49. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Avrupa Bölge Yarışması’na Davet Edildik

Tarih: 02.03.2018

Fizik projemiz “Magnus Etkisinden Faydalanılarak Elektrik Üretiminde Verimi Artıran Düşey Eksenli, Portatif Rüzgar Türbini Modeli” ve “Kimya Laboratuvarı İçin Engelsiz Bir Tasarım: Sensörlü Hacim Ölçer” adlı teknolojik tasarım projemiz, TÜBİTAK’ın düzenlediği 49. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda birinci aşamayı geçti ve 12 - 14 Mart tarihleri arasında yapılacak Avrupa Bölge Yarışması’na davet edildi.

Tepeören Yerleşkemizden lise öğrencilerimiz Şevval Ünlü (10A), Alkın Soydan (11B) ve Mert Ali Özdamar (11C), Fizik Öğretmenimiz Özden Zorlu danışmanlığında hazırladığı “Magnus Etkisinden Faydalanılarak Elektrik Üretiminde Verimi Artıran Düşey Eksenli, Portatif Rüzgar Türbini Modeli” isimli fizik projesinde yerleşim yerlerinde ve kişisel olarak rahatlıkla kurulup ihtiyaçları karşılamaya uygun olan Düşey Milli Rüzgar türbini tasarladı ve okulumuzda telefon şarj ünitesinde ürettikleri temiz enerjiyi kullanmayı hedeflediler. Tasarımın lokal rüzgar doğal hava hareketleri dışında otoban ve hızlı araç geçişlerinin olabildiği tünel ve köprülerde de temiz enerji kaynağı oluşturarak aydınlatma için elektrik üretiminde kullanılabileceğini öngördüler.

Levent Yerleşkemizden lise öğrencimiz Emre Duman’ın (Fen 12) Kimya Öğretmenimiz Asuman Okka danışmanlığında gerçekleştirdiği “Kimya Laboratuvarı İçin Engelsiz Bir Tasarım: Sensörlü Hacim Ölçer” adlı teknolojik tasarım projesinin amacı; görme engelli öğrencilerin kimya laboratuvarında güvenli bir biçimde deney yapmalarına yardımcı olacak nitelikte Evrensel Tasarım ilkelerine uygun bir sıvı hacim ölçüm aracı tasarlamak.

 

SİZİ BİZ ARAYALIM

SİZİ BİZ ARAYALIM

Çocuğunuzu kaydettirmeyi düşündüğünüz okul aşağıdakilerden hangisidir?

Anaokulu
İlkokul
Ortaokul
Lise
Lütfen formu göndermeden önce "Lise ön bilgilendirme" yazımızı okuyunuz.

Kaydettirmeyi düşündüğünüz okul yerleşkesi hangisidir?

Levent
Tepeören

Kaydettirmeyi düşündüğünüz sınıf hangisidir?

Terakki Vakfı ve Okullarından gönderilen her türlü haber, bilgi ve tanıtım içeriklerinden bu forma yazdığım elektronik ileti adreslerim aracılığıyla haberdar olmak istiyorum.
// sizi arayalım