Kimya Çalışmalarımız 17. Eğitimde İyi Örnekler Konferansı’nda

Kimya Bölümümüzün “Suya Dair Bir Yaşam Simülasyonu” ve “Fotoğraf Teması Etrafında STEAM” adlı çalışmaları, Eğitim Reformu Girişimi’nin (ERG) düzenlediği “Saklı Kalan Başarılar” temalı 17. Eğitimde İyi Örnekler Konferansı’nda sunum olarak yer alacak. Bu konferansın online (çevrim içi) araçlarla yapılması planlanıyor.

Levent Yerleşkemizden lise Kimya öğretmenlerimiz Asuman Okka ve Arzu Kırmızıoğlu’nun 9. sınıflarda performans görevi olarak tasarladığı ve konferansta sözlü sunacakları “Suya Dair Bir Yaşam Simülasyonu”, küresel su kriziyle ilgili iki büyük soruna odaklanıyor: “Su kaynaklarına erişilebilirlik”, “Güvenli ve temiz içme suyu”. 2019-2020 öğretim yılında her iki yerleşkemizde lise ve fen lisesi 9. sınıf öğrencileriyle uygulanan; sınıf içi tartışma, atölye çalışması ve yansıtma yazısı olarak 3 bölümden oluşan bu çalışmanın amacı; öğrencilerin iklim krizi, su krizi gibi küresel sorunlar hakkında sahici sorular ve sahici cevaplar bulabilmelerine yardımcı olmak.

“Fotoğraf Teması Etrafında STEAM” ise Asuman Okka’nın konferansta poster sunum olarak yer alacak bir diğer kimya çalışması. Bu çalışmada Okka, “fotoğraf” teması etrafında tüm STEM alanları ve sanatı bir araya getiren, 16 ders saati süren bir öğretim tasarımı geliştirdi. Bu tasarım STEM (Science, Technology, Engineering and Mathmematics) alanları ve sanatı Bilim Uygulamaları dersine entegre eden özgün bir modeldir.

Tüm STEM alanlarını tamamen yapılandırılmış biçimde birbirine bağlayan bu öğretim tasarımının hedefi; öğrencilerin mühendislik tasarım süreci konusundaki deneyimleri, STEM alanları arasında bağlantı kurma ve öğrenme motivasyonları üzerinde nasıl bir değişime neden olduğunu incelemek.

Haberin ayrıntılarını buradan okuyabilirsiniz. 

Kayıt Bilgi Talebi

Kayıt Bilgi Talebi


Lütfen formu göndermeden önce "Lise ön bilgilendirme" yazımızı okuyunuz.
 
 


Bu Formda alınan kişisel iletişim bilgileri talep ettiğiniz yerleşke, okul, sınıf seçeneklerine göre kayıt bilgilerinin size iletilebilmesi için talep edilmektedir. Başka bir amaçla kullanılmayacak, 3. Şahıs ya da kurumlar ile paylaşılmayacaktır.)