Bilişim Teknolojileri

Her gün elimizden düşürmediğimiz telefonlarımız, akıllı televizyonlarımız, akıllı ev aletlerimiz hatta en basitinden kumandalarımız bile elektronik! Tüm dünyamızı sarmış bu teknolojilerin dilini bilmek, dünyanın dilini bilmek demek aslında.

Önümüzdeki yıllarda, içinde kodlamanın olmadığı çok az meslek kalacak. Çocuklarının geleceklerini düşünen ailelerin çocuklarına bu yatırımı yapmaları şart! Çok daha önemlisi, şu anda ilkokulda okuyan çocuklar mezun olduklarında, şimdi var olmayan meslekleri yapmak durumunda kalacaklar.

Geleceğin dünyasında bir yer edinmek istiyorsak içinde yaşadığımız teknolojilerin ardında yatan temeli bilmek zorundayız.

Her çocuk ileride yazılımcı veya bilgisayar mühendisi olmak zorunda değil elbette. Ancak kodlama ve bilgisayar bilimleri eğitiminin bu alanda ilerlemeyi düşünmeyecek kişiler için bile çok büyük faydası olacağı belirtiliyor.

Kodlama çocuklarda;

 • Matematik,
 • Algoritma,
 • Takım çalışması,
 • Yaratıcı düşünebilme,
 • Problem çözebilme,
 • Neden-sonuç ilişkisi kurabilme,
 • Öngörü

becerilerinin gelişmesini sağlar.

Kodlama – Robotik

Bu eğitimle maker dünyasının çatısını oluşturan (programlama ve robotik) temel kavramları öğrenirler ve gerekli becerileri edinirler. Küçük programlar ile programlama ve algoritma mantığını yaparak uygulayarak öğrenirler. Nesneleri hareket ettirme, sesleri kullanma, matematiksel işlemler ve  döngü işlemlerini kullanarak çeşitli uygulamalar hazırlarlar.

Legodan basit makineler tasarlarlar ve kodlarlar. Modüler robotların kodlanarak hareket etmelerini sağlarlar.

Arduino ve Kodlama

Arduino; dünyanın birçok ülkesinde robotik uygulamalar geliştirmenin yanı sıra çocuklara ve yetişkinlere kodlamayı sevdirmek, algoritmik düşünme becerileri kazandırmak amacıyla kullanılmaktadır.

Bu eğitim ile her çocuk Arduino ile uygulama yapma fırsatı bulacaktır.

Eğitimde Led, potansiyometre, butonlar, ses, ısı, sıcaklık, mesafe sensörleri, buzzer, motor ve servo motor gibi donanımlar kullanılacaktır.  Arduino IDE ile kodlayarak farklı uygulamalar geliştirilecektir.

3D Tasarım

3D çizim yapmak düşündüğümüzden çok daha kolaydır. Burada diğer çizim araçları gibi çok karmaşık bir arayüz yoktur.

Her çocuk tasarımı öğrenebilir ve ve kendine özgü modeller oluşturabilir. Çevremizdeki her ürün (ev, araba, telefon kılıfı, oyuncaklar, masa, sandalye, saat vb.) bir tasarım sonucudur.

Bu eğitim ile çocuklar da etrafta gördüğü eşyaları yada hayalindeki tasarımı yapabilecektir. Yaptıkları tasarımları 3D Yazıcıdan basarak elle dokunur gözle görülür hale getirebileceklerdir.

Mobil Uygulama Geliştirme

Günümüzde bir çok işimizi cep telefonu ve tabletlerimizde bulunan mobil uygulamalar ile gerçekleştiriyoruz. Bu uygulumaları geliştirmek ve yayınlamak eskiye göre günümüzde çok daha kolay.

Mobil uygulama gelişme eğitimi ile çocuklar IOS ve Android işletim sistemlerinde çalışabilecek bir mobil uygulamayı nasıl geliştirebileceğini öğrenecek, ekram tasarımını yapacak, eklediği öğelere görevler verebilecek ve projesini kendi cep telefonu ve tabletinden test edip çalıştırabilecektir.

Phyton ile Programlama

Phyton programlama dili, bir çok başka programlama diline ait kodları içeren, özellikle küçük yaştaki çocukların programlamaya alışmaları için tasarlanmış, oldukça yaygın bir şekilde kullanılan bir uygulama geliştirme aracıdır.

Bu eğitim ile çocuklarımız günlük hayattaki problemlere algoritmik bir yaklaşım geliştirebilecek, bulduğu çözümün işlem basamaklarını oluşturabilecek ve kodlarını yazarak programı çalıştırabilecek seviyeye gelecektir. Bu süreçte değişken tanımlama, aritmetik işlemleri gerçekleştirme, karar yapısı oluşturma ve döngü işlemlerini temel seviyede gerçekleştireceklerdir.

Ayrıntılı bilgiye Bilişim Teknolojileri Bölümümüzün aşağıdaki web sitesinden ulaşabilirsiniz.

bilisim.terakki.org.tr

Bilgi Talebi

Bilgi Talebi


  Lütfen formu göndermeden önce "Lise için Sıkça Sorulan Sorular" yazımızı okuyunuz.
   
   


  Bu Formda alınan kişisel iletişim bilgileri talep ettiğiniz yerleşke, okul, sınıf seçeneklerine göre kayıt bilgilerinin size iletilebilmesi için talep edilmektedir. Başka bir amaçla kullanılmayacak, 3. Şahıs ya da kurumlar ile paylaşılmayacaktır.)