Türk Dili ve Edebiyatı

Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm derslerinde amacımız öğrencilerimizin akademik seviyelerini yükseltmelerinin yanında yurt ve dünya sorunlarına duyarlı, aynı zamanda evrensel boyutta düşünen insanlar olmalarını sağlamaktır.

Hedeflerimiz

Öğrencilerimizin;

 • Metin inceleyebilme, yorum yapabilme, anlama, anlatma ve dil becerilerini geliştirebilmelerine,
 • Sanat eserleriyle tanışmalarına,
 • Sanatsal zevke ulaşabilmelerine yardımcı olmak.

Öğretim Uygulamalarımız

Onların bilgiye ulaşma yöntemlerini öğrenmesini ve öğrendiklerini uygulamasını sağlayarak her türlü durumda analiz, sentez, karşılaştırma, yorum gücü gelişmiş eleştirel bakış açısına sahip, kendi kendine yeten, birikimli bireyler olarak toplum içinde yer almalarını istiyoruz ve bu doğrultuda çalışıyoruz.

Her dönem sonu, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, yeniden çalışmalarını gözden geçirir ve bir sonraki yıla daha verimli ve eksiksiz çıkmaya özen gösterir.

Okulumuzun misyonu ve vizyonu doğrultusunda Türkçe ve Türk Dili ve Edebiyatı derslerinde genel bir dil ve edebiyat kültürü verirken üniversite giriş sınavlarında başarılı olmak da bir başka hedefimiz olduğundan üniversite giriş sınavlarına hazırlık için ders ve sınav programları uyguluyoruz.

Günümüz sanatçılarını okulumuza davet ederek söyleşi, festival gibi sosyal ve kültürel ortamlar yaratıp öğrencilerimizin bu kişilerle fikir alışverişinde bulunmalarını hedefliyoruz.

Terakki Vakfı Okulları olarak 2000 yılından bu yana İstanbul ili lise ve dengi okulları arasında şiir festivali gerçekleştiriyoruz.

Amacımız; gençleri edebiyatın en önemli dallarından biri olan şiir ile buluşturarak duygu gelişimini artırmak, şiir yazmayı özendirerek onları güzel sanatlara yönlendirmek ve sosyal bireyler yetiştirmek.

Yarışmamız, İstanbul iline dâhil tüm okulların lise öğrencilerine açıktır. Ayrıca ödül töreni öncesi istekli öğrencilerle şair eşliğinde şiir atölyesi gerçekleştirilir. Yarışma için gönderilen şiirler, şairlerden oluşan seçici kurul tarafından değerlendirilir ve dereceye giren öğrencilere Terakki Vakfı Okulları tarafından ödüller verilir. Yarışma sonunda Sözcüklerle Dans adlı şiir kitabı yayınlanır.

 

 

Bilgi Talebi

Bilgi Talebi


  Lütfen formu göndermeden önce "Lise için Sıkça Sorulan Sorular" yazımızı okuyunuz.
   
   


  Bu Formda alınan kişisel iletişim bilgileri talep ettiğiniz yerleşke, okul, sınıf seçeneklerine göre kayıt bilgilerinin size iletilebilmesi için talep edilmektedir. Başka bir amaçla kullanılmayacak, 3. Şahıs ya da kurumlar ile paylaşılmayacaktır.)