Doç. Dr. M. Kemal Kuşcu Konuğumuz Oldu

Tarih: 27.09.2014

LEVENT

Velilerimiz, Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisimiz ve Okul Aile Birliğimizin düzenlediği “Dertsiz Ebeveyn: Öyle Biri Var mı?” konferansında değişim ve beraberinde gelen kişisel ve sosyal dönüşümlerle baş edebilmek ve sebebini tam olarak adlandıramadıkları tıkanıklıkları aşabilmek için “bilme” ve “görme” biçimlerinin farklılaştırılması konusunda bilgi edinmek üzere  Doç. Dr. M. Kemal Kuşcu ile 27 Eylül Cumartesi günü Terakki Vakfı Kültür Merkezi K1'de bir araya geldi. 

Ebeveynlerin dertleri, çocuk ve gençlerin dertleri, bu dertleri oluşturan nedenler ve ebeveyn, çocuk ve gençlerin birbirlerini anlamakta zorlandığı konuları ele alan Kuşçu, zorluklara karşı nasıl yaklaşılması gerektiği ve değişime giden kapının nasıl aralanabileceği üzerinde durdu.

Çocuklar ve gençler için hedef koymanın çok önemli olduğunu, hedeflerin açık, net ve anlaşılır olması gerektiğini dile getiren Kuşçu, içinde bulunduğumuz dönemde çocukların büyük bir baskı altında olduğunu, hedeflerin gün geçtikçe büyüdüğünü, takdirin ise gittikçe azaldığını ifade ederek çocukları yaptıkları ile takdir etmenin öğrenilmesi gerektiğini vurguladı.

Kuşçu; çocuklarla yaşanılan en küçük sorunun bile ebeveynler tarafından tolere edilemez bir noktaya geldiğini, bu nedenle çözümün dışarıda arandığını, çözülebilir konuların psikolojik danışmanlara, psikologlara ve son noktada psikiyatristlere taşındığını söyledi. Sorunları çözme konusundaki gücün ebeveynlerde olduğunun önemle altını çizen Kuşçu, sorunları büyütmeden aile içinde çözebilmenin önemini vurguladı.

Kuşçu, dayanışma duygusunun önemine işaret ederek büyük siteler ve benzeri yapılaşmaların “biz” duygusunu yok ettiğini ve gençlerin kendi hikâyelerinde yalnız kaldığını söyleyerek dayanışma duygusunun yeniden canlandırılması, çocuk ve gençlerin mücadele edebilmeleri için öncelikle mücadele içinde olan yetişkinleri görmeleri gerektiğini dile getirdi.

Çocuk ve gençlerin en önemli ihtiyaçlarından birinin “saygı” olduğunu, saygı gösterilmeyen çocuk ve gencin ebeveynlerini ileride çaresiz bırakabileceğini, ergen ile ebeveyn arasındaki çatışmanın bir ihtiyaç olduğunu ve bu noktada ebeveynin müdahale edebilir bir durumda olması gerektiğini açıkladı. Ancak her konuda müdahale edilmemesini söyleyen Kuşçu, gencin gerilim yaşanan ortamda kendisi için iyi olan şeyi yapmayarak anne babasını cezalandırmak isteyebileceğini, çocuğu ile her konuda tartışmaya giren, iç içe yaşayan ebeveynlerde çaresizlik hissinin artmasının da doğal olduğunu ifade etti.

Kuşçu yatırımların “insan” a yapılması gerektiğini, sorunun nedenlerini araştırmanın, sorgulamanın en önemli nokta olduğunu, sorunu çözmek için yeterli bilgiye ancak bu şekilde ulaşılabileceğini belirterek konferansını bitirdi.

SİZİ BİZ ARAYALIM

SİZİ BİZ ARAYALIM

Çocuğunuzu kaydettirmeyi düşündüğünüz okul aşağıdakilerden hangisidir?

Anaokulu
İlkokul
Ortaokul
Lise
Lütfen formu göndermeden önce "Lise ön bilgilendirme" yazımızı okuyunuz.

Kaydettirmeyi düşündüğünüz okul yerleşkesi hangisidir?

Levent
Tepeören

Kaydettirmeyi düşündüğünüz sınıf hangisidir?

Terakki Vakfı ve Okullarından gönderilen her türlü haber, bilgi ve tanıtım içeriklerinden bu forma yazdığım elektronik ileti adreslerim aracılığıyla haberdar olmak istiyorum.
// sizi arayalım