Stop Motion Animasyon

Terakki, çizgi film eğitiminden sonra öğrencilere animasyon çeşitliliği kazandırmak için Türkiye’de yine bir ilk olan stop motion animasyon atölyesini 2007 yılında kurdu. Bu doğrultuda ilkokul 3. sınıf öğrencilerimiz, stop motion animasyon eğitimini görsel sanatlar dersiyle dönüşümlü ders olarak alır. Bu derste kuklalar tasarlayıp canlandırır, stop motion animasyonlar oluşturur. Çalışmalarında “çocuk hakları,” “hayvan hakları”, “çevre” ve “farklılıklara saygı” konularını ele alır  ve senaryosundan üç boyutlu karakterlerine, seslendirmesine kadar her aşamasını üstlenir.

Bu animasyon tekniği özellikle çocuklarda:

 • Bireysel düşünebilmeyi
 • Bireysel çalışmayı ekip çalışmasına dönüştürebilmeyi
 • Herhangi bir objenin her hareketini düşünebilme ve bir önceki adımdan bir sonraki adıma geçişi tasarlayabilmeyi
 • Sabırla ve titizlikle çalışabilmeyi
 • Çevreyi gözlemlemeyi ve tüm değişimlere tanık olmayı
 • Stop motion animasyon çekim tekniklerini kavramalarını
 • İzledikleri animasyonlara farklı bir gözle bakabilmeyi geliştirmelerini hedefler.

Stop motion animasyon, fotoğraf makinesiyle kare kare çekilen fotoğraflarla oluşturulan bir animasyon tekniğidir. Önceden tasarlanmış ve kurgulanmış nesnelerin tek tek fotoğraflarının çekilmesi ve art arda yerleştirilip hızlıca izlendiğinde nesnelerin kendiliğinden hareket ediyormuş gibi görünmesi sonucu oluşturulur. Oluşturulan senaryoya göre dekor ve kuklalar tasarlanır. Karakterler için atölyemizde, model hamurlardan yapılan 3 boyutlu kuklalar kullanılır. Kamera hareketinin ve ışığın kontrollü kullanımıyla kurguya uygun biçimde objeler hareket ettirilir ve her hareketin fotoğrafı çekilir. Her 1 saniyelik animasyon görüntüsü için 6 – 12 kare fotoğraf çekilir. Bilgisayar ortamına aktarılan fotoğraflar özel montaj programlarıyla montajlanır seslendirme, müzik ve gerekli efektler eklenerek animasyon gerçekleştirilir.

 

Bilgi Talebi

Bilgi Talebi


  Lütfen formu göndermeden önce " Anaokulu için Sıkça Sorulan Sorular " yazımızı okuyunuz.
   
   

  Lütfen formu göndermeden önce " İlkokul için Sıkça Sorulan Sorular " yazımızı okuyunuz.
   
   

  Lütfen formu göndermeden önce " Ortaokul için Sıkça Sorulan Sorular " yazımızı okuyunuz.
   
   

  Lütfen formu göndermeden önce " Lise için Sıkça Sorulan Sorular " yazımızı okuyunuz.
   
   


  Bu Formda alınan kişisel iletişim bilgileri talep ettiğiniz yerleşke, okul, sınıf seçeneklerine göre kayıt bilgilerinin size iletilebilmesi için talep edilmektedir. Başka bir amaçla kullanılmayacak, 3. Şahıs ya da kurumlar ile paylaşılmayacaktır.)