İhsan Özçıtak Düşle Düşme Çalıştayı’nda Lise Öğrencilerimizle Buluştu

“Düşle Düşme” adlı sosyal sorumluluk projemizin final bölümü olan Düşle Düşme “Sosyal Sorumluluk ve İnsana Yakışır İş ve Ekonomik Büyüme” Çalıştayı 12 Şubat Pazartesi günü Tepeören Yerleşkemizde, Levent ve Tepeören Yerleşkelerimizden öğrencilerimizin katılımıyla gerçekleştirildi.

Çalıştayın koordinatörlüğünü Tepeören Yerleşkemizden Coğrafya öğretmenimiz Başak Salimoğlu, Din Kültürü öğretmenimiz Derya Enasrioğlu ve Sosyal Bilimler ve Felsefe Bölüm Başkanımız Mine Koçak Yalaz yürüttü. Çalıştaya Levent Yerleşkemizden CAS koordinatörümüz Selin Mezadur rehberliğinde Alya Şirin Yazıcılar (10IBE), İdil Melis Güvendir (10IBE), Defne Kaya (10IBF), Batu İnce (10IBG), Sophie Ece Ramsay (10IBG), Barış Kuzey Yılmaz (10IBH), Demir Ayvaz (10IBH) ve Naz Mısır (10IBH) katıldı. Tepeören yerleşkemizden ise, Buse Okumuş (11A), Zerya Fidan (11A), Zeynep Bahçekapılı (11A), Zülal Tannur (11A), Dila Naz Tuygun (11C), İpek Deniz Sunar (11C), Utku Kerem Yertek (11C), Defne Öztuna (10A), Mina Yetkin (10A), Selin Zeynep (10A), Cansu Zeynep Aydın (10C), Mina Uğurlu (10C), Elif Elçioğlu (HzB), Ezel Erdoğan (HzB), Ahmet Ege Uysal (HzC) katıldı.

Sabah oturumunda öğrencilerimiz lise kütüphanesinde bir araya geldiler. İlk bölümde, Tepeören Yerleşkemizden öğrencilerimiz Düşme Düşle projesinde bu yıl yürüttükleri çalışmayı, Levent Yerleşkemizden öğrencilerimiz de kendi yürüttükleri sosyal sorumluluk projelerini birbirlerine anlattılar. Daha sonra, atölye çalışmasında gruplara ayrılarak, kendilerine verilen temaya ilişkin istatistiklerden yola çıkarak bir sorun tespit ettiler ve bu sorun üzerine araştırma ve tartışmalar yürüterek birer sunum hazırladılar. Öğrencilerimizin temaya ilişkin seçtikleri sunum konuları şunlardı: “İş Kazaları”, “Kadın ve Erkek Arasında Maaş Eşitsizliği”, “Çocuk İşçiliği”. Sunumlar hem bilgilendiriciydi, hem de çözüm önerilerini içermekteydi.

“Sosyal Sorumluluk ve İnsana Yakışır İş ve Ekonomik Büyüme” konferansında İhsan Özçıtak konuğumuz oldu

Çalıştayın öğleden sonraki oturumu konferans salonunda, çalıştayda görevli öğrencilerin yanı sıra 9 .sınıf öğrencilerimizin katılımıyla gerçekleştirildi. Önce gruplar sabah oturumunda hazırladıkları sunumları dinleyicilerle paylaştılar. Ardından, konferans bölümüne geçildi. “Sosyal Sorumluluk ve İnsana Yakışır İş ve Ekonomik Büyüme” konferansında konuşmacımız İhsan Özçıtak’dı.

Konuşmasına, öğrencilerimizin çalışmalarını değerlendirerek başlayan Özçıtak, öğrencilerimizin “insana yakışır iş” konusundaki en önemli başlıkları yakalamış olduklarını, sunumları çok beğendiğini belirterek başladı. Daha sonra bütün bu başlıklarda tüm dünyada bir dönüşüme ihtiyaç olduğunu vurgulayarak bu alanda kafa yormaya şimdiden başladıkları için öğrencilerimizi kutladı. Dünyada bu kadar sorun varken insan davranışlarını değiştirmenin öneminden bahsettikten sonra büyük sorunların çözümünün yasal düzenlemelere bırakılmaması gerektiğini, yasal çerçeve, ceza vb yaptırımların insan davranışlarında tek başına büyük bir dönüşüm sağlamayacağını anlattı.

Sosyal sorumluluk projelerinin temel alması gereken çerçevenin yasaları değiştirmekten çok insan davranışlarını değiştirecek çalışmalar yürütmek olduğunu söyleyerek, sivil toplum kuruluşlarının öneminden bahsettikten sonra, bir dönüşümün nasıl sağlanabileceği konusunda davranışçı bilimin bulgularının aydınlatıcı olduğunu belirtti. Önce insan davranışını belirleyen faktörleri dünyanın önemli üniversitelerinde yapılan çalışmalardan hareketle örnekleyerek açıkladı. Daha sonra dünyada yürütülmüş birçok projeden örnekler vererek insanların toplumsal konularda sorumluluk almalarını ve dönüşmelerini sağlayacak yaklaşımın ipuçlarını verdi. Konuşması sırasında öğrencilere sorular sorarak dinleyicilerin katılımcı bir konumda olmalarını ve tüm öğrencilerin dönüşümü nasıl sağlayabilecekleri üzerine düşünmelerini de sağlamış oldu. Soru cevap bölümünden sonra Düşle Düşme Çalıştayı tamamlandı.

Bilgi Talebi

Bilgi Talebi


  Lütfen formu göndermeden önce " Anaokulu için Sıkça Sorulan Sorular " yazımızı okuyunuz.
   
   

  Lütfen formu göndermeden önce " İlkokul için Sıkça Sorulan Sorular " yazımızı okuyunuz.
   
   

  Lütfen formu göndermeden önce " Ortaokul için Sıkça Sorulan Sorular " yazımızı okuyunuz.
   
   

  Lütfen formu göndermeden önce " Lise için Sıkça Sorulan Sorular " yazımızı okuyunuz.
   
   


  Bu Formda alınan kişisel iletişim bilgileri talep ettiğiniz yerleşke, okul, sınıf seçeneklerine göre kayıt bilgilerinin size iletilebilmesi için talep edilmektedir. Başka bir amaçla kullanılmayacak, 3. Şahıs ya da kurumlar ile paylaşılmayacaktır.)