4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nde İlkokul Öğrencilerimiz

İlkokul 2. sınıf öğrencilerimiz, 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü etkinlikleri kapsamında 6 Ekim Çarşamba günü yazar, yönetmen, radyo programcısı ve hayvan hakları savunucusu Tolga Öztorun’la web seminerinde buluştular.

Söyleşi öncesinde öğrencilerimiz, Öztorun’un Yedikule Hayvan Barınağı’nın bir gününü anlatan “Sıradan Bir Gün” adlı belgeselini etkileşimli izledi. Sonrasında söyleşide Öztorun öğrencilerimize, neden tüm dünyada 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nün kutlandığını, hayvan hakları savunucusunun ne demek olduğunu ve nasıl olunduğunu anlattı. Ayrıca öğrencilerimiz “Papuduk” kitap serisinin kahramanıyla tanışarak temel hayvan hakları hakkında bilgi edindi.

Daha sonra ilkokul 3. sınıf öğrencilerimiz, 11 Ekim Pazartesi günü gazeteci ve fotoğrafçı Coşkun Aral’la web semineri gerçekleştirdi. Bu söyleşi, “Kim Olduğumuz?“ adlı disiplinler üstü temanın “hedefler” sorgulama hattına ve “rol modeli” kavramına yönelikti. Merak duygusunun peşinden, 1977’den beri dünyada ayak basmadığı hemen hiçbir toprak parçası bırakmayarak insanın hayatta kalma mücadelesini, kültürlerini, yaşamlarını ve savaşlarını görüntüleyen bir gezgin olarak Aral, öncelikle öğrencilerimize çocukluğundan bahsetti. Bir muhabirin, belgeselcinin neler yaptığını ve bu yaptıklarıyla hedefinin ne olduğunu öğrencilerimizle paylaştı. Dünyayı dolaşma cesareti ve kaynağını nereden bulduğunu, bu işi yapmanın risklerini, eğlenceli olup olmadığını anlattı.

Aral, doğa ve insan etkileşimi konusunu ele aldıktan sonra dünyadaki hayvan hakları ihlallerinden söz etti. Öğrencilerimiz söyleşi öncesinde de Aral’ın hayvanlarla ilgili çektiği iki videoyu etkileşimli olarak izlemiş insan ve doğa ilişkisini irdelemişlerdi. Gerçekleştirilen bu söyleşiyle hem temanın ana fikrine yönelik kazanımlar ele alınırken hem de öğrencilerimizin entelektüel gelişimleri desteklenmiş oldu.

Ayrıca ilkokul 1. sınıf öğrencilerimiz, Çizgi Film Kulübümüzün geçtiğimiz yıllarda yaptığı ve “Dostlarımız” projesinde de daha önce tiyatro olarak yer alan “Tarçın” adlı çift dilli ve müzikal çizgi filmimizi yaratıcı drama derslerinde izlediler. Barınaktan evlat edinilen bir sokak köpeğini konu alan bu film sonrasında öğrencilerimiz, sokakta yaşayan hayvanlar ve sorumluluklarımız üzerine sohbet ettiler.

Tarçın adlı çizgi filmimizin Türkçe versiyonunu buradan, İngilizce versiyonunu ise buradan izleyebilirsiniz. 

Bilgi Talebi

Bilgi Talebi


    Lütfen formu göndermeden önce " Lise için Sıkça Sorulan Sorular " yazımızı okuyunuz.
     
     


    Bu Formda alınan kişisel iletişim bilgileri talep ettiğiniz yerleşke, okul, sınıf seçeneklerine göre kayıt bilgilerinin size iletilebilmesi için talep edilmektedir. Başka bir amaçla kullanılmayacak, 3. Şahıs ya da kurumlar ile paylaşılmayacaktır.)