Özel ve Geleneksel Günler

Şiir Festivali

Şiir Festivali, Tarih Günleri, Gençlik Tiyatro Günleri ve Beyaz Gece adı verilen Mezuniyet Töreni etkinlikleri her yıl büyük bir heyecan ve coşkuyla gerçekleştirilir. Terakki Vakfı Okulları’nın “Sözcüklerle Dans” sloganıyla 2001 yılında başlattığı “Geleneksel Şiir Yazma Yarışması”, İstanbul’un dört bir yanındaki şiir seven gençleri bir araya getirmeyi, onları şiire yüreklendirmeyi hedeflemektedir. Her yıl şairlerden oluşan bir seçici kurul, öğrencilerin şiirlerini değerlendirir ve pek çok genç şaire yol göstermektedir.

Tarih Günleri

1999 yılında, Osmanlıyı kendisine konu edinerek başlayan Terakki Tarih Günleri, yıllar içinde büyüyen ve olgunlaşan bir insan gibi, ilgi alanlarını, tarihsel mekânlar, kimlikler ve dönemlerden, tarihsel kavramlara doğru yöneltmiştir. Terakki Tarih Günleri’nde son yıllarda “milliyetçilik, yurttaşlık, demokratikleşme, hoşgörü” gibi günümüzün tartışılan kavramları ele alınırken, bir yandan da bu kavramlara bağlı sorunlar tartışmaya açılmıştır. “Hoşgörülü olmak, eleştiri kültürüne sahip olmak, farklılıkları yaşatmak, özgürleşmek” gibi ülkemiz ve dünyamız insanlarının ihtiyaç duyduğu değerler anlaşılmaya ve anlatılmaya çalışılmıştır.

Bu anlama ve anlatma çabamıza katılan öğrencilerimiz ve misafir okul öğrencilerinin etkinliğimizden önemli kazanımlarla ayrıldıklarını düşünmekteyiz. Etkinlik temalarını araştıran, elde ettiği bulguları bir sunum haline getiren, kütüphanemizde gerçekleştirdiğimiz atölye çalışmasına katılan, konu ile ilgili panelde akademisyenleri dinleme ve onlara soru sorma fırsatını yakalayan, gençliğin konu ile ilgili son sözü söylemesini amaçlayan bildirgenin hazırlanmasına katkıda bulunan bir öğrencinin, bu süreçte elde edebileceği kazanımların sayılamayacak kadar çok olduğu görüşündeyiz.

Gençlik Tiyatroları Festivali

1996 yılından bu yana başarılı bir şekilde devam eden festivalimiz, tiyatroyu hobi olarak devam ettiren birçok gence de, profesyonelliğin kapılarını açmaktadır.

Düzenlendiği ilk günden bu yana İstanbul’daki lise tiyatro topluluklarının gözünde en tarafsız, en saygın ve en özgür festivallerden biri olarak kabul gören Terakki Vakfı Tiyatro Festivali, çevresinde olup bitenlere seyirci kalmayan, soru soran, tepki veren, sorumluluklarının bilincinde olan, kendini ülkesine ve çağına karşı sorumlu hisseden gençlerin kendilerini özgürce ifade edebilecekleri bir platform sunmaktadır. Festival, bir yarışma olmaktan çok, sanatla ilgilenen gençlerin buluştuğu ve birbirlerini tanıyıp deneyimlerini paylaştıkları bir ortam yaratmayı hedeflemektedir.

Her yıl Mayıs ayının son haftasında yapılan festival, İstanbul’da bulunan liselerin katılımıyla gerçekleşerek çeşitli kategorilerde başarılı olan grupları/gençleri ödüllendirmektedir.

Gençlik Tiyatroları Festivali okulumuzun yapmış olduğu bir organizasyon olması nedeniyle Terakki Oyuncuları, festivalin yarışma bölümde yer almayarak, ödül töreninde izleyicilerle buluşarak oyunlarını sergilemektedir.

Terakki Vakfı Gençlik Tiyatroları Festivali web sitesi;
https://www.terakki.org.tr/tiyatro

Beyaz Gece (Mezuniyet Töreni)

Lisemizin son sınıf öğrencilerinin mezuniyet töreninin özgün ismi olan “Beyaz Gece”, adını kız öğrencilerin beyaz kıyafetlerinden almıştır. Erkek öğrenciler de siyah smokinleriyle bu geceye bambaşka bir hava katmaktadırlar.

Bayrak flama devir teslimi; dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi ve tüm öğrencilerimizin bitirme sertifikalarını almalarından sonra müzik ve dansla devam eder. Gece, görkemli bir havai fişek gösterisiyle sona ermektedir.

Bilgi Talebi

Bilgi Talebi


  Lütfen formu göndermeden önce " Anaokulu için Sıkça Sorulan Sorular " yazımızı okuyunuz.
   
   

  Lütfen formu göndermeden önce " İlkokul için Sıkça Sorulan Sorular " yazımızı okuyunuz.
   
   

  Lütfen formu göndermeden önce " Ortaokul için Sıkça Sorulan Sorular " yazımızı okuyunuz.
   
   

  Lütfen formu göndermeden önce " Lise için Sıkça Sorulan Sorular " yazımızı okuyunuz.
   
   


  Bu Formda alınan kişisel iletişim bilgileri talep ettiğiniz yerleşke, okul, sınıf seçeneklerine göre kayıt bilgilerinin size iletilebilmesi için talep edilmektedir. Başka bir amaçla kullanılmayacak, 3. Şahıs ya da kurumlar ile paylaşılmayacaktır.)