Terakkili Kompozisyon Yarışmasında İlçe Üçüncüsü

Tarih: 26.03.2018

Tepeören Yerleşkemizden öğrencimiz Zeynep Irmak Özdemir (Hz B), “18 Mart Çanakkale  Zaferi ve Şehitler Günü” faaliyeti kapsamında Tuzla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen “18 Mart Çanakkale  Zaferi ve Şehitleri” konulu kompozisyon yarışmasında “Anzaklar ve Türk Askeri” adlı kompozisyonuyla İlçe Üçüncüsü oldu.Anzaklar ve Türk Askeri

      Çanakkale Zaferi; yirminci yüzyılın en güçlü devletleri arasında olan İngiltere ve Fransa’ya karşı Türk milletinin verdiği mücadele sonucunda savaşın seyrini değiştiren, önemi göz ardı edilemeyecek bir olaydır. Vatanı için canını hiçe sayıp kahramanca savaşan askerlerimiz sayesinde sömürgeci devletlerin otoritesi sarsılmış ve sömürgelerinde milli bilinç artmıştır. Ayrıca bu askerlerimiz Anzaklar’a gösterdikleri muameleyle Türk milletinin insancıllığının kanıtı olmuşlardır.

     Anzaklar, I. Dünya Savaşı sırasında Britanya İmparatorluğu’nun ordusunda savaşan Avustralyalı ve Yeni Zelandalı askerlerdir. Binlerce kilometre uzağımızda bulunan bu ülkelerle aramızda herhangi bir düşmanlığın olmamasına karşın İtilaf Devletleri’nin kışkırtmaları, kötülemeleri sonucu oluşan barbar Türk imajı birçok gencin Çanakkale’de İtilaflar adına savaşmasına sebep olmuştur. Savaş sırasında Türklerle Anzaklar arasında gelişen karşılıklı sevgi ve saygı bu ön yargıları yok etmiştir. Alan Moorehead isimli yazar “Gallipoli” adlı kitabında bu durumu şöyle anlatmıştır: “…Bellki de en dikkat çekici olan husus, Anzaklarla Türkler arasında doğmuş olan sempati ve arkadaşlık duygusu idi. Artık karşılarındaki Türk askerlerini kendi deneyimleri ile tanımış olan Anzaklar, o güne kadar propagandalarla kendilerine anlatıldığının aksine onların fanatik ve zalim değil, mert ve cesur insanlar olduklarını anlamış bulunmaktaydılar…  Nitekim, Avustralya ve Yeni Zelanda kendilerine dağıtılmak istenen gaz maskelerini almayı reddetmişler ve nedeni sorulduğunda ise Türkler dürüst savaşçılardır, onlar gaz kullanmazlar, diye cevap vermişlerdir.” Türklerin vicdanının, yardımseverliğinin en büyük temsilcilerinden olan Atatürk ise Çanakkale’de şehit düşen yabancılar hakkında şunları söylemiştir: “Bu memleketin toprakları üstünde kanlarını döken kahramanlar! Burada bir dost vatanının toprağındasınız. Huzur ve sükûn içinde uyuyunuz. Sizler, Mehmetçikle yan yana koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar! Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız, bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat rahat uyuyacaklardır. Onlar, bu toprakta canlarını verdikten sonra artık bizim evlatlarımız olmuşlardır. “

    Çanakkale, azimleriyle ve inançlarıyla İtilafları gelişmiş teknolojilerine rağmen yenen Türk halkının kendini siyasi ve askeri açıdan dünyaya göstermesini sağlamasının yanında; askerimizin savaş şartlarında bile yardımseverliğinden ve vicdanından bir şey kaybetmediğinin, kin beslemediğinin de kanıtı olmuştur.

Zeynep Irmak Özdemir (Hz B)

SİZİ BİZ ARAYALIM

SİZİ BİZ ARAYALIM

Çocuğunuzu kaydettirmeyi düşündüğünüz okul aşağıdakilerden hangisidir?

Anaokulu
İlkokul
Ortaokul
Lise
Lütfen formu göndermeden önce "Lise ön bilgilendirme" yazımızı okuyunuz.

Kaydettirmeyi düşündüğünüz okul yerleşkesi hangisidir?

Levent
Tepeören

Kaydettirmeyi düşündüğünüz sınıf hangisidir?

Terakki Vakfı ve Okullarından gönderilen her türlü haber, bilgi ve tanıtım içeriklerinden bu forma yazdığım elektronik ileti adreslerim aracılığıyla haberdar olmak istiyorum.
// sizi arayalım