Terakki, Fütürist Bakış Açısını Eğitimcilerle Buluşturuyor

Tarih: 10.07.2015

LEVENT

Yabancı Diller Bölümümüz, dünyaca ünlü akademisyen ve yazarları konuk ettiği TELT (Terakki English Language Teaching) eğitim konferanslarında yurt içi ve yurt dışından eğitimcilerle bir araya gelerek, 21. Yüzyıl öğretim sürecini ve geleceğin eğitim ortamını tartışıyor.

TELT Forum, bu yıl 19 Mart Cumartesi günü Levent Yerleşkemizde gerçekleşti. Konferansın bu yılki ana teması yabancı dil eğitiminde mükemmellik anlayışı ve bu alanda uluslararası akreditasyonların alınmasına yönelik çalışmalardı.

19 Mart'taki ana konuşmacılarımız; EAQUALS (Avrupa Dil Kalite Akreditasyonu Kuruluşu) kurucu başkanı ve Avrupa Dil Çerçeve Programını (CEFR) yazan komitenin üyesi Richard Rossner; Cambridge University Press yazarı ve Afrika, Ortadoğu, Asya, Güney Amerika ve Avrupa’da aktif olarak yabancı dil öğretmenlerine yönelik eğitmenlik yapan Nick Bilbrough; İngilizce okuma kitapları ‘Black Cat’ yazarlarından ve eğitim fakültelerinde İtalya’da İngilizce öğretmenliği üzerine ders veren Robert Hill; Sabancı Universitesi Yabancı Diller Bölümü eğitmeni ve Projeler ve Araştırma Bölümü koordinatörü Deniz Kurtoğlu Eken; EAQUALS müfettişi ve Irlanda merkezli İrlanda Eğitim Bakanlığına bağlı, eğitimde kalite kuruluşu Quality and Qualifications koordinatörü Sue Hackett'dı.

Geçtiğimiz yıldan bu yana gerçekleşen konferanslarda katılımcılar; fütürist Thomas Frey, yazar ve öğretmen eğitmeni Jim Scrivener, eğitimde teknoloji kullanımı ve yabancı dil öğretimi konularında uzman Philip Kerr ile buluşma fırsatı buldu. Daha önce 15 yıl IBM’de (International Business Machines Corporation) mühendis ve tasarımcı olarak görev yapan ve burada 270’ten fazla ödül alarak IBM tarihinde en fazla ödül alan Frey, geçen sene 15 Mart’ta gerçekleşen “From Here to Where?” başlıklı TELT konferansının açılış konuşmacısıydı. 2030 yılından itibaren farklı sektörlerde gerçekleşecek değişimler hakkında bilgi veren Frey, ileride öğrencileri nasıl bir dünyanın beklediğini eğitimcilerle paylaştı  ve “Yarın bugünü yaratır.” (“Tomorrow creates today”) diyerek eğitim alanında temel bazı öngörülerde bulundu: “Teknolojinin öğrenme stilimizi değiştirmesi”, “Geleceğin endüstrileri ve bu endüstriler için gerekli becerilerin öğrencilere kazandırılması”, “Geleceğin becerilerinin öğrencilere kazandırılması”, “Vücudumuzun her şeyi hesaplayabilmesi ve dışarıdaki bilgiyi ölçebilmesi”, “Artan eğitim ihtiyacına karşın öğretmensiz eğitim formları yaratma zorunluluğu”.

Aynı konferansta, “Classroom Management Techniques” adlı kitabıyla The Duke of Edinburgh ESU English Language kitap ödülünü alan Scrivener, dijital dünyanın eğitime ve okuma becerilerine etkisinden bahsetti.

Bu yıl 21 Şubat’ta düzenlenen “21. Yüzyıl öğretim ve öğrenme teknikleri ile öğrenen öğretmen” temalı TELT Forum & Career Day etkinliğinde ise konuğumuz Kerr’dü. İngilizce öğretiminde ‘Straightforward, Inside Out’  gibi okullarda yaygın olarak kullanılan kitapların yazarı ve bu yıl ‘Translation and Own-Language Activities’ adlı kitabıyla "The Duke of Edinburgh English Language Book Awards" ödülü alan konuşmacımız, yabancı dil öğretiminin yabancı dil öğrenimi haline dönüşmesini anlattı. “Öğrenen” rolünün son yirmi yılda nasıl bir değişimden geçtiğini ve eğitim teknolojilerinde gelinen son noktayı örneklerle açıkladı.

Ayrıca Yabancı Diller Bölümümüz, yabancı öğretmenlere yönelik gerçekleştirdiği ve Türkiye’de eğitimdeki ilk iş fuarı olma niteliği taşıyan Terakki Job Fair ve TELT Forum & Career Day etkinliklerinde bu alandaki gelişmeleri ve çalışmalarını farklı kurumlardan gelen katılımcılarla paylaşıyor.

Ayrıntılı bilgi için: www.teltforum.com

SİZİ BİZ ARAYALIM

SİZİ BİZ ARAYALIM

Çocuğunuzu kaydettirmeyi düşündüğünüz okul aşağıdakilerden hangisidir?

Anaokulu
İlkokul
Ortaokul
Lise
Lütfen formu göndermeden önce "Lise ön bilgilendirme" yazımızı okuyunuz.

Kaydettirmeyi düşündüğünüz okul yerleşkesi hangisidir?

Levent
Tepeören

Kaydettirmeyi düşündüğünüz sınıf hangisidir?

Terakki Vakfı ve Okullarından gönderilen her türlü haber, bilgi ve tanıtım içeriklerinden bu forma yazdığım elektronik ileti adreslerim aracılığıyla haberdar olmak istiyorum.
// sizi arayalım