Uzaya Yolculuk Serüveni

Ay Gökyüzünde Neden Farklı Şekillerde Görünüyor?

Ortaokul 5 ve 6. sınıf öğrencilerimiz, 20 – 24 Eylül tarihleri arasında Fen Bilimleri dersi “Uzay” ünitesi kapsamında Uzay Kampı Türkiye yetkilileriyle çevrim içi ortamda bir araya geldi. Konuklarımız öğrencilerimize, insanlığın Dünya dışında ayak bastığı tek gök cismi olan doğal uydumuz Ay ve onun gökyüzünde neden farklı şekillerde görüldüğünü anlattı.

Öğrencilerimiz, sunumda eski çağlardan beri şarkılar ve şiirler için popüler bir konu olan doğal uydumuz Ay ile ilgili bilgileri öğrendiler.

Aynı zamanda, geçmişe bir yolculuk yapıp 20 Temmuz 1969 tarihinde “İnsan için küçük, insanlık için büyük bir adım” sözlerini söyleyerek tarihe geçen astronot Neil Armstrong’un, Buzz Aldrin ve Michael Collins ile Ay’a seyahat macerasını yaşadığı Apollo programı ve çok daha fazlasıyla ilgili bilgi edindiler. Öğrencilerimiz  hem Ay ile ilgili bildiklerini pekiştirmiş oldular hem de merak ettikleri ve akıllarına takılan sorulara cevaplar aldılar.

Kendi Kitap Ayracını Kendin Tasarla

Aynı hafta boyunca ortaokul 6. sınıf öğrencilerimiz, Fen Bilimleri dersi “Güneş Sistemi ve Gezegenler” ünitesi kapsamında istedikleri gezegenleri seçip gezegenin görselleri ve özelliklerinin bulunduğu, yaratıcılıklarını kullandıkları rengârenk kitap ayraçları tasarlayıp, tasarımlarını sundular. Bu etkinlikle gezegenlerin özellikleri konusunu pekiştiren öğrencilerimiz, kitap okurken kullanacakları ayraçlarını da kendileri tasarlamış oldu. Ayrıca 6. sınıf öğrencilerimiz, tutulmalar hakkında yaptıkları ürünlerin de yer aldığı bir “Güneş Sistemi” sergisi yaptılar.


Noktaları Birleştir, Oyun Hamurlarıyla Takımyıldızını Oluştur

Ortaokul 7. sınıf öğrencilerimiz ise Fen Bilimleri laboratuvarında “Güneş Sistemi ve Ötesi” ünitesinde, “Takımyıldızları” konusunda renkli oyun hamurlarıyla kendi takımyıldızlarını oluşturdular. Gökyüzünde gözlemlenen takımyıldızı görselleri ile kendi tasarımlarını benzeterek isimlendirdiler. Bu etkinlikle takımyıldızının eski insanlar tarafından insan, hayvan ve nesne adlarına benzetildiğini hatırlayıp ‘Ejderha, Aslan, Avcı, Büyükayı ve Küçükayı” gibi takımyıldızları bilgilerini pekiştirdiler.

 

Bilgi Talebi

Bilgi Talebi


    Lütfen formu göndermeden önce " Lise için Sıkça Sorulan Sorular " yazımızı okuyunuz.
     
     


    Bu Formda alınan kişisel iletişim bilgileri talep ettiğiniz yerleşke, okul, sınıf seçeneklerine göre kayıt bilgilerinin size iletilebilmesi için talep edilmektedir. Başka bir amaçla kullanılmayacak, 3. Şahıs ya da kurumlar ile paylaşılmayacaktır.)