Terakki, 1998 yılında anaokulu, ilkokul ve ortaokulunda hayal gücü ile çizgiyi, eğitim ve öğretimin bir aracı yaptı; çizgi film stüdyosunu kurdu. Böylece “Klasik Animasyon Eğitimi”ne başlayarak, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi.

Kolektif çalışmayı, paylaşmayı, ekip çalışmasını geliştiren, yeteneklerini keşfetmelerini sağlayan Çizgi Film etkinliğimizde anaokulu çocuklarımız, çok sevilen çizgi filmlerin nasıl hazırlandığını öğrenerek kendi çizgi filmlerini oluştururlar.

Anaokulu 6 yaş gruplarında eğitimin bir parçası olan, ilkokul 1 – 4. sınıf öğrencilerimiz için ise seçmeli etkinlik dersi olarak devam eden çizgi film çalışmalarında Terakkililer, senaryosundan çizimine ve seslendirmesine kadar her aşamasını kendileri üstlenirler. Bu filmlerde de “çocuk hakları”, “çevre”, “hayvan hakları” ve “farklılıklara saygı” gibi çeşitli birçok konuyu ele alırlar.

1998 yılından günümüze kadar çizgi film atölyesinde öğrencilerimiz tarafından hazırlanmış çizgi filmler için tıklayınız.

Çizgi Film Eğitimiyle Terakkili öğrenciler;

 • Bir önceki hareketin, bir sonraki hareketi etkilediğini algılıyorlar. Bir satranç oyununda olduğu gibi bir sonraki hamleyi yani hareket ve çizimi düşünüp tasarlama becerisi kazanıyorlar.
 • Hareket değişse de renkler, tipler ve biçimlerin değişmediğini görüp nedenini algılıyorlar.
 • Hayal edilen her şeyin, paylaşarak, empati kurarak, birbirlerine destek olarak gerçekleşebileceğini sezip öğreniyorlar.
 • Senaryo yazmayı, senaryonun çizgi filmdeki önemini öğreniyor, analitik düşünebiliyorlar.
 • Yakın-uzak, büyük-küçük ve mekan ilişkisini fark ediyorlar.
 • Çevreyi gözlemleme, algılama ve ilişkilendirebilmelerinin sonucunda, düşünme ve resim yapma yetenekleri de gelişiyor.
 • Sabırla ve titizlikle çalışarak bireysel çalışmanın ekip çalışmasına dönüştürülmesini öğreniyorlar.
 • İzledikleri filmleri iyi, güzel, kaliteli, kalitesiz filmler olarak ayırt etme, senaryo ve kurgusal anlamda yorumlama yeteneklerini ve genel kültürlerini geliştiriyorlar.

Çizgi Film Atölyemizde yaptıkları birçok film hem yurt içinde hem de yurt dışında ödüller aldı; Uluslararası Çocuk Filmleri Festivallerinde de gösterime girdi.

Levent Yerleşkemizden ilkokul 4. sınıf öğrencimiz Rüya Erşaylı, 2017 yılında Çizgi Film Atölyemiz için bir logo tasarladı. Çizgi filmlerimizde kullanılmaya başlanan bu logoda öğrencimiz, “Prensesin Şarkısı” adlı müzikal çizgi filmimiz için tasarladığı kuş karakterini kullandı.   

Bilgi Talebi

Bilgi Talebi


  Lütfen formu göndermeden önce " Anaokulu için Sıkça Sorulan Sorular " yazımızı okuyunuz.
   
   

  Lütfen formu göndermeden önce " İlkokul için Sıkça Sorulan Sorular " yazımızı okuyunuz.
   
   

  Lütfen formu göndermeden önce " Ortaokul için Sıkça Sorulan Sorular " yazımızı okuyunuz.
   
   

  Lütfen formu göndermeden önce " Lise için Sıkça Sorulan Sorular " yazımızı okuyunuz.
   
   


  Bu Formda alınan kişisel iletişim bilgileri talep ettiğiniz yerleşke, okul, sınıf seçeneklerine göre kayıt bilgilerinin size iletilebilmesi için talep edilmektedir. Başka bir amaçla kullanılmayacak, 3. Şahıs ya da kurumlar ile paylaşılmayacaktır.)