Özden İnönü Toker Konuğumuzdu

Levent Yerleşkemizden lise 10 ve 11. sınıf öğrencilerimiz, 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü’nde Özden İnönü Toker’le “Özden İnönü Toker’in Anılarında Atatürk ve İnönü” başlıklı konferansta bir araya geldi. Konferans, Terakki Vakfı Kültür Merkezi K1’de gerçekleşti.

Konferans boyunca cumhuriyetin ilk yıllarına geri dönen Toker, babası İnönü ve Atatürk’le olan anılarını öğrencilerimizle birlikte yeniden yaşadı. “Öğrenmenin yaşı yoktur. Sürekli merak edin ve öğrenin.” sözleriyle başladığı konferansta, İsmet İnönü’nün yaşamı boyunca koruduğu öğrenme merakından, küçükken hayallerine dair Atatürk’le arasında geçen sohbete kadar çeşitli birçok anısını öğrencilerimizle paylaştı.

Ayrıca Toker, cumhuriyetin temellerini oluşturan kavramların günümüzdeki uygulanışlarını ele aldı ve Nutuk’un öneminden bahsetti. Cumhuriyet’i kuran ilk kuşağın hayalindeki Türkiye’yi hayata geçirmek için hala çalışmamız gerektiğini vurgulayan İnönü, gelecek konusundaki iyimserliğine değinerek, bu iyimserliğini sık sık gençlerle buluşmasına borçlu olduğunu söyledi.

Gençlere çok çalışmalarını ve hayallerini hayata geçirmekten asla vazgeçmemeleri gerektiğini hatırlattı. Konuşmasının ardından gençler tarafından uzun süre ayakta alkışlanan Özden İnönü Toker, cumhuriyeti ayakta tutan temel değerlerin hala capcanlı biçimde yaşamakta olduğunu gösterdi.

Lise öğrencilerimiz Gökçe Meraklı (11A) ve Sena Ecem Altun’un (11A) “Özden İnönü Toker’le Birlikte Atatürk ve İnönü’nün Anılarına Baktık” başlıklı yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

Kayıt Bilgi Talebi

Kayıt Bilgi Talebi


Lütfen formu göndermeden önce "Lise ön bilgilendirme" yazımızı okuyunuz.
 
 


Bu Formda alınan kişisel iletişim bilgileri talep ettiğiniz yerleşke, okul, sınıf seçeneklerine göre kayıt bilgilerinin size iletilebilmesi için talep edilmektedir. Başka bir amaçla kullanılmayacak, 3. Şahıs ya da kurumlar ile paylaşılmayacaktır.)