Terakkililerden İklim Eylem Projesi

Tepeören Yerleşkemizde gönüllü ortaokul 6. sınıf öğrencilerimiz yürüttükleri İklim Eylem Projesi kapsamında yaptıkları çalışmaları 17 Mart Perşembe günü her iki yerleşkemizdeki ilkokul 4. sınıf öğrencilerimize çevrim içi söyleşide anlattı.

Küresel hedeflerden “İklim Eylemi” hedefi çerçevesinde 6 hafta boyunca yürütülen İklim Eylem Projesi’nin amacı; daha iyi bir Dünya için eğitim yoluyla öğrencilerin iklim değişikliği ve çevresel tehditler konusundaki davranışlarını ve toplumların zihniyetini değiştirme, sosyal etkiyi artırma ve onları harekete geçirmekti.

“Take Action Global” adlı kuruluş tarafından düzenlenen, WWF’in (World Wide Fund for Nature) desteklediği bu projede öğrencilerimiz, üç haftayı organizasyona bağlı olarak gerçekleştirdikten sonra geri kalan üç haftayı konunun önemi nedeniyle daha geniş bir sürede daha ayrıntılı çalışmalar yapabilmek için organizasyondan bağımsız yürüttüler.

Bu projede öğrencilerimiz iklim değişikliğinin ne olduğunu, nedenlerini ve etkilerini keşfederek, çözüm geliştirme ve harekete geçme fırsatına sahip oldu.

Her hafta, farklı amaçlar doğrultusunda öğrencilerimiz Fen Bilimleri öğretmenleri Şenay Alnıkızıl’ın rehberliğinde çalışmalar planlayıp gerçekleştirdi. Projeyi yürüten öğrencilerimiz arkadaşlarını bilgilendirmek ve duyarlılıklarını artırmak için hazırladıkları kısa videolarla haftalık çalışmalarını paylaştı, sunumlar hazırladı, deneyler tasarladı, okul bahçesindeki ağaçları tanıdı, fidan dikti, anketler yaptı, Web 2.0 araçlarıyla afişler ve oyunlar tasarladı, şarkı sözleri yazdı. Dünya’nın farklı yerlerinden akranlarıyla çevrim içi buluşup çalışmalarını birbiriyle paylaşma ve yeni bilgiler öğrenme fırsatı yakaladılar.

Haberin ayrıntılarını buradan okuyabilirsiniz.

 

Bilgi Talebi

Bilgi Talebi


    Lütfen formu göndermeden önce " Lise için Sıkça Sorulan Sorular " yazımızı okuyunuz.
     
     


    Bu Formda alınan kişisel iletişim bilgileri talep ettiğiniz yerleşke, okul, sınıf seçeneklerine göre kayıt bilgilerinin size iletilebilmesi için talep edilmektedir. Başka bir amaçla kullanılmayacak, 3. Şahıs ya da kurumlar ile paylaşılmayacaktır.)