Öğrencimiz Kompozisyon Yarışmasında İlçe 2.si

Tarih: 07.03.2018

Levent Yerleşkemizden ortaokul öğrencimiz Melisa Gerçeker (6F), 19 - 28 Şubat tarihleri arasında Özel Yıldız Ortaokulunun Beşiktaş ilçesinde düzenlediği tüm ortaokul öğrencilerine yönelik “Sevgi Güçtür, Sevgi Şifadır, Sevgi Değişimin Mührüdür.” konulu kompozisyon yarışmasında İlçe İkincisi oldu.

Bir İnsanı Sevmekle Başlayacak Her Şey!

Sevgi, diğer duygulardan çok daha farklıdır. Neyzen Tevfik, “Bazı insanları sebepsiz seversin. Bazılarına bin sebep arar, yine sevemezsin!” sözüyle sevginin ne kadar çelişkili bir duygu olduğunu anlatır. Sevgi, fedakârlık gerektirir. Karşılıklı sevgi olamaz çünkü sevgi içten gelir. Aileler çocuklarını o kadar çok sever ki onlar için gereken her şeyi yapmaya hazırdırlar.

Parayla satın alınamayan sevgi, bize hayat verir. Tıpkı kurumakta olan bir bitkiye verilen su gibidir sevgi. Evrensel bir duygu olmakla birlikte sevgi en güzel duygudur çünkü sadece sevgi; kavgayı, şiddeti ve savaşları durdurabilir.

Sevgi duygusu en güzel duygu olmakla birlikte önemli bir duygudur.  Birçok şairimiz de sevginin özel bir duygu olduğunu vurgulamak için sevgi, sevginin önemi, sevgi ihtiyacı hakkında şiirler yazmıştır. Orhan Veli Kanık ya da Can Yücel gibi şairlerimiz sevgi hakkında çeşitli şiirler yazmışlardır.

Sevgi sadece şiirlerle kalmayıp ünlü sözlerin de oluşmasında ilham kaynağı olmuştur. Mahatma Gandhi “Sevginin olduğu yerlerde hayat vardır.” demiştir. Sahibi belli olmayan sevgi konulu birçok söz de vardır: “Sevginin hâkim olduğu ev, küçük de olsa, hiçbir zaman dar gelmez insana!” sözü de sahibi belli olmayan ve yine sevgiden ilham alınarak söylenen bir sözdür.

Sevginin güzel yanlarından biri de beraberinde birçok duyguyu getirmesidir.  Getirdiği duygulardan biri de saygı. Sevgi olduğu sürece insanlar birbirlerine saygılı davranır. Bu nedenle sevgi topluma saygı getirir çünkü toplum birbirini seven kişilerden oluşursa birbirine saygı duyan insanlardan da oluşur. Sevginin getirdiği bir başka duygu ise mutluluktur. Sevginin mutluluk getirdiğini sevdiklerimizleyken, bizi seven biri bize teşekkür ederken, insanlara sarılırken ve birbirimize gülümserken anlarız.

Sevgi birçok farklı şekilde olabilir. Hayvan sevgisinden çocuk sevgisine içinde anne, doğa, şiir, vatan, kardeş ve yaşam sevgilerini de bulunduran birçok sevgi çeşidi vardır. Sevginin birçok türü olsa da her sevgi, altın değerindedir. 

Sevgi nedir? Bir annenin yeni doğan bebeğine bakışları, bir çiçeği koklamak, ailemizle vakit geçirmek... Sevgiye en güzel örneklerdir. Sevgi güvenmek, şefkat ve fedakârlık olarak kısaca tanımlanabilse de bunlardan çok daha fazlasıdır. Sevginin en önemli özelliklerinden biri ise iyileştiriciliği ve birleştiriciliğidir. En büyük acıları ancak sevgi iyileştirebilir. Yıllardır uzak kalmış akrabaları sevgi bir araya getirir. Sevgi, aynı zamanda çok güçlüdür. Ahmet Ümit’in Bab-ı Esrar kitabında karakterlerden birinin tanrı sevgisine kapılıp yaptıkları da sevginin gücüne bir örnektir. Kitaptaki tanrı sevgisine kapılıp, biricik kızını bırakan bir babanın davranışları sadece (tanrı) sevgisinin gücüne kapıldığı için olmuştur.

Bu kadar övülen sevgiyi çoğaltmaya başlamak için yolda yürürken etraftakilere gülümsemek bile başlangıçta yeterlidir. Küçük şeylerle de olsa sevgiyi çoğaltmalıyız çünkü dünyamızın sevgiye ihtiyacı var. Daha doğrusu her insanın temel haklarından biri olan sevgiye ihtiyacı var. Ne de olsa Sait Faik Abasıyanık’ın da dediği gibi “Bir insanı sevmekle başlar her şey.”

Melisa Gerçeker (6F)

SİZİ BİZ ARAYALIM

SİZİ BİZ ARAYALIM

Çocuğunuzu kaydettirmeyi düşündüğünüz okul aşağıdakilerden hangisidir?

Anaokulu
İlkokul
Ortaokul
Lise
Lütfen formu göndermeden önce "Lise ön bilgilendirme" yazımızı okuyunuz.

Kaydettirmeyi düşündüğünüz okul yerleşkesi hangisidir?

Levent
Tepeören

Kaydettirmeyi düşündüğünüz sınıf hangisidir?

Terakki Vakfı ve Okullarından gönderilen her türlü haber, bilgi ve tanıtım içeriklerinden bu forma yazdığım elektronik ileti adreslerim aracılığıyla haberdar olmak istiyorum.
// sizi arayalım