Söyleşi: Cumhuriyet ve Sanat

Her iki yerleşkemizden ortaokul 5, 6 ve 7. sınıf öğrencilerimiz, Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı ve Plastik Sanatlar ve Resim Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Gülveli Kaya’yla 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında çevrim içi ortamda konuğumuz oldu.

Kaya, 25 Ekim Pazartesi günü gerçekleştirdiğimiz söyleşide; özgür ve bağımsız bireyler ve toplum olmamızı güven altına alan Cumhuriyet’in toplumsal ve milli değerlerimizi korumak konusundaki önemine vurgu yaparak, kökten bir dönüşüm ve devrimlerin yaşandığı bu yıllarda kültür ve sanat ortamındaki yenilik ve değişimleri ele aldı. Bir uygarlık sıçramasındaki genç Türkiye Cumhuriyeti’nin sanata da böylesi yüceltici ve devrimci bir işlev yüklemiş olduğunu örneklerle öğrencilerimizle paylaştı.

Kaya konuşmasında, Cumhuriyet’in ilanından önce ve sonrasında Sanat eğitimi, Sanatçılar, Sanatçıların resimlerinde ele aldıkları konular da dâhil olmak üzere kültür ve sanat ortamına farklı yönleriyle ışık tuttu. Sanatçıların Avrupa’da eğitim alma imkânı bulması ve 19 Şubat 1932’de ulusal bilinci pekiştirmek, milli kültürü oluşturmak, toplumun eğitimine ve kültürel gelişimine katkıda bulunarak çağdaşlaşmasına olanak sağlamak gibi amaçlarla etkin ve yaygın bir örgüt olan Halkevleri’nin kurulmasından söz etti. Türkiye’nin ilk plastik sanatlar müzesi olan İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’nin açılışı, 1938 yılında Cumhuriyet Halk Partisi’nin düzenlediği ve başlangıcından itibaren altı yıl süreyle devam eden; amacı, toplumla sanatçıyı kaynaştırmak; sanatı Anadolu’ya taşırken, sanatçıya yeni ufuklar açmak olan Yurt Gezilerinin gerçekleştirilmesi konularına da değindi. Söyleşinin sonunda ise öğrencilerimizin sorularını yanıtladı.

 

 

Prof. Dr. Gülveli Kaya

1977 yılında doğmuştur.

1995 yılında Ankara Anadolu Güzel Sanatlar Lisesinden, 1999 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünden mezun olmuştur.

 2000 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Resim Ana Sanat Dalı’nda Yüksek Lisans programına başlamış, aynı yıl Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Plastik Sanatlar Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. 

2006 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’ nde Sanatta Yeterlik Programını tamamlamış ve aynı yıl Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Plastik Sanatlar Bölümünde Yardımcı Doçentliğe atanmıştır.

 2010 yılında Doçent, 2015 yılında Profesör olan KAYA, 2015 yılından itibaren aynı kurumda Dekanlık ve Plastik Sanatlar ve Resim Anabilim Dalı Başkanlığı görevlerini sürdürmektedir. Sanatçı, bugüne kadar 20 kişisel sergi, yurtiçi ve yurtdışında pek çok karma sergilere katılmış, çeşitli müze ve özel koleksiyonlarda eserleri yer almaktadır.

 

Bilgi Talebi

Bilgi Talebi


    Lütfen formu göndermeden önce " Lise için Sıkça Sorulan Sorular " yazımızı okuyunuz.
     
     


    Bu Formda alınan kişisel iletişim bilgileri talep ettiğiniz yerleşke, okul, sınıf seçeneklerine göre kayıt bilgilerinin size iletilebilmesi için talep edilmektedir. Başka bir amaçla kullanılmayacak, 3. Şahıs ya da kurumlar ile paylaşılmayacaktır.)