Yabancı Diller Eğitiminde Mükemmeli Yakalamak

Tarih: 28.03.2016

LEVENT

Yabancı Diller Bölümümüzün organizasyonunu üstlendiği üçüncü TELT (Terakki English Language Teaching) Forum 2016 19 Mart Cumartesi günü Terakki'de 318 katılımcıyla gerçekleşti. Konferansın bu yılki ana teması yabancı dil eğitiminde mükemmellik anlayışı ve bu alanda uluslararası akreditasyonların alınmasına yönelik çalışmalardı.

TELT, 19 Mart’ta Avrupa Dil Eğitimi Kalite Denetim Konseyinin (Evaluation & Accreditation of Quality in Language Services - EAQUALS) kurucularından ve Ortak Avrupa Dil Referans Çerçevesi (Common European Framework of Reference – CEFR)  yazarlarından Richard Rossner ‘ı ağırladı. Rossner konuşmasında yabancı dil eğitiminde mükemmellik anlayışı, uluslararası akreditasyon alma kriterleri, dünyada dil eğitiminin durumu ve öğretmen olmanın anlamı gibi temel ve alan için önemli konulara değindi.

Konferansın, diğer konukları arasında İngiltere’de iletişimsel metod (Communicative Learning) üzerine çalışmaları olan ve Cambridge University Press tarafından yayınlanmış olan Cambridge Handbooks for Language Teachers series: Dialogue Activities (2007) and Memory Activities for Language Learning (2011) öğretmen eğitimi kitapları yazarı Nick Bilbrough’du. Bilbrough, konuşmasında yabancı dil eğitiminde iletişimsel metod kullanımına yönelik sınıf içi uygulamaları değerlendirdiği konuşmasını yaptı.

Bir diğer konuk ise Black Cat kitaplarının yazar ve editorlerinden Robert Hill’di. Hill, ingilizce okuma kitaplarının sınıf içi kullanımı ve öğrencilerin İngilizce kitap okuma alışkanlıklarına yönelik projeler ile filmler üzerinden İngilizce öğretimi konusuna yönelik sunumunu yaptı. Konuşmaların sonunda İngilizce öğretimi ile ilgili güncel sorunların tartışıldığı bir panel ile katılımcılar sorularını uzmanlara yöneltme şansı buldular. EAQUALS sunumları dahilinde Yabancı Diller Koordinatörümüz Matthew Benton ile Sabancı Üniversitesi Hazırlık Okulu Koordinatorlerinden Deniz Kurtoğlu Eken, akreditasyon alma süreçleri, okullardaki yabancı dil müfredatlarına yönelik sunumlarını gerçekleştirdiler. Bu sunumlar sonunda da bir panel ile izleyiciler EAQUALS müfettişlerine akreditasyon süreçleri ve sonrası ile ilgili sorularını yöneltti.

Konferans kapsamında bu yıl Dünya Dillerinden (Almanca, Fransızca ve İspanyolca) konuşmacılar da yer aldı. Ayrıca 40 yuvarlak masa toplantısı ve 5 poster sunumuna yer verildi. Katılımcılar EAQUALS onaylı uluslararası gecerliliği olan konferans katılım belgesi aldılar.

SİZİ BİZ ARAYALIM

SİZİ BİZ ARAYALIM

Çocuğunuzu kaydettirmeyi düşündüğünüz okul aşağıdakilerden hangisidir?

Anaokulu
İlkokul
Ortaokul
Lise
Lütfen formu göndermeden önce "Lise ön bilgilendirme" yazımızı okuyunuz.

Kaydettirmeyi düşündüğünüz okul yerleşkesi hangisidir?

Levent
Tepeören

Kaydettirmeyi düşündüğünüz sınıf hangisidir?

Terakki Vakfı ve Okullarından gönderilen her türlü haber, bilgi ve tanıtım içeriklerinden bu forma yazdığım elektronik ileti adreslerim aracılığıyla haberdar olmak istiyorum.
// sizi arayalım