Öğrencimize Öykü Yarışmasında İlçe İkinciliği

Tarih: 07.12.2017

Levent Yerleşkemizden öğrencimiz Melisa Gerçeker (6F), Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü’nün kasım ayında ortaokul öğrencilerine yönelik gerçekleştirdiği Öykü Yarışması’nda “Hayallerin Gerçeğe Dönüşme Hikayesi” öyküsüyle İlçe İkincisi oldu. Yarışmanın amacı, enerjinin ve enerji kaynaklarının verimli kullanılması konusunda öğrenciler arasında bir farkındalık oluşturulması ve bilinç düzeyinin geliştirilmesiydi.


Hayallerin Gerçeğe Dönüşme Hikâyesi

Selim adında şirin bir köyde yaşayan bir oğlan vardı. Aynur adında bir kardeşi ve anne ve babası vardı. Ancak bu şirin gibi gözüken köyde işler pek iyi ilerlemiyordu. Bu köyde enerji verimliliği, enerji tasarrufu diye bir kavram yoktu bu halkın sözlüğünde. Artık gına gelmişti Selim ve Aynur’a.  Selim öğretmenine danışıp bu konuda neler yapabileceğini öğrenmek istedi. Öğretmeni ise bu konuyu bu kadar takmamasını, kimseye laf anlatamayacağını söyledi. Selim kararlıydı, o köy küçük bir yer olsa da bir şeyleri değiştirmek istiyor, kendine güveniyordu. Köy halkını bilgilendirmek ve bilinçlendirmek için enerji verimliliğiyle ilgili kardeşiyle birkaç poster yapıp köyün meydanına astılar. Posterleri görmemek imkansızdı, hazırlarken en dikkat çekici renkleri kullanmışlardı. Çocuklar, yaşıtları Selim ve kardeşi ile alay ediyorlardı. Bazıları bunun iyi bir fikir olduğunu düşünseler de bilseler de sessiz kaldılar.

Köy halkı enerjiyi dönüştürecek bir şey bulmazsa yakın bir gelecekte elektriksiz kalacaktı. Ama kimse bu gerçeğin tam olarak farkında değillerdi. Hayatlarındaki basit telaşlarla vakit geçirirken acı gerçeğe her geçen gün yaklaştıklarının farkında değillerdi.

Halkın durumu kötüye gidiyordu. Enerji sorunu onları yoksulluğa sürüklüyordu. Selim’in ailesinin de diğer ailelerden bir farkı yoktu. Yaşadıkları yer her ne kadar güneşli olsa da güneş enerjisi kullanılmıyordu. Halk bilinçsizdi.

Çocukların zar zor gittikleri okul, yaz tatiline girince babaannelerinin evlerini ziyarete gittiler. Gittikleri yer Denizli’deydi. Selim’in ve Aynur’un oraya gittiklerinde dikkatlerini bir şey çekti. Her evin çatısında güneş paneli vardı. Bu paneller sayesinde güneş enerjisiyle evlerini, sularını ısıtıyorlar hatta elektrik üretiyorlardı. Kullandıkları arabalar da elektrikliydi. Elektrikli olmayanlar da hibritliydi. Tüm bunlar Selim’in hayal ettiklerinin gerçeğe dönüşmüş haliydi. Tüm bunları köyüne geri döndüğünde kendisi de denemek istiyordu. Ancak ona kardeşi Aynur’dan başka inanacak, yardım edecek insanlara ihtiyacı vardı. Henüz annesi ve babası bile ona, hayallerine inanmıyordu. Tatilin keyfini çıkarmaktan çok evleri incelemeye dalmıştı Selim. Kendi köyündeki evlere de bu düzenekleri kurmalıydı ama para harcamadan. İnsanlardan bir de para isterse onları hiç ikna edemeyeceğini biliyordu. O nedenle babaannesinin komşularını ziyarete gidiyor tüm bunları nasıl yaptıklarını öğrenmeye çalışıyordu.

Aynur ise ona bu konuyu bu kadar takmamasını, tatilinin tadını çıkarmaya çalışmasını istiyordu. Selim bu koymuştu kafasına yapacaktı kendine yardım edecek birilerini bulursa daha kolay olacaktı her şey.

 Bu tatilden dönüşte Selim farklı hayallerle köyüne, ailesinin yanına gelir. Köyleri su kaynakları bakımından da verimli bir coğrafyadadır. Köyün etrafında dereler, göller bulunmaktadır. Biraz da bu nedenle toprakları çok verimlidir. Ne ekerlerse biter bu topraklarda ama traktörlerine koyacakları mazot, evlerindeki elektrik, kullandıkları tarım aletleri olmadan ekip biçmeleri üretmeleri çok zordur. Enerji sıkıntısı üretimlerini olumsuz etkilemektedir. Köylüleri Denizli’de gördüklerine ikna edebilirse bu sorunları kaldıracağını düşünmektedir. Komşuları Ayşe Teyze’nin büyükşehirde üniversite öğrenimi gören oğulları Ege’yi döndüklerinde köyde görürler. Lise çağındaki Selim planlarını Ege’yle paylaşır. Ege, neden olmasın diyerek Selim’i destekler.

İlk iş, köylüleri meydana toplamak ve onlara planlarını anlatabilmektir. Köylülerin gözünde Ege büyük adamdır, o yıllarda üniversitede öğrenim görebilmek her babayiğidin harcı değildir. Ege’ye güvendikleri için köy meydanında toplanmayı kabul ederler. Ege, Selim ve küçük yardımcıları Aynur bu büyük güne iyi hazırlanırlar. Köylülerin anlayacağı şekilde açık, basit, çözüm odaklı bir anlatımla güneş enerjisiyle enerji üretmenin, su kaynaklarını kullanarak HES’lerin (Hidroelektirik santrelleri) kurulabileceğini ve tüm bunların onlara neler kazandıracağını bırakın küçük köylerine birkaç şehre yetecek kadar enerji üretebileceklerini, herkesin öncelikle çatıların güneş panellerini yerleştirmeleri gerektiğini belirtirler. Sorulan her bir soruya verdikleri açıklayıcı yanıtlarla köylülerin büyük bölümünü ikna ederler. Tabii ki çatlak sesler çıkmıştır. Ama köyün akîl adamlarının (yaşça büyüklerinin) onaylarını alabilmişlerdir. Bu toplantıdan sonra köyde tatlı bir hareketlenme yaşanır. Güneş panelleri çatıdaki yerlerini alır. Şehrin belediyesiyle görüşülüp su kaynaklarıyla ilgili planlar aktarılır. Hayallerin gerçekleşmesine az kalmıştır.

Köylülerden olumlu bildirimler gelmektedir. Tüm bu işler için harcadıkları paralardan daha fazlasını enerji olarak zaten alırlar. Herkes halinden memnundur. Selim ve Aynur’la ailesi gurur duymaktadır. Küçük çocukları kendilerinden hiç beklenmeyecek büyüklükte fikirlerle doğdukları topraklara en büyük iyiliği yapmışlardır. Gerçekten hayırlı evlatlar olduklarını kanıtlamışlardır. Ege de gördüğü eğitimin hakkını vererek kendisine duyulan güveni boşa çıkarmamıştır.

Enerji sorunuyla burun buruna gelen köy halkı bugün ürettikleri enerjileri akıllıca kullanarak fakirliğin eşiğindeyken zenginliğe geçişi alın terleriyle kutlarlar. Tüm bunların Selim’in hayalleriyle gerçekleştiğinin de farkındadırlar.

Köyden üniversite öğrenimi görmeye hak kazanan ikinci isim kimseyi şaşırtmaz. Evet Selim! Enerji Sistemleri Mühendisliği’ni kazanmıştır. Hayalleri daha büyük, kendine inancı hep tamdır!

Melisa Gerçeker (6F)

SİZİ BİZ ARAYALIM

SİZİ BİZ ARAYALIM

Çocuğunuzu kaydettirmeyi düşündüğünüz okul aşağıdakilerden hangisidir?

Anaokulu
İlkokul
Ortaokul
Lise
Lütfen formu göndermeden önce "Lise ön bilgilendirme" yazımızı okuyunuz.

Kaydettirmeyi düşündüğünüz okul yerleşkesi hangisidir?

Levent
Tepeören

Kaydettirmeyi düşündüğünüz sınıf hangisidir?

Terakki Vakfı ve Okullarından gönderilen her türlü haber, bilgi ve tanıtım içeriklerinden bu forma yazdığım elektronik ileti adreslerim aracılığıyla haberdar olmak istiyorum.
// sizi arayalım