Terakkili Öğrencilerden “Biyoçeşitlilik Farkındalık” Paneli

Tepeören Yerleşkemizden gönüllü 6. sınıf öğrencilerimiz, 14 Haziran Salı günü çevrim içi ortamda “Biyoçeşitlilik Farkındalık” adlı bir panel düzenledi. Bu panelde öğrencilerimiz, “Biyoçeşitlilik ve Gıda Güvenliği” ve “İklim Krizinin Gençlerde Yarattığı Eko-Anksiyete” konularını tartıştı. Panel, Levent Yerleşkemizden 4. sınıfların, Tepeören Yerleşkemizden ise 4, 5, 6 ve 7. sınıfların katılımıyla gerçekleşti.

“Biyolojik Çeşitlilik Farkındalık Paneli”ni organize eden öğrencilerimiz; 4, 5, 6 ve 7. sınıftaki arkadaşlarını 40 dakika süren sunumlar ve paylaşımlarla çözümün ortağı haline getirmeyi amaçladı.

6A sınıfından Ayşe Beydağlı; 6B sınıfından Mina Nil Yamantürk, Bahar Bastıyalı, Doğa Çağlıyan, Efe Engin, Egemen Ertan, Doğan Doruk Kahraman; 6C sınıfından Zeynep Ada Koçyiğit, Nehir Aytaç, Ada Karabağ, Demir Uyunmas, Ege Sarı ve Duru Güngör, bu paneli Ortaokul Müdür Yardımcımız, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri bölümlerinden öğretmenlerimizin rehberliğinde düzenledi.

Panelin moderatörlüğünü yapan öğrencimiz Duru Güngör (6C) açılış konuşmasında şu sözleri dile getirdi:

“Terakki Biyolojik Çeşitlilik Farkındalık Girişiminin başkanıyım. Geçen yıl bir öğrenci girişimi olan ‘Su Forumu’nda yapılan çalışmaları örnek alarak bu yıl da arkadaşlarımla bir girişimde bulunduk. Sizleri ve toplumumuzu biyoçeşitlilik konusunda bilinçlendirmek, farkındalık oluşturmak ve insanlığımıza katkı sağlamak istiyoruz. Biyolojik çeşitlilik; bitkiler, hayvanlar, mantarlar, mikroorganizmalar gibi tüm canlıları, bunların oluşturdukları ekosistemleri ve içinde yaşadıkları alanlara verilen genel addır. Bu canlıların yedikleri ve o canlıyı yiyenlerin etkilendiği bu denge maalesef bozulmaya başlamıştır. Bu da tüm canlılara zarar vermektedir. Türler yok olmaya başladıkça ekosistem bundan olumsuz etkilenmektedir. Bu nedenle insanlığın geleceği de risk altındadır. Sürdürülebilir bir gelecek için biyolojik çeşitlilik hakkında bilinçlendirme çalışmaları yapmak ve çözüm üretmek istiyoruz.”

Haberin ayrıntılarını buradan okuyabilirsiniz.

Bilgi Talebi

Bilgi Talebi


    Lütfen formu göndermeden önce " Lise için Sıkça Sorulan Sorular " yazımızı okuyunuz.
     
     


    Bu Formda alınan kişisel iletişim bilgileri talep ettiğiniz yerleşke, okul, sınıf seçeneklerine göre kayıt bilgilerinin size iletilebilmesi için talep edilmektedir. Başka bir amaçla kullanılmayacak, 3. Şahıs ya da kurumlar ile paylaşılmayacaktır.)