“Tüketirken Tükenen İnsan” Projemize Birincilik

Tarih: 27.02.2019

Tepeören Yerleşkemizden ortaokul 7. sınıf öğrencilerimiz Ceren Erzincan (7B), Mehmet Ali Kantarcı (7B) ve Yunus Duçe (7A), “İstanbul İli Ortaokullar Arası 6. Sosyal Bilimler Proje Yarışması”nda finale kalan 12 okul arasından 1. oldu. Terakkili öğrenciler, bu başarıyı “Tüketirken Tükenen İnsan” adlı projeleriyle elde etti.

FMV Özel Ayazağa Işık Ortaokulu’nun 23 Şubat Cumartesi günü düzenlediği bu yarışma “Tüketim Alışkanlıklarımızın Hayatımıza Yansımaları” konu başlığı altında gerçekleşti. Öğrencilerimiz, Sosyal Bilgiler Öğretmenimiz Gülşen Çakmak danışmanlığında yaptıkları bu projeyle tüketim-ihtiyaç ilişkisini kurmayı ve bu konuda farkındalık oluşturmayı amaçlayarak, kaynaklarda yenileme ve iyileştirilme yapılmasının önemini vurguladı.

Proje çalışması için araştırma yapan öğrencilerimiz, Ölçme ve Değerlendirme Uzmanımız Sonnur Özel’in de desteğiyle bir “Tüketim Davranışları Anketi” hazırladı. Bu anketi tüm ortaokul öğrencilerine uyguladılar. Anket sonuçları doğrultusunda hazırlanan kamu spotu senaryosunun çekimleri yeşil ekran tekniği kullanılarak Eğitim Teknolojileri Uzmanımız Berna Kaya’nın desteğiyle gerçekleşti. Kamu spotunun tüm sınıflarda izlenmesinin ardından anket uygulamasını tekrarladılar. Ön test ve son test verilerinin yorumlanmasından sonra projenin sonuç ve değerlendirme aşamasını tamamlayarak bir poster sunum hazırladılar. Yapılan çalışmada projenin yaygınlaştırılabilir ve sürdürülebilir olmasını hedeflediler.


SİZİ BİZ ARAYALIM

SİZİ BİZ ARAYALIM

Çocuğunuzu kaydettirmeyi düşündüğünüz okul aşağıdakilerden hangisidir?

Anaokulu
İlkokul
Ortaokul
Lise
Lütfen formu göndermeden önce "Lise ön bilgilendirme" yazımızı okuyunuz.

Kaydettirmeyi düşündüğünüz okul yerleşkesi hangisidir?

Levent
Tepeören

Kaydettirmeyi düşündüğünüz sınıf hangisidir?

Terakki Vakfı ve Okullarından gönderilen her türlü haber, bilgi ve tanıtım içeriklerinden bu forma yazdığım elektronik ileti adreslerim aracılığıyla haberdar olmak istiyorum.
// sizi arayalım