Aiki Art

Bedenin, ruhun ve aklın eğitim sürecine odaklanan bir öğreti olan Aiki Art ile kişisel ilerleme ve manevi gelişim hedeflenir.

AI - Uyum, birleşiklik; uyumlu olmak ya da birleşmek.

KI - Ruh; yaşam gücü ya da evrensel yaratıcı enerji.

ART - Sanat

Aiki Art, bilinen anlamda bir spor değil; bedenin, ruhun ve aklın eğitim sürecidir, bir öğretidir. Amaç, fiziksel teknik ve güç kazanarak zarar vermek değil; kişisel ilerleme ve manevi gelişimdir. Öğrencilerin saldırılara ve gergin durumlara tepki verirken kullandıkları içgüdülerini eğitmek ve doğru hamleleri içgüdüsel kılmaktır. Saygı, içtenlik ve ağır başlılık, öğrenim süreci için esastır. Aiki Art’ta yarışma ve karşılaşma olmadığı için, öğrencilerin temel hedefleri birbirlerinden daha iyi olmak değil, kendilerinden daha iyi olmaktır. Bilimsel araştırmalar Aiki Art’ın insan bedenini güçlendirdiğini ve özellikle genç yaşta başlandığında büyüme sürecine katkıda bulunduğunu kanıtlamıştır.

Broşür için tıklayınız.

10 - 14 Yaş Grubu

Aiki Art’ın avantajlarını, en çok bu sanata çocukken başlayan bireyler görür. Özellikle günümüzde aile içi huzursuzluklar, sokaklarda oluşan tatsız durumlar ve toplum içinde var olan sorunlar gibi çevrede yaşanan olaylar; büyümekte olan çocukların kavgacı, agresif ve çevreden kopuk bir şekilde gelişmelerine neden olabilmektedir. İşte bu nedenle Aiki Art, çocukların genç yaşlarında kuralcılık yerine düzenli ve disiplinli, agresif olmak yerine özgüvenli ve bilinçli olmayı; doğada var olan uyumu bulmalarını ve kendilerine bu yolda yaşamayı prensip haline getirmelerini sağlayacak bir felsefe ve yaşam tarzıdır. Çağımızda gelişen teknolojiyle beraber bütün dünya insanlarının yaşam stilleri, tamamen ortaya çıkan icatlar ve gelişmeler üzerine kurulu hale gelmiştir. İnsanların çevreleriyle olan ilişkileri azalmıştır. Kuşağımızın en önemli görevi, çocuklarımız ve gelecek nesillerin maruz kaldığı bu etkileri en aza indirmektir.

Çocukların özellikle Aiki Art ile uğraşmaları; okul çağında ve ileriye dönük yaşamında kendilerine olan güvenlerini ve konsantrasyon yeteneklerini ön plana çıkarmalarına, psikolojik ve fizyolojik yönden sağlam, esnek, yumuşak, dinamik ve güçlü bir yapıya sahip olmalarına yardımcı olur.

15 Yaş +

Aiki Art, ruhsal sonuç doğuran fiziksel bir işlemdir. Aiki Art çalışması doğru yapıldığında; yorucudur ama acı verici değildir, çaba gerektirir fakat güç değildir. Yeni başlayan öğrenciler teknik çalışmaya başlamadan önce iyi ukemi* yapabilmek için gayret göstermelidirler.

Aiki Art’ın felsefesi, erkek ve kadın her yaştan insanın çalışıp kendisini geliştirebilmesidir. Başlangıçta güç seviyenizin ne olduğu önemli değildir. Her gün kendinizi biraz daha geliştirmeye gayret etmeniz gerekir. Partneriniz sizin hızınıza yetişemiyorsa, yavaşlamanız, siz partnerinize yetişemiyorsanız, biraz daha çok çalışmanız beklenir. Her zaman kendi sınırlarınız içinde çalışmak iyi değildir. Sınırlarınızı geliştirmeye çalışmanız gereklidir.

*Ukemi, kendine zarar vermeden düşmeyi bilmektir

SİZİ BİZ ARAYALIM

SİZİ BİZ ARAYALIM

Çocuğunuzu kaydettirmeyi düşündüğünüz okul aşağıdakilerden hangisidir?

Anaokulu
İlkokul
Ortaokul
Lise
Lütfen formu göndermeden önce "Lise ön bilgilendirme" yazımızı okuyunuz.

Kaydettirmeyi düşündüğünüz okul yerleşkesi hangisidir?

Levent
Tepeören

Kaydettirmeyi düşündüğünüz sınıf hangisidir?

Terakki Vakfı ve Okullarından gönderilen her türlü haber, bilgi ve tanıtım içeriklerinden bu forma yazdığım elektronik ileti adreslerim aracılığıyla haberdar olmak istiyorum.
// sizi arayalım