Terakkililerin TÜBİTAK Projesi İstanbul Avrupa Bölge Yarışmasında Üçüncü!

Levent Yerleşkemizden fen lisesi öğrencilerimizin Fizik projesi, 9 – 11 Mart tarihleri arasında gerçekleşen TÜBİTAK 51. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri İstanbul Avrupa Bölge Yarışması’nda üçüncülük ödülü kazandı.

Fen11 sınıfı öğrencilerimiz Sıla Onar ve Mehmet Buğra Turan, Fizik öğretmenleri Onur Özkul danışmanlığında hazırladıkları “Enerji Üreten Tekerlek Lastiği” adlı projeyle yarıştı.

Enerji üretimine alternatif fikirler sunmak amacıyla yaptıkları, tekerleğin olduğu her yerde kullanılabilecek Fizik projesinde öğrencilerimiz, yüzeyle temas eden tekerlek lastiği üzerindeki basınç kuvvetinin, lastik içindeki piezoelektrik malzemeden elektrik enerjisi elde edilmesini araştırdılar. Tekerlek tasarımında lastiği yeniden modellediler. Piezoelektrik malzemeyi lastik modeline entegre ederek, hipotezlerini bu model üzerinde test ettiler. Yaptıkları deneylerde hareket ettirilen tekerleğin elektrik enerjisi ürettiğini ölçümlere ve gözleme dayalı olarak gördüler.

Kayıt Bilgi Talebi

Kayıt Bilgi Talebi


Lütfen formu göndermeden önce "Lise ön bilgilendirme" yazımızı okuyunuz.
 
 


Bu Formda alınan kişisel iletişim bilgileri talep ettiğiniz yerleşke, okul, sınıf seçeneklerine göre kayıt bilgilerinin size iletilebilmesi için talep edilmektedir. Başka bir amaçla kullanılmayacak, 3. Şahıs ya da kurumlar ile paylaşılmayacaktır.)