Rehberlik Çalışmaları

Okulumuzda, 5. 6. 7. ve 8. sınıf düzeyinde öğrencinin, akademik, duygusal, sosyal gelişimleri ile birlikte Liseye Geçiş Sınavı (LGS) hazırlık süreci de takip edilir.

Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisi, bu süreçte öğrencileri bütüncül bir bakış açısıyla ele alarak öğrencilerin akademik, duygusal ve sosyal açıdan kendilerini tanımaları, ilgi ve yeteneklerini keşfetmelerine, bu doğrultuda kendileri için en uygun seçimi yapmalarına olanak sağlayacak çalışmalar yapar.

Liseye Geçiş Sınavı (LGS)

8. sınıflarda LGS hakkındaki gelişim ve değişimlerin, doğru ve sistemli bir şekilde öğrencilere ve velilere aktarılması, öğrenci ve velilerin bu süreç ile ilgili bilgilenmesi ve bilinçlenmesi adına önemlidir.

Liseye Geçiş Sınavı ile ilgili bilgilere MEB sayfasında bulunan ve aşağıda linkden ulaşabilirsiniz.

Öğrenci ve Velilere Yönelik Gerçekleştirilen Çalışmalar

Grup Çalışmaları

İhtiyaçlar doğrultusunda aşağıdaki konularda öğrenci ve velilerle grup çalışmaları planlanır.

 • Motivasyon,
 • Hedef Belirleme,
 • Verimli Ders Çalışma,
 • Sınav ve Ergen

Akademik Benlik Kavramı Ölçeği

Öğrenim yaşamları boyunca öğrenciler okul seçimi, derslere ve ders dışı etkinliklere yönelme konusunda karar vermek durumunda kalırlar. Bir öğrenci hangi konulardan hoşlandığına yani ilgilerine ve hangi konuları kolay ve çabuk öğrenebildiğine yani yeteneklerine ilişkin doğru, gerçekçi ve zengin bir benlik kavramına sahip oldukça okul seçiminde isabetli karar verme olasılığı artar. Bu amaçla her yıl 8. sınıf öğrencilerimize ilgi ve yeteneklerini değerlendirebilmek için "Akademik Benlik Kavramı Ölçeği" uygulanıp sonuçları öğrenci ve velilerimizle paylaşılır.

Sınıf Çalışmaları
 • Akademik başarı ve motivasyonu destelemeye yönelik çalışmalar
 • Kariyer ve mesleki yönelimlerini belirlemeye yönelik çalışmalar
 • Sınav sürecine ilişkin paylaşımlarda bulunmalarına yönelik çalışmalar

Seminer, Panel

  • LGS hakkında Öğrenci ve Veli Bilgilendirme

Okulumuz Eğitim Danışmanı Uzman Psikolojik Danışman Oktay Aydın tarafından, her yıl 8. sınıf öğrenci ve velilerimize sınav sistemi bilgilendirme konferansı gerçekleştirilir. Bu bilgilendirmede sınavların yaşamımızdaki yeri, sınav soru sayıları, puan hesaplama formülleri, yılsonu başarı puanı ve sınav puanının etkisi üzerinde durulur.

  • Zaman Planlaması ve Motivasyon

8. sınıf öğrencilerimize yönelik gerçekleştirilen bu seminerlerde, öğrenmenin önemi, motivasyon tanımı, motivasyonu etkileyen içsel ve dışsal nedenler, başarılı olmak için zaman yönetiminin önemi vurgulanır.

  • Mezunlarla Sohbet

Okulumuz 8. sınıftan mezun olan öğrencilerin sınava hazırlık, sınav süreci vb. gibi yaşantılarıyla ilgili deneyimlerini paylaşmaları sağlanır.

  • Sınav Sürecini Yönetme ve Motivasyon

8. sınıf öğrencilerimize yönelik gerçekleştirilen bu seminerlerde sınav öncesi yapılacak hazırlıklar ve sınav sırasında dikkat edilmesi gerekenler konusunda paylaşım ve gerekli yönlendirmeler yapılır.

  • Tercih Konferansı

Yurtiçi üniversite danışmanımız Oktay Aydın, okulumuz öğrencilerine yönelik "LGS Tercihleri" konulu konferanslar vermektedir.

Tercih Dönemi Danışmanlığı

Rehberlik Servisi uzmanlarımız, ilkokulumuzdan mezun olan öğrencilerimize ortaöğretime yerleştirme öncesi rehberlik hizmeti verebilmek için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan tercih dönemlerinde okulumuzda bulunarak öğrenci ve velilerimize destek verir.

SİZİ BİZ ARAYALIM

SİZİ BİZ ARAYALIM

Çocuğunuzu kaydettirmeyi düşündüğünüz okul aşağıdakilerden hangisidir?

Anaokulu
İlkokul
Ortaokul
Lise
Lütfen formu göndermeden önce "Lise ön bilgilendirme" yazımızı okuyunuz.

Kaydettirmeyi düşündüğünüz okul yerleşkesi hangisidir?

Levent
Tepeören

Kaydettirmeyi düşündüğünüz sınıf hangisidir?

Terakki Vakfı ve Okullarından gönderilen her türlü haber, bilgi ve tanıtım içeriklerinden bu forma yazdığım elektronik ileti adreslerim aracılığıyla haberdar olmak istiyorum.
// sizi arayalım