Kedi" adlı tiyatro, 4 Ekim günü saat 11.00'de okullarının Kültür Merkezi'nde birinci sınıflara sergilenecek.

4 Ekim Perşembe günü saat 14.05'da, Köpeklerle Yaşam Eğitmeni Ayşe Doğancı ve köpeği Güllü, ikinci sınıf öğrencilerinin konuğu olacak. Ayşe Doğancı ile ikinci sınıf öğrencileri bir söyleşi gerçekleştirecek. Bu söyleşide öğrenciler, sokak köpekleriyle yaşamak, hayvan barınakları, kısırlaştırma, kuduz gibi konularda bilgilendirilecek.

Üçüncü sınıf öğrencileri, "Sıradan Bir Gün" adlı belgesel film izleyecek. Filmin ardından Yönetmen Tolga Öztorun ile söyleşi yapılacak. Etkinlik, 07 Ekim Pazartesi günü, saat 11.00 – 11.40'da okullarının Kültür Merkezi'nde gerçekleşecek.

Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) ve Whale Workshop tarafından düzenlenen Şişme Deniz Canlıları Sergisi, İstanbul Boğazı'nın en hareketli sakinlerinden afalina türü yunus ile dünya çapında nesli tükenme tehlikesi altındaki Akdeniz foku, köpekbalığı ve deniz kaplumbağası gibi türleri gerçek boyut ve renklerdeki maketler sayesinde üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencilerine tanıtacak. 03 Ekim Perşembe günü karşılıklı soru-cevaplar ve mini canlandırmalar ile ilerleyen atölyelerde, aynı zamanda öğrencilerin deniz algısını yansıtacak resim ve boyama çalışmalarına da yer verilecek.

Dördüncü sınıf öğrencileri, "Flipper'ı Kurtarmak" adlı belgesel filmi 08 Ekim Salı günü, saat 14.05 – 15.30'de okullarının Kültür Merkezi'nde izleyecek. Filmin ardından Yönetmen Savaş Karakaş ile söyleşi yapılacak. Etkinlik sonrası öğrencilerle birlikte yunus gösteri parklarına karşı internet üzerinden imza kampanyası başlatılacak.

Altıncı sınıf öğrencisi Başar Aslan'ın "Hayatımıza Renk Katan Dostlarımız" adlı fotoğraf sergisi 03 Ekim Perşembe günü, saat 15.45 okullarının Kültür Merkezi'ndeki fuayede açılacak. Sergideki fotoğraflar satışa sunulacak, bu sergiden elde edilecek gelirle de Yedikule Hayvan Barınağı'na tıbbi yardım için bağışlanacak.

Bütün hayvanların farklı özelikleriyle doğaya renk kattıkları ve doğanın bir parçası olduklarına dair farkındalık kazanmaları amacıya düzenlenecek "Hayvanlar Yarışıyor" adlı yaratıcı drama çalışmasında altı yaş grubu çocukları, 07 – 011 Ekim tarihleri arasında onlar için belirlenmiş günde, bir hayvan kostümü giyerek okula gelecekler. Bu hayvan kostümünü öğrenciler, ailelerinin de desteğini alarak kendileri tasarlayıp yapacaklar.

Bilgi için: Hafize Güner - Yaratıcı Drama Öğretmeni
Tel: 0212 351 00 60 Dahili: 356 ve 0535 346 11 48
E-posta: hafizeguner@terakki.org.tr / hafizecinar@yahoo.com

"Önyargılar", "Kalıpyargılar" ve "Ayrımcılık" konusunda bir ilk: Terakki ve Bilgi Üniversitesi ortak projesi (26.06.2013)

Terakki Vakfı Okulları, 2012 - 2013 öğretim yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyoloji ve Eğitim Çalışmaları Merkezi ile birlikte "Önyargılar, Kalıpyargılar, Ayrımcılık: Toplumsal Sorunları Eğitim Ortamında Tartışmak" adı altında etkin bir proje yürüttü.

Terakki Vakfı Okulları, 2012 - 2013 öğretim yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyoloji ve Eğitim Çalışmaları Merkezi ile birlikte "Önyargılar, Kalıpyargılar, Ayrımcılık: Toplumsal Sorunları Eğitim Ortamında Tartışmak" adı altında etkin bir proje yürüttü. Terakkili öğretmenler ile Bilgi Üniversiteli akademisyenlerin birlikte geliştirdiği etkinlikler ise bu alanda yapılan çalışmalar arasında bir ilk.

Proje kapsamında farklı branşlardan ve düzeylerden Terakkili öğretmenler, yıl boyunca İstanbul Bilgi Üniversitesi akademisyenleri ile birlikte çalıştı. Önyargılar, kalıpyargılar, engelli ve toplumsal cinsiyet ayrımcılığı konularında paylaşımlarda bulunan öğretmenler, paylaşımlar sonucunda toplumsal sorunların eğitim ortamında nasıl tartışılabileceğine dair sınıf içi öğrenme etkinlikleri geliştirdi.

Terakkili öğretmenlerin de içinde bulunduğu proje grubunun yıl boyunca gerçekleştirdiği çalışmalar ile engellilik ve toplumsal cinsiyet konuları temelinde toplumsal sorunların eğitim ortamında nasıl ele alınabileceğinin tüm öğretmenlerle paylaşılması için 20 Haziran Perşembe günü bir panel düzenlendi.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden Kenan Çayır ve Melisa Soran, Toplumsal Haklar ve Araştırmalar Derneği'nden Süleyman Akbulut ve Fatih Üniversitesi'nden Nil Mutluer ise panelde konuşmacı olarak yer aldı.

Panelin ardından proje grubunun geliştirdiği "Engelli Ayrımcılığı", "Toplumsal Cinsiyet Ayrımcılığı" ve "Toplumsal Cinsiyet Ayrımcılığı Yabancı Diller" örnek dersleri her seviye için paralel oturumlarda 21 Terakkili öğretmen ile paylaşıldı.

Bilgi için: Dr. Neşat Karakelle
0212 351 00 60 Dahili 232
nesatkarakelle@terakki.org.tr

Terakkili Öğrenciler Yazar Murat Gülsoy'la Söyleşti (25.03.2013)

Terakki Vakfı Özel Şişli Terakki Lisesi öğrencileri, Murat Gülsoy ile yaptıkları söyleşide eserini okudukları yazarla tanışıp eserle ilgili kendi görüşlerini, değerlendirmelerini paylaşma ve yazarın görüşlerini öğrenme fırsatı buldular.

Terakki Vakfı Özel Şişli Terakki Lisesi öğrencileri, Dil ve Anlatım dersinde Murat Gülsoy'un "İstanbul'da Bir Merhamet Haftası" adlı eserini okudular ve öğretmenlerinin hazırladıkları yönergeler doğrultusunda içerik, dil ve anlatım, tür gibi çeşitli yönlerden eseri derslerinde incelediler.

Terakkili öğrenciler, grup çalışması yaparak yazarın eserde kullandığı ressamı ve eserlerini; eserin yedi karakterini ve özelliklerini; eserde kullanılan farklı edebiyat türlerinin özelliklerini değerlendirdiler. Bu değerlendirmelerini ise hazırladıkları sunumlarla arkadaşlarıyla paylaştılar.

Terakki Vakfı Okulları Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünün daveti üzerine okula gelen yazar Murat Gülsoy, okulun kütüphanesinde öğrencilerle okunan eser ve edebiyat üzerine 20 Mart'ta zevkli bir söyleşi gerçekleştirdi. Bu söyleşi ile öğrenciler, eserini okudukları yazarla tanışıp eserle ilgili kendi görüşlerini, değerlendirmelerini paylaşma ve yazarın görüşlerini öğrenme fırsatı buldular.

Murat Gülsoy söyleşiye başlamadan önce öğrenciler, okulda eserle ilgili düzenlenen etkinlikleri anlattılar. Yapılan bu çalışmaları ilgiyle ve beğeniyle dinleyen yazar, daha sonra öğrencilerin eserle ilgili merak ettikleri soruları sormalarını istedi. Günlük, anı, mektup ve bunun gibi çeşitli yazın türlerinin birleşiminden oluşan ve deneysel roman özelliği taşıyan eser, bu yönü ve özellikle de karakterleriyle öğrencilerin ilgisini çektiği için sorulan soruların çoğu eserin karakterlerinin ve olay akışının aydınlatılması yönünde oldu.

Bu bağlamda öğrenciler yazara; romanın nasıl yazıldığına, karakterlerin en ince detayına kadar nasıl oluşturulduğuna, romandaki karakterlerin gerçek yaşamda karşılıklarının olup olmadığına, romanda neden Max Ernst'in resimlerine yer verildiğine ve Gülsoy'un bu romanı yazmaya nasıl başladığına dair birçok soru yönelttiler.

Yazar, öğrencilerin sorularını ayrıntılı bir şekilde yanıtlayarak yazarlık sürecinden, kitabın ortaya çıkış öyküsünden ve eserdeki yedi karakterin nasıl yaratıldığından bahsetti. Edebi, samimi ve doyurucu bir havada geçen bu söyleşi sonunda öğrenciler, okudukları eserin oluşum sürecini ve Murat Gülsoy'un bu süreçteki deneyimlerini öğrendiler. Söyleşi bitiminde ise öğrenciler yazara kitaplarını imzalatıp fotoğraf çektirdiler.

Hem yazarın hem öğrencilerin büyük keyif aldığı bu söyleşi ile yazar, genç okurlarının eser hakkındaki düşünce ve duygularını öğrenirken öğrenciler de yazma süreci hakkında kulaktan dolma duyumlara benzemeyen, daha önce bilmedikleri şeyleri öğrenmiş oldular.

"Bach Sihirli Müzik Kutusu" müzikalinde çocuklar klasik müzik ile buluştu (13.06.2013)

Terakki Vakfı Okullarının Sahne İstanbul işbirliği ile gerçekleştirdiği Çocuk Müzikalleri projesinin üçüncüsü "Bach Sihirli Müzik Kutusu" müzikali, Terakki Vakfı Kültür Merkezi K1'de seyircisiyle buluştu.

Terakki Vakfı Okullarının Sahne İstanbul işbirliği ile gerçekleştirdiği Çocuk Müzikalleri projesinin üçüncüsü "Bach Sihirli Müzik Kutusu" müzikali, Terakki Vakfı Kültür Merkezi K1'de seyircisiyle buluştu.

Projenin ilk prodüksiyonlarından "Mozart ve Perileri"' ile "Beethoven ve Düşler Ülkesi" müzikallerinin küçük oyuncuları ve "Bach Sihirli Müzik Kutusu" oyuncuları galada bir araya geldi.

Kokteyl ile başlayan gala gecesinde, projenin süreçlerinin anlatıldığı "Müzikal Yolculuğu" adlı kısa film gösteriminin ardından çocuk müzikali "Bach Sihirli Müzik Kutusu" sergilendi.

Eski bir oyuncak dükkanına gizlice giren çocuklardan birinin, oyuncakların canlandığına inanmasını ve diğer arkadaşlarını da buna inandırmaya çalışmasını konu eden müzikal, çocukların yardımına koşan ve sihirli müzik kutusundan yayılan Bach ezgilerinden oluşuyor.

Müzikalin finalinden sonra Terakki Vakfı Okulları Müzik Bölümü Başkanı Aykut Yılmaz'ın sahneye davet ettiği TERAKKİ müzikal oyuncularına "katılım belgesi" ve "anı kristali" verildi.

Terakki Vakfı Okullarının çocukları klasik müzikle buluşturduğu ve bu alanda okul - prodüksiyon işbirliğinde gerçekleştirdiği ilk ve tek olan bu projede çocuklar, profesyonellerle aynı sahneyi paylaştı.

Terakkili çocukların hazırladığı mobil uygulamalar dünyada ilk 6 proje arasına girdi (11.06.2013)

Her yıl British Council'ın düzenlediği, dünyanın farklı ülkelerinden eğitim sektöründeki şirketlerin, Cambridge, Oxford gibi yayınevlerinin; yenilikçi ve farklı projeleriyle katıldıkları, İngilizce eğitimdeki en prestijli ödül töreni olan ELTons'ta Terakki Vakfı Okulları, ikinci kez "Dijital Yenilik – Digital Innovation" kategorisinde yer aldı.

Ünlü eğitim şirketleri ve yayınevlerinin büyük bütçeli projeleriyle dereceye girebilmek için birbiriyle yarıştıkları ELTons yarışmasında Terakki Vakfı Okulları, anaokulu çocuklarının hazırladığı mobil uygulamalar (Apps By Kids) projesi ile dünyada ilk 6 proje arasına girdi ve 22 Mayıs'ta ödül törenine davet edildi.

İngilizce eğitim sektörünün Oscar töreni olarak da bilinen ELTons yarışmasına, Terakki Vakfı Okullarının iki sene üst üste farklı iki projeyle büyük bütçelerle çalışan kurumların projelerinin arasından sıyrılarak, dünyadaki 6 proje arasına girmesi ödül töreninde jüri üyelerinin ve katılımcıların takdirini kazandı.

Bu projenin amacı; Terakkili anaokulu çocuklarının kendi hazırladıkları materyaller ile tüm dünya çocukları için hem eğlendirici hem de öğretici bir ortam yaratmaları. Hikâyesini yazdıkları, resimlerini çizdikleri, animasyonlarını yaptıkları ve seslendirdikleri bu uygulamalar; "Bubble and Pebble", "Dictionary by Kids", "Daisy and Drago" ve "Daisy and Drago and The Magic Wand" ile çocuklar dünyada bir ilke imza attılar.

Jüri Yorumu:

Kesinlikle büyüleyici – Çocuklar tarafından çizilen sevimli resimlerle tasarlanan sayfalar kesinlikle yenilikçi. Uygulamalar şirin – çok ilgi çekici ve iyi tasarlanmış.

Judge's quote:

Absolutely charming – lovely pictures, the kids-produced Stuff is certainly innovative. The end products are lovely – very attractive and well-produced.

Londra BMA (British Medical Association) House'da gerçekleşen ödül törenine katılarak Terakki Vakfı Okullarını temsil eden öğretmenler Demet Küyük ve Özge Karaoğlu, jüri üyelerinin ve eğitim sektöründeki önemli şirketlerin bünyesinde farklı alanlarda çalışan ve seçkin projeleriyle törende yer alan diğer katılımcılara bu projeyi sundular ve tebrikleri kabul ettiler.

Avrupa'nın Müziği Terakki'de Hissedilecek (21.05.2013)

Terakki Vakfı Özel Şişli Terakki Lisesi 27 – 31 Mayıs tarihlerinde bir Comenius çok taraflı okul ortaklığı projesi olan "Feel the Music of Europe" projesinin finaline ev sahipliği yapıyor.

Avrupa Birliği'nin önem verdiği ve sürekli desteklediği Comenius 'çok taraflı okul ortaklıkları' projelerinden biri olan "Feel the Music of Europe"; konuşulan farklı dilleri, işaret dillerini ve tüm iletişim engellerini ortak dil olan müzik ile aşarak farklılıkları ortadan kaldıran ve bu konuda öğrencileri bilinçlendirip daha geniş bir vizyona sahip olmalarını sağlayan iki yıllık bir proje.

Ocak 2011'de Terakki Vakfı Özel Şişli Terakki Lisesinde yapılan ön ziyaret, Hollanda, İspanya ve Çek Cumhuriyeti'nden gelen temsilciler ve Terakkili öğretmenlerin katılımıyla gerçekleşti. Ülkelerin ulusal ajanslarının onayladığı Çek Cumhuriyeti'ndeki okulun koordinatörlüğündeki bu Comenius projesi, 2011 eğitim – öğretim yılında hayata geçti. Müziğin evrenselliğini iletişim engellerini kaldırmak için kullanan bir müzik projesi olan "Feel the Music of Europe"un içeriğine dans da eklendi; proje daha da genişledi ve teknoloji yardımıyla iletişim de başlayarak devam etti.

Kasım 2011'de projeye katılan Terakkili öğrenciler Hollanda'daki arkadaşlarını ziyaret ettiler, çalıştaylara katıldılar, bu ziyaret sırasında öğrencilerin tasarladığı logolardan biri proje logosu olarak seçildi, öğrenciler diğer ülkelerden gelen ve aralarında işitme engellilerin de bulunduğu arkadaşlarıyla iletişime geçme ve birlikte müzik yapma fırsatı buldular. Çek Cumhuriyeti'ne yapılacak ziyaret planlandı.Hollanda ziyaretinde verilen kararlar çerçevesinde seçilen şarkı "Heal The World" partner ülkelerin öğrencileri tarafından yorumlanarak sunuldu. Terakkili öğrenciler, Türk işaret dili ile ilgili bilgiler veren bir uzman ile yapılan çalışmalar sonucunda Prag'da sunacakları performansı şekillendirdiler. "Heal the World" adlı parçanın sunumda enstrümanlar ve işaret dili kullanarak Mayıs 2012'de Çek Cumhuriyeti'ne yapılan ziyarette, öğrencilerimiz hazırladıkları performansı sergilediler. Terakkililer, bu ziyaret esnasında çeşitli çalıştaylara katılma, işitme engelli öğrencilerin müziği nasıl algıladıkları hakkında fikir edinme ve hep birlikte çeşitli etkinliklerde yer alma fırsatı buldular. İşitme engelli öğrencilerin eğitim gördüğü bir okul olması sebebiyle yapılan bu ziyaretin ayrı bir önemi oldu. Kasım 2012'deki İspanya ziyaretinde her ülkenin kendi geleneksel parçalarından birini hazırlayıp, müzik, dans ve işaret diliyle sunması gerektiği gösteride, Terakkili proje öğrencileri "Katibim" parçasıyla sahneye çıktılar.

"Feel the Music of Europe" projesi kültürleri ve olanakları tamamen farklı dört ülkeden gelen okullar, farklılıkların ve iletişim engellerinin müziğin evrensel gücüyle aşılabileceğini, aynı zamanda farkındalık yaratarak ortak bir bilinç oluşturulabileceğini göstermeyi hedefliyor. Bu projeyle İspanya'dan bir konservatuar (Conservatorio Profesional de Música Jerónimo Meseguer), Hollanda'dan bir devlet okulu (Dockinga College Vmbo-GT), Çek Cumhuriyeti'nden ise hem bir işitme engelliler okulu (Skola Vymola) hem de projenin koordinatörü olan okul ve Türkiyeden Özel Şişli Terakki Lisesi bir araya geliyor.

Projeye katılan tüm okullar 30 Mayıs Perşembe günü önceki ziyaretlerin sınumlarını yapacaklar; her ülke kendi performansını sergileyecek. Son olarak Terakkili öğrencilerle bu projeye katılan diğer okulların öğrencilerinin katkılarıyla oluşan "Feel the Music of Europe" isimli şarkılarını müzik eşliğinde artistik işaret dilini kullanarak sahneleyecekler.

Terakkili Genç Kimyacıların Laboratuvar Kardeşleriyle Yolculuğu (16.05.2013)

Laboratuvar donanımı yeterli olan okulların kendi laboratuvar koşul ve imkânlarını, donanımları yeterli olmayan okul öğrencilerine açtığı ve akran öğrenme temelli bir uygulamanın gerçekleştiği, Türkiye'deki ilk ve tek örnek Terakki Laboratuvar Kardeşliği lll Projesi; "Paylaş – Öğren - Öğret" sloganıyla Büyükşehir Hüseyin Yıldız Anadolu Lisesi, Etiler Turizm Otelcilik Lisesi, Hacı Sabancı Anadolu Lisesi ve İstinye Lisesi'nden 66 kardeş misafir öğrenci ve Terakkili 23 öğrenci ile gerçekleşti.

TERAKKİ'nin 130 yılı aşan bilim, sanat, kültür alanındaki birikimini çevresiyle paylaştığı 130+ Projesi kapsamında yer alan, Özel Şişli Terakki Lisesi Kimya Bölümü tarafından hayata geçirilen ve bu yıl üçüncüsü düzenlenen Terakki Laboratuvar Kardeşliği Projesi, kardeş okul ve katılımcı öğrencilerinin sayısını artırarak 2013 yılı etkinliklerini tamamladı.

Özel Şişli Terakki Lisesi Kimya Bölümü; öğretmenlerinin deneyimini, öğrencilerinin bilgilerini ve laboratuvar donanımını İstanbul'un mevcut laboratuvar dersliklerinde deney yapma imkanına ve koşullarına sahip olamayan kardeş okullarla paylaştı.

Projenin amacı; Terakkili öğrencilerin genç kimyacılar olarak kardeş okullarla laboratuvarlarını, deneylerini paylaşmalarını, sene boyunca gördükleri konulara ait kazanımlarla ilişkili deneyler yaparak öğrendiklerinin pekişmesini, becerilerini artırmalarını, hayatlarında yer alan bazı olayları açıklamalarını, keşfetmelerini, yeni dostluklar kurmalarını, takım çalışmasında yer almalarını, verilen sorumlukları yerine getirmelerini ve iletişim becerilerini geliştirmelerini sağlamak.

Proje kapsamında gerçekleştirilecek deney uygulamalarının içeriği 9,10 ve 11. sınıf öğretim programlarına göre belirlenmekte. Özel Şişli Terakki Lisesi ve Fen Lisesi'nin 9, 10 ve 11. sınıf düzeyinde öğrenim gören öğrencileri, gönüllü olarak bu projede yer almakta ve kimya bölümü öğretmenlerinin rehberliğinde her sınıf seviyesinde 4 ayrı deney üzerinde eğitilmekte.

Terakkili öğrencilere; deneylerin yapılışı süresince dikkat etmeleri gereken güvenlik kuralları, akranları ile paylaşmaları gereken temel bilgiler ve bu paylaşımlarda bulunurken dikkat etmeleri gereken iletişim dili hakkında eğitim verilmekte.

Bu yılki uygulamada ise geçen senelerden farklı olarak ''Paylaş – Öğren - Öğret" modeli uygulandı. Gönüllü olan Terakkili öğrenciler, ''Paylaş – Öğren - Öğret" modeline göre kardeş okullardan gelen takım liderleriyle birlikte çalışıp, öğretmenleriyle yaptıkları çalışmaları paylaşarak deneylerle ilgili kazanımları tartıştı. Takım liderleri de deneyin yapılacağı gün bu deneyimlerini gönüllü öğrenciler ve öğretmenler eşliğinde kendi arkadaşlarıyla paylaştı. Çalışmalar, 9,10 ve 11. sınıf düzeylerinin her biri için 27 Nisan - 11 Mayıs arasında cumartesi günleri sabah ve öğleden sonra iki oturum halinde düzenlendi.

Laboratuvar donanımı yeterli olan okulların kendi laboratuvar koşul ve imkânlarını, donanımları yeterli olmayan okul öğrencilerine açtığı ve akran öğrenme temelli bir uygulamanın gerçekleştiği, Türkiye'deki ilk ve tek örnek Terakki Laboratuvar Kardeşliği lll Projesi; "Paylaş – Öğren - Öğret" sloganıyla Büyükşehir Hüseyin Yıldız Anadolu Lisesi, Etiler Turizm Otelcilik Lisesi, Hacı Sabancı Anadolu Lisesi ve İstinye Lisesi'nden 66 kardeş misafir öğrenci ve Özel Şişli Terakki Lisesi'nden gönüllü 23 öğrenci ile gerçekleşti.

Terakki Vakfı Okulları Kimya Bölümü tarafından geliştirilen 130+ Projesi kapsamında yürütülen; Terakki Laboratuvar Kardeşliği Projesi önümüzdeki yıllarda da "Paylaş – Öğren - Öğret" sloganıyla devam edecek.

Bilgi için: Gülsen İncekara / Kimya Bölüm Başkanı
Tel: 0212 351 00 60 Dahili 165

Terakkili öğrenciler "4. Kütüphane Şenliği"nin kültür ve sanat etkinliklerinde buluştu (14.05.2013)

Terakkili öğrenciler; çeşitli yayınevlerinin katıldığı kitap fuarından, tiyatro gösterilerine, atölye çalışmalarından, gölge oyununa ve karikatür sergisine kadar farklı etkinliklerde aktif rol alarak yaşayarak öğrenme ve deneyim kazanma şansını yakaladılar.

Terakki Vakfı Özel Şişli Terakki İlkokul ve Ortaokulu'nda 8 - 10 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşen "4. Kütüphane Şenliği"nde Terakkili öğrenciler kültür ve sanat etkinliklerinde buluştu.

Bu yıl dördüncü kez düzenlenen şenlikte Terakkili öğrenciler; çeşitli yayınevlerinin katıldığı kitap fuarından, tiyatro gösterilerine, atölye çalışmalarından, gölge oyununa ve karikatür sergisine kadar yayılan etkinliklerde aktif rol alarak yaşayarak öğrenme ve deneyim kazanma şansı yakaladılar.

Terakkili öğrenciler; Anfora Yayın Dağıtım A&DA Kitap, Kırmızı Kedi, Final Kültür Yayınları, Kelime Yayınları, Can Yayınları, Redhouse - Sev Yayınları, Yapı Kredi Yayınları, Günışığı Kitaplığı, Pandora, İthaki Yayınları ve Tema Vakfının katıldığı şenliğin geleneksel kitap fuarında çocuk edebiyatının nitelikli ürünlerini ve yazarlarını keşfetti.

Şenliğin ilgi çeken aktivitelerinden 2. sınıf öğrencilerinin sunduğu "Hacivat ve Karagöz Çocuklarla Buluşuyor" adlı gölge oyunu ve 1. sınıf öğrencilerine yönelik "Vaay, Panama Ne Güzelmiş!" adlı kitabın çocuk yogası, Terakkili Drama Eğitmeni Hafize Çınar Güner'in eğitmenliğinde gerçekleşti. "Kurbağa ve Murbağa" adlı tiyatroyu izleyen 2. sınıf öğrencileri ise hem eğlendiler hem de arkadaşlık üzerine düşündüler.

1. sınıf öğrencileri, Yazar Süleyman Bulut'un söyleşisinde noktalama işaretlerini eğlenceli bir şekilde hatırlarken, 3. sınıf öğrencileri Yazar Şebnem Oral ile yaptıkları "Müzikli Masal Sepeti" adlı söyleşide masalları farklı bir şekilde ve müzik eşliğinde ilgiyle dinlediler. 7. sınıf öğrencileri arasında merak uyandıran "Perg Efsaneleri Serisi" ve son kitabı "Şamanlar Diyarı"nın yazarı Barış Müstecaplıoğlu ise "Fantastik Roman ve Öykü Yazmak" başlıklı sunumuyla fantastik roman ve öykü yazmanın inceliklerini öğrencilerle paylaştı.

Karikatürcüler Derneği İzmir Şubesi ve Türk Kütüphaneciler Derneği İzmir Şubesinin hazırladığı kütüphaneleri ve kütüphane çalışanlarının sorunlarını farklı bir şekilde anlatan "Karikatürler Gözüyle Kütüphane Çalışanları " konulu resim sergisi, 4. sınıf öğrencilerinin tasarladığı "Seramik Tasarımları Sergisi"ve İlkokul öğrencilerinin açık havada gerçekleştirdiği perküsyon gösterisi de etkinliklere renk katmış oldu.

Dijital hikaye Terakkili Öğretmen Büşra Zorba'ya birincilik kazandırdı (14.05.2013)

Terakki Vakfı Okulları Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Büşra Zorba'nın hazırladığı "Computational Thinking" konulu dijital hikaye Amerika'da DISTCO (Digital Storytelling Contest) 2013'de "International -Teacher" kategorisinde birinci oldu.

2008 yılından beri Amerika'da gerçekleştirilen ve dünyada geçerliliği kabul edilmiş "Digital Story Telling" yarışması olan DISTCO (Digital Storytelling Contest); öğretmen ve öğrencilerin (K5, 6-8, 9-12) çeşitli alanlarda dijital hikayelerini değerlendirerek onları dijital hikaye hazırlamaya teşvik ediyor. Yarışma ayrıca öğretmenlerin eğitimde dijital hikayelerin kullanmasında nasıl rol oynadığını da anket yöntemi ile değerlendiriyor.

Yarışma, ulusal ve ülke dışından gelen projelerin değerlendirildiği uluslararası düzeylerde; Sanat, Kültür, Bilgisayar / Teknoloji, Yabancı Diller, Sağlık, Matematik, Kişisel Hikayeler, Geziler, Spor, Bilim alanlarında gerçekleşiyor.

1996 yılında ilk defa Seymour Papert tarafından gündeme getirilen ve günümüzdeki 21. yüzyıl becerilerinden biri olmaya aday olan "Computational Thinking" kavramının henüz günümüz Türkçesinde net bir anlam karşılığı bulunmuyor. "Bilişimsel Düşünme" olarak adlandırabileceğimiz bu düşünme şekli 'bilgisayar bilimini kullanarak problem çözme becerisi' şeklinde tanımlanmış olup her bireyin sahip olması gereken bir düşünme biçimi.

Büşra Zorba, düşünmenin temelinde algoritmik bakış açısıyla büyük problemleri ufak parçalara ayırarak sonuca ulaşabilmenin mümkün olduğunu ve her öğrencinin bu mantığı öğrenerek sadece bilgisayar dersinde değil, diğer derslerindeki ve günlük hayattaki sorunlarını da kolaylıkla çözebileceğini belirtiyor. Bilişimsel düşünebilen bir öğrencinin de yeni sistemler düzenlerken yaratıcı, insan davranışlarını anlarken akılcı ve problem çözerken yenilikçi bir bakış açısına sahip olacağı üzerinde duruyor.

Zorba'nın bu düşünceden yola çıkarak hazırladığı "Computational Thinking" isimli dijital hikayesi DISTCO 2013 yarışmasında uluslararası kategoride birincilik derecesi aldı.

Terakki Vakfı Okulları, "Computational Thinking" becerisini öğrencilerine kazandırmak için Bilkent Üniversitesi Eğitim Fakültesi Bölümü ile ortak bir çalışma da yürütüyor. Bu çalışmanın bildirisi 7. Uluslararası Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Sempozyumu'nda da sunulacak.

Bilgi için: Büşra Zorba
0212 351 00 60 Dahili 319
busrazorba@terakki.org.tr

http://www.distco.org

http://www.youtube.com/

51 liseden 121 şiir gönüllüsü 13. Şiir Festivali'nde Terakki'de Buluştu (19.03.2013)

Sanat yoluyla gençlerle buluşmak, onların şiirin sularındaki yolculuklarına ve şiirin penceresinden gördükleri, hissettikleri dünyaya tanıklık etmek için düzenlenen "SÖZCÜKLERLE DANS" festivalimiz, Terakkili öğrencilerin yer aldığı gösteri grubunun göz dolduran dansı ve birincilik kazanan şiirlerin seslendirmeleriyle renklendi.

Terakki Vakfı Okulları'nın İstanbul ili lise ve diğer okullar arasında düzenlediği "Sözcüklerle Dans" şiir festivalinin on üçüncüsü 18 Mart Pazartesi günü Terakki Vakfı Kültür Merkezi K1'de gerçekleşti.

İstanbul'daki 51 liseden 121 şiir gönüllüsü gencin katıldığı festivalin Seçici Kurulundaki şairler; Haydar Ergülen, Birhan Keskin, Küçük İskender, Gonca Özmen ve Mustafa Öneş'ti. Bu yıl teması "korku" olan festivalin Onur Ödülü sahibi ise şair Haydar Ergülen oldu.

Jüri, festivale katılan her bir şiiri özenle değerlendirmeye aldı ve jürinin değerlendirmeleri sonucunda birinciliği Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi'nden "Orta şekerli Sular" şiiri ile Talita Yaltırık, ikinciliği Galatasaray Lisesi'nden "Korkuluğun Cevabı" şiiriyle Ozan Adıgüzel, üçüncülüğü Mevlana Anadolu Lisesi'nden "Müebbet Kaçıklık" şiiriyle Kader Demirok; Terakkili öğrencilerden ise birinciliği "Benim… Ölüm Değil" şiiriyle İlknur Öztürk, ikinciliği 'Yol" şiiriyle Salih Eren Kurç ve üçüncülüğü "Korku" şiiriyle Alara Kutlu aldı.

Yine jürinin belirlediği şiirlerden oluşan "Sözcüklerle Dans 2013" adlı anı kitabında da bu şiirler yayımlandı.

Terakkili öğrencilerin yer aldığı gösteri grubunun göz dolduran dansı, birincilik kazanan şiirlerin seslendirmeleri ve jüri adına konuşan Küçük İskender'in renkli cümleleri ise ödül töreninin coşkusunu artıran ayrıntılardandı.

Yaratıcı Drama Köprüsü (07.03.2013)

Terakki Vakfı Okulları, yaratıcı drama ve eğitim için tiyatro uygulamalarını diğer okullardaki öğretmen ve öğretmen adaylarıyla paylaşarak yaratıcı drama alanına katkıda bulunuyor ve yeni köprüler kuruyor.

Hızla değişen dünyamızda çağın bir gereksinimi olarak eğitim sistemleri de sürekli sorgulanmakta. Bu sorgulayış, eğitimde yeni uygulayış, yeni anlayış ve bu bağlamda yeni yaklaşımları beraberinde getirmekte. Aktif, yaparak yaşayarak öğrenmeye imkân tanıyan öğrenme modellerinin kapıları açılmakta. Eğitimdeki bu yeniliklerin ışığında, öğrenciyi eğitimin merkezine alan, yaşantı temelli ve yaparak yaşayarak öğrenmelere olanaklar tanıyan, öğretmene rehber rolü veren birçok öğrenme-öğretme yöntemi uygulanmakta. Bu yöntemlerin ilk öne çıkanı ise "Yaratıcı Drama". Yaratıcı dramanın yaygınlaşması ve doğru tanınmasında bu alanda çalışan, ürün veren kurum ve kişilere görevler düştüğüne inanılmakta. Terakki Vakfı Okulları da, ilkini 2011 yılında gerçekleştirdiği "Yaratıcı Drama Köprüsü" adlı sempozyumun ikincisini 2 Mart Cumartesi günü düzenledi.

Bu sempozyum programında, Terakki Vakfı Okulları'nda yapılan yaratıcı drama ve eğitim için tiyatro uygulama örnekleri, İstanbul, Kocaeli, İzmir, Bursa, Sakarya, Yalova Ankara'dan öğretmen ve öğretmen adaylarıyla paylaştı. Sempozyumda yer alan sözlü sunum ve atölye çalışmalarıyla katılımcılar, deneyimlerini aktarma fırsatı buldu. Böylece İstanbul'da ilk kez bir okul, drama alanında kendi eğitim yaşantılarını farklı ilden gelen 200 aşkın başvuru sahibiyle paylaşıma açtı.

Sempozyum programında; beş sözlü sunum ve sekiz atölye çalışmasına, bir doğaçlama performans ve sempozyum sırasında yaratıcı drama alanındaki yayınların tanıtıldığı kitap standına yer verildi. Atölye çalışmalarının konu ve liderleri ise şöyleydi;

 • Yaşamak-Öğrenmek, Rol yapmak-Yaşamak" Lider: Tamer Levent
 • Forum Tiyatro" Lider: Yard. Doç Dr. Nihal Kuyumcu
 • Farkındalık ve Yaratıcılık" Lider: Hasan Nami Güner
 • Duygusal Zekâ ve Drama" Lider: Eray Beceren
 • İlkokulda Yaratıcı Drama" Lider: Hafize Güner
 • Okul Öncesinde Yaratıcı Drama" Lider: Burçak Karaboğa Güney
 • Ses ve Beden" Lider: Gökçe Gürçay
 • Yaratıcı Dramaya Giriş" Lider: Elif Ergen

Yaratıcı Drama'nın Türkiye'deki en önemli öncülerinden Tamer Levent'in çağrılı konuşmacı olarak davet edildiği bu sempozyum katılımcılarına katılım sertifikası verildi.

Sempozyum, Terakki 130+ Projesi kapsamında gerçekleşti. 130+ Projesi, Terakki'nin 130. yılından sonra geleceğe doğru olan yolculuğunda bilim, kültür ve sanat alanlarını eğitim çerçevesi içinde değerlendiren etkinlikleri kendi çevresiyle paylaşmasını ve bu yolla çevresine katkı sağlamayı amaçlamakta. Bu amaç doğrultusunda gerçekleştirilecek olan sempozyuma katılım ücretsizdi.

Bilgi için: Hafize Güner - Yaratıcı Drama Öğretmeni (Sempozyum Koordinatörü)
Tel: 0212 351 00 60 - 356 ve 0535 346 11 48
Web: www.yaraticidramakoprusu.com
E-posta: hafizeguner@terakki.org.tr

Terakki 2. Edebiyat Sempozyumunu İstanbul'daki farklı okullardan 150 öğretmenin katılımıyla gerçekleştirdi (26.02.2013)

Sosyal sorumluluk kapsamında gerçekleşen bu sempozyuma; Oya Adalı "Eleştirel ve Etkili okuma", Yusuf Çotuksöken "Eleştirel Okumadan Eleştirel Düşünmeye", Murat Gülsoy "Roman ve Öyküde Bakış Açısı", Gonca Özmen "Şiir Yorumu" ve Sezai Sarıoğlu "Edebiyat Öğretimi - Eğitiminde 'Bilgi – Kavram – İmge' Sarmalında Sorunlar - Çareler ve Şiir Yorumu" konularıyla katkı sağladılar.

Terakki Vakfı Okulları Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünün düzenlediği İstanbul'daki okullardan 150 Türkçe ve Edebiyat öğretmeninin yer aldığı ikinci Edebiyat Sempozyumu, 23 Şubat 2013 Cumartesi günü Terakki Vakfı Kültür Merkezi K1'de gerçekleşti.

Katılımcılar; Özel Alman Lisesi, Özel Anakent Koleji, Ahmet Cevdet Paşa İlköğreitm Okulu, Avrupa Koleji, Bayrampaşa Mobil İmam Hatip Ortaokulu, Beşiktaş Anadolu Lisesi, Cağaloğlu Anadolu Lisesi, Özel Çamlıca Kız Lisesi, Özel Çevre Koleji, Özel Darüşşafaka Lisesi, Özel Devran Lisesi, Özel Doğuş Anadolu Lisesi, Özel Eyüboğlu Eğtim Kurumları, Florya Anadolu Lisesi, Florya Koleji, FMV Özel Erenköy Işık Lisesi, Özel Hisar Eğitim Vakfı Okulları, Hacı Rahime Ulusoy Anadolu Denizcilik Meslek Lisesi; İbni Sina Ortaokulu, Özel İstek Acıbadem Anadolu Lisesi, Özel İstek Belde Oğuzkaan Lisesi, İstanbul Üsküdar Lisesi, Özel İtalyan Lisesi, Özel İstanbul Amerikan Robert Lisesi, Özel VKV Koç Lisesi, Kadıköy Anadolu lisesi, Kadıköy Anadolu İmam Hatip Lisesi, Kabataş Erkek Lisesi, Kıraç İMKB Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, Özel Marmara Koleji, Özel Mektebim Okulları, Mikado Anaokulu, Özel Notre Dame de Sion Lisesi, Özel ODTÜ Geliştirme Vakfı Okulları, Ortaköy Zübeyde Hanım Kız Meslek Lisesi, Pendik Ticaret Meslek Lisesi, Özel SEV İlköğretim Okulu, Özel Saint Benoit Fransız Lisesi, Sultan Fatih Lisesi, Samandra Lisesi, Özel Sultangazi Atatürk Lisesi, Özel Uğur Anadolu Lisesi, Üsküdar Ahmet Keleşoğlu Anadolu Lisesi, Vali Recep Yazıcıoğlu Ortaokulu, Yıldız İşçimenler İlköğretim Okulu, Ziya Kalkavan Denizcilik Lisesi'den öğretmenlerdi.

Sosyal sorumluluk kapsamında gerçekleşen bu sempozyuma; Oya Adalı "Eleştirel ve Etkili okuma", Yusuf Çotuksöken "Eleştirel Okumadan Eleştirel Düşünmeye", Murat Gülsoy "Roman ve Öyküde Bakış Açısı", Gonca Özmen "Şiir Yorumu" ve Sezai Sarıoğlu "Edebiyat Öğretimi - Eğitiminde 'Bilgi – Kavram – İmge' Sarmalında Sorunlar - Çareler ve Şiir Yorumu" konularıyla katkı sağladılar.

Sempozyumda, edebiyat eğitimiyle amaçlananın en genel anlamıyla güzellik kaygısı ve estetik duyarlılık taşıyan ama aynı zamanda sorgulayan, düşünen ve eleştiren gençler yetiştirmek olduğu, etkin öğrenmenin okullarımızda yayılmasının öğrencilerin bilgi istifleyen depolar olmaktan kurtulup öğrenmenin keyfini çıkaran insanlar olmasını sağlayacağı uygulamalarla anlatılarak okurun ön bilgileri, kendi kişisel yaşantıları doğrultusunda esere yaklaşımının temel alınması, edebiyat eserinin her yeni okunuşunda yeniden anlam kazanacağı benimsenmesi, böylece eserin doğru kabul edilen tek yorumuyla birlikte nesilden nesile değişmeden aktarılması geleneğinden uzaklaşılması gerektiği belirtildi.

Nitelikli okumanın ve okuduğunu ifade edebilmenin önemini vurgulayan katılımcılar; Türkiye'de okuma sorunu, okumada iç ve dış etkenler, metin çözümleme, kurgusal metinlerin ele alınışı, öğrencilerden beklentiler, roman ve öykü çözümlemeleri üzerine farklı yaklaşımlarda bulundular.

Yaratıcı Drama Köprüsü (25.02.2013)

Terakki Vakfı Okulları, yaratıcı drama ve eğitim için tiyatro uygulamalarını diğer okullardaki öğretmen ve öğretmen adaylarıyla paylaşarak yaratıcı drama alanına katkıda bulunuyor ve yeni köprüler kuruyor.

Hızla değişen dünyamızda çağın bir gereksinimi olarak eğitim sistemleri de sürekli sorgulanmakta. Bu sorgulayış eğitimde yeni uygulayış, yeni anlayış ve bu bağlamda yeni yaklaşımları beraberinde getirmekte. 2006 yılında yeniden düzenlenmeye çalışılan eğitim programlarıyla öğretmen merkezli otoriter anlayışın kalıpları kırılmış şimdilerde üzerinde çok konuşulan, öğrenciyi merkeze alan, baskıcı unsurlardan uzak, aktif, yaparak yaşayarak öğrenmeye imkân tanıyan öğrenme modellerinin kapıları açıldı. Eğitimdeki bu yeniliklerin ışığında, öğrenciyi eğitimin merkezine alan, yaşantı temelli ve yaparak yaşayarak öğrenmelere olanaklar tanıyan, öğretmene rehber rolü veren birçok öğrenme-öğretme yöntemi uygulanmakta. Bu yöntemlerin ilk öne çıkanı ise "Yaratıcı Drama". Yaratıcı dramanın yaygınlaşması ve doğru tanınmasında bu alanda çalışan, ürün veren kurum ve kişilere görevler düştüğüne inanılmakta. Terakki Vakfı Okulları da, ilkini 2011 yılında gerçekleştirdiği "Yaratıcı Drama Köprüsü" adlı sempozyumun ikincisini 02 Mart 2013 tarihinde düzenleyecek.

Bu sempozyum programında, Terakki Vakfı Okulları'nda yapılan yaratıcı drama ve eğitim için tiyatro uygulama örnekleri, İstanbul, Kocaeli, İzmir, Bursa, Sakarya, Yalova Ankara'dan öğretmen ve öğretmen adaylarıyla paylaşılacak. Sempozyumda yer alacak sözlü sunum ve atölye çalışmalarıyla katılımcılar, deneyimlerini aktarma fırsatı bulacaklar. Böylece İstanbul'da ilk kez bir okul, drama alanında kendi eğitim yaşantılarını farklı ilden gelen 200 aşkın başvuru sahibiyle paylaşıma açacak.

Sempozyum; beş sözlü sunum ve sekiz atölye çalışmasını içermektedir. Ayrıca bir doğaçlama performans ve sempozyum sırasında yaratıcı drama alanındaki yayınların tanıtılacağı ve satılacağı kitap standına da sempozyum kapsamında yer verilecek. Atölye çalışmalarının konu ve liderleri ise şöyle;

 • Yaşamak-Öğrenmek, Rol yapmak-Yaşamak" Lider: Tamer Levent
 • Forum Tiyatro" Lider: Yard. Doç Dr. Nihal Kuyumcu
 • Farkındalık ve Yaratıcılık" Lider: Hasan Nami Güner
 • Duygusal Zekâ ve Drama" Lider: Eray Beceren
 • İlkokulda Yaratıcı Drama" Lider: Hafize Güner
 • Okul Öncesinde Yaratıcı Drama" Lider: Burçak Karaboğa Güney
 • Ses ve Beden" Lider: Gökçe Gürçay
 • Yaratıcı Dramaya Giriş" Lider: Elif Ergen

Yaratıcı Drama'nın Türkiye'deki en önemli öncülerinden Tamer Levent'in çağrılı konuşmacı olarak davet edildiği bu sempozyum katılımcılarına katılım sertifikası verilecek.

Sempozyum, Terakki 130+ Projesi kapsamında gerçekleştirilecektir. 130+ Projesi, Terakki'nin 130. yılından sonra geleceğe doğru olan yolculuğunda bilim, kültür ve sanat alanlarını eğitim çerçevesi içinde değerlendiren etkinlikleri kendi çevresiyle paylaşmasını ve bu yolla çevresine katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda gerçekleştirilecek olan sempozyuma katılım ücretsiz.

Bilgi için: Hafize Güner - Yaratıcı Drama Öğretmeni (Sempozyum Koordinatörü)
Tel: 0212 351 00 60 - 356 ve 0535 346 11 48
Web: www.yaraticidramakoprusu.com
E-posta: hafizeguner@terakki.org.tr

Terakki öğrencileri, Nepal'de Toplumsal Hizmet Projesi Gerçekleştirdi (20.02.2013)

Terakki Vakfı Özel Şişli Terakki Lisesi öğrencileri, Bandipur - Deurali İlkokulunda çocuklara İngilizce, drama, resim, ve dans dersleri verdiler. Okulun temizlik ile bakım işlerini üstlenerek okul binasının dış duvarlarlarını boyadılar.

Terakki Vakfı Özel Şişli Terakki Lisesi, 27 Ocak - 08 Şubat 2013 tarihleri arasında Nepal'in başkenti Katmandu'da bir toplumsal hizmet projesi gerçekleştirdi.

Öğrenciler, doğa ve insan odaklı bu projenin Orta Öğretim Coğrafya Öğretim Programı'nda sosyal faaliyetlere katılarak ülkenin gelişmişlik seviyelerini belirleyen faktörler hakkında çıkarımlarda bulunup, problemleri analiz edebilme konusunda deneyim kazandılar.

Terakkili öğrencilerden İlayda Güler, Aysu Bakioğlu, Şevval Eryüksel, Yiğit Okudan Mina Aslan, Ayşegül Güneyli, Eren Deveci, Beste Tekdoğan, Merve Arda, Ezgi Hamamcı, Merve Müstecaplıoğlu ve Ece Öz katıldığı projeye okulun Sosyal Bilimler Bölümünden Coğrafya öğretmenleri Fahriye Ertınaz ve Nezihe Ecevit rehberlik etti.

Özel Enka Lisesi ile birlikte yürütülen bu sosyal sorumluluk projesinde o toplumun farklı sosyal ve kültürel yanlarıyla tanışan öğrenciler, çocuklarla oyun oynayıp onlarla yakın bir ilişki kurdular. Ayrıca öğrenciler, Bandipur - Deurali İlkokulunda çocuklara İngilizce, drama, resim, ve dans dersleri verdiler. Okulun temizlik ile bakım işlerini üstlenerek okul binasının dış duvarlarlarını boyadılar.

Katmandu şehir turunda ise öğrenciler, Buda Tapınağını, Tibet'li göçmenlerin kurduğu Budist hac merkezini, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan Patan'ı ve Kraliyet Sarayı'nı gezdiler.

Öğrenciler bu proje ile farklı yaşamlara tanıklık ederek, hem bireysel ve toplumsal sorumluluklara karşı farkındalıklarını arttırdı hem de birbirleriyle yardımlaşarak paylaşma becerilerini geliştirme fırsatı buldu.

Terakkili öğrenciler "Okumaya Engel Yok" diyor… (14.02.2013)

Terakki Vakfı Okulları'nda sosyal sorumluluk etkinliklerinin sayısı artarak devam ediyor ve duyarlı nesiller yetişmesi adına ders içi ve ders dışı farklı öğrenme ortamları sunuluyor.

Terakki Vakfı Özel Şişli Terakki İlkokulu 2. sınıf öğrencileri, Kadıköy Belediyesi Görme Engelliler Sesli Kütüphanesi'nde yaşıtları için gönüllü Türkçe ve İngilizce kitap seslendirme çalışması yapıyor.

Projenin amacı; öğrencilerin sosyal sorumluluk konusunda farkındalıklarını artırmak ve aktif olarak toplumda gönüllü çalışmalarını desteklemek. Projede yer alan 2. sınıf öğrencilerinin tamamının, 2014 - 2015 öğretim yılı sonuna kadar, projeye en az bir kitap ile katılımını sağlamak hedefleniyor.

Şişli Terakki İlkokulu 2. sınıf öğrencileri proje kapsamında, Türkçe kitapların yanında ilk kez İngilizce çocuk kitabı seslendirerek, görme engelli yaşıtlarının yabancı dil eğitimlerine de katkıda bulunuyorlar.

Kadıköy Belediyesi Görme Engelliler Sesli Kütüphanesi'nde ses kayıt kabinlerinde seslendirilen kitaplar, kütüphanenin internet sayfasına yükleniyor. Kütüphane üyesi olan görme engelli çocuklar da şifreleriyle bu kitapları internet üzerinden dinleyebiliyor. İsteyen görme engelli çocuklar için de kitaplar CD halinde adrese postalanıyor.

Görme engelli çocuklar için seslendirme yapan Şişli Terakki İlkokulu 2. sınıf öğrencileri, büyük bir istek ve hevesle kitaplarını okumaya hazırlanıyorlar. Ailelerin desteği ile projeye katkı her geçen gün büyüyor.

Sekiz yaşındaki gönüllülerin görüşleri:

Bade Yakın: Görme engellilerin kullandıkları kabartma yazılı kitapları görünce onlar için daha çok kitap okumaya karar verdim.

Uluç Emre Cantürk: Kitap seslendirme çalışmasını bilgisayarda yaptığım için üzüldüm çünkü görme engelli arkadaşlar nasıl internete girip bu kitapları dinleyecekler diye endişelendim. Sonra öğrendim ki bu yolla seslendirdiğim kitabı daha fazla görme engelli arkadaşım dinleyebilecekmiş.

İpek Ünlühan: Ben bu çalışmaya katıldığım için çok heyecanlandım. Bundan sonra her zaman gidip görme engelli kardeşlerim için kitap okumak istiyorum.

Lara Cemre Durdu: Benim seslendirdiğim kitabı dinleyen arkadaşımın ne kadar mutlu olduğunu buradan bile hissedebiliyorum. İnsanlara yardım etmeye bayılıyorum.

Zeynep Kaçar: Hiç görmeyen birisi için kitap okudum. Çok doğru bir şey yaptığımı düşünüyorum. Bunu yapabildiğim için çok mutluyum.

Umay İnan: Ben büyüdüğüm zaman böyle projelere katılmaya devam edeceğim. Bence herkes yapsın çünkü bu çok hoş bir duygu.

Maye Caferzade: Ben "Karanlıktan Korkan Baykuş" kitabını seslendirdim.Görme engelli arkadaşlarım hep karanlıktalar, bunu düşününce kalbim acıyor. O yüzden onlar için bu okumayı yapmak kendimi iyi hissettirdi.

Yiğit Boloğlu: Birkaç saniyeliğine gözlerimi kapatıyorum ve onları anlamaya çalışıyorum. Sizler de bunu yapabilirsiniz.

Kuzey Erol: Eğer benim de görme engelim olsaydı, bana kitap okunması hoşuma giderdi.

SİZİ BİZ ARAYALIM

SİZİ BİZ ARAYALIM

Çocuğunuzu kaydettirmeyi düşündüğünüz okul aşağıdakilerden hangisidir?

Anaokulu
İlkokul
Ortaokul
Lise
Lütfen formu göndermeden önce "Lise ön bilgilendirme" yazımızı okuyunuz.

Kaydettirmeyi düşündüğünüz okul yerleşkesi hangisidir?

Levent
Tepeören

Kaydettirmeyi düşündüğünüz sınıf hangisidir?

Terakki Vakfı ve Okullarından gönderilen her türlü haber, bilgi ve tanıtım içeriklerinden bu forma yazdığım elektronik ileti adreslerim aracılığıyla haberdar olmak istiyorum.
// sizi arayalım