Kütüphane

Kütüphanelerimiz kütüphane ortamını okuma, öğrenme ve araştırma alışkanlıklarının geliştirildiği yer olarak kabul eder. Öğrenci, öğretmen ve çalışanların entelektüel gelişimlerinin bir parçası olarak bilgi ihtiyacını karşılamayı hedefler.

Her iki yerleşke kütüphanelerimizde öğrencilerimiz; okulun ulusal ve uluslararası müfredatlarını destekleyen kütüphane programıyla, alanında mesleki eğitim almış uzman kütüphaneciler tarafından disiplinler arası iş birliği ile oluşturulan eğitim programları ve etkinliklerle desteklenir.

Anaokulu ve ilkokul kütüphanelerimizde, IBPYP sorgulama üniteleriyle bağlantılı oluşturulan kütüphane programlarında; kütüphane sevgisi, alışkanlığı ve araştırma becerileri kazandırmak amacıyla, “Bilgi Okuryazarlığı” dersleri yapılır. Öğrencilerimiz okuma saatlerinde ve teneffüslerde, kütüphane kaynaklarını inceleyip okurlar ve ödünç alırlar. Yılın belirli günlerinde ise Masallar Seni Bekliyor, Kütüphane Şenliği, Masal Kahramanları Toplantısı; ayrıca PYP disiplinler üstü tema ve belirli gün ve haftalar özelinde basılı ve elektronik kaynaklar sergileri gibi etkinlikler düzenlenir.

Lise kütüphanelerimizde ise, öğrenci ve öğretmenlere yönelik kullanıcı eğitimleri verilir. Öğrenciler, uygulamalı akademik bütünlük eğitimi, dünya standartlarında bir kütüphane kataloğu ve elektronik veri tabanları kullanma konusunda çeşitli eğitimler alır. Kullanıcılarımız, kişisel cihazları ile bireysel veya gruplar halinde gelerek basılı ve elektronik kaynak koleksiyonlarımızda araştırma ve okuma yapar.

Terakki Vakfı Okulları Kütüphaneleri, Levent Yerleşkesi İlkokul Kütüphanesi, Levent Yerleşkesi Lise Kütüphanesi, Tepeören Yerleşkesi İlkokul Kütüphanesi ve Tepeören Yerleşkesi Lise Kütüphanesi olmak üzere dört kütüphane olarak hizmet verir.

Koleksiyon ve Erişim

70.000’i aşkın basılı koleksiyonumuz SirsiDynix kütüphane otomasyon programında, Dewey Ondalık Sınıflama Sistemi’ne göre kataloglanarak, açık raf sistemi ve web kataloğumuz ile kullanıcıya sunulmuştur. Elektronik kaynak koleksiyonumuz ise, dijital dergi, gazete, kitap, makale, ansiklopedi, sesli kitap olmak üzere çeşitli dillerde ve türde 6 milyonu aşkın içerikle kullanıcılarımız için 7/24 çevrim içi erişime açıktır.

Terakki Vakfı Okulları Kütüphaneleri web sitesini ziyaret ederek, elektronik kaynaklarımıza erişmek, kişisel kütüphane hesabınıza giriş yapmak ya da katalog araması yapmak için tıklayınız.

İletişim ve Çalışma Saatleri

Hafta içi: 08.00 – 16.00

Çarşamba: 08.00 – 16.30

Bilgi almak istediğiniz konularınız için kutuphane@terakki.org e-postasını kullanabilirsiniz.

Bilgi Talebi

Bilgi Talebi


  Lütfen formu göndermeden önce " Anaokulu için Sıkça Sorulan Sorular " yazımızı okuyunuz.
   
   

  Lütfen formu göndermeden önce " İlkokul için Sıkça Sorulan Sorular " yazımızı okuyunuz.
   
   

  Lütfen formu göndermeden önce " Ortaokul için Sıkça Sorulan Sorular " yazımızı okuyunuz.
   
   

  Lütfen formu göndermeden önce " Lise için Sıkça Sorulan Sorular " yazımızı okuyunuz.
   
   


  Bu Formda alınan kişisel iletişim bilgileri talep ettiğiniz yerleşke, okul, sınıf seçeneklerine göre kayıt bilgilerinin size iletilebilmesi için talep edilmektedir. Başka bir amaçla kullanılmayacak, 3. Şahıs ya da kurumlar ile paylaşılmayacaktır.)