Terakkili Delegeler İtalya’da MUN Konferansına Katıldı

Her iki yerleşkemizden lise MUN (Model United Nations) Kulüplerimiz, 13 – 16 Nisan tarihleri arasında İtalya’nın Milano şehrinde bulunan Civico Polo Scolastico Alessandro Manzoni Okulunun düzenlediği MilanMUN’23 konferansına katıldı. Bu konferansta STIMUN (Şişli Terakki International Model United Nations) Kulübü öğrencilerimiz Gana, Polonya, Portekiz, Yemen, Belçika ve Kosta Rika’yı; TTMUN (Tepeören Terakki Model United Nations) Kulübü öğrencilerimiz Belçika, Brezilya, Danimarka ve İrlanda ülkelerini temsil etti.

Birleşmiş Milletler simülasyonu olarak gerçekleşen ve dünya sorunlarının ele alındığı MILANMUN’23 konferansı bu sene 4 kıtadan 14 ülkeden (Güney Afrika, Yeni Zelanda, Gürcistan, Hırvatistan, İsviçre, Portekiz, Çekya, İsrail, Fransa, İspanya, Yunanistan, İtalya, Romanya ve Türkiye) okulların katılımıyla gerçekleşti.

TTMUN Kulübünden 11IBE sınıfından üç öğrencimiz, Merve Kaya (Ekonomik ve Sosyal Konsey), Ege Yüksektaş (Sosyal, Kültürel ve İnsani Yardım Komitesi) ve Defne Eryüksel (Özel Siyasi ve Dekolonizasyon Komitesi) oturum başkanı olarak seçildi. Bu öğrencilerimiz konferans öncesinde komite gündem maddeleri ile ilgili raporlar hazırladılar ve ön hazırlıkların yapılmasında etkin rol aldılar. Konferans süresince ise oturumlarını başarıyla yürüterek birçok yasa tasarısını komitelerinde tartışmaya açtılar ve sadece takım arkadaşlarına değil komitelerine katılan tüm öğrencilere yardım ederek ve yol gösterdiler ve örnek öğrenciler olarak okulumuzu başarıyla temsil ettiler.

En İyi Yasa Tasarıları

Oya Ok (Levent-10IBF), Bilge Yüce (Levent-10IBF), Güneş Bozkırlıoğlu (Levent-Fen 9), Mina Çakıroğlu (Tepeören -9C), Yunus Duçe (Tepeören -11A), Serdar Ada Doğan (Tepeören -10E), Yasmin Bayer (Tepeören -10D) komitelerinde birçok başarılı kürsü konuşmaları ve kulis çalışmaları yaparak hazırlamış oldukları yasa tasarı taslaklarını oy çokluğu ile komitelerinden geçirmeyi başardılar.

En İyi Çözüm Önerileri

Bu yıl gündem maddesi “Daha sürdürülebilir bir geleceğe geçişi demokratikleştirmek” olan Genel Kurul’a sunulan çözüm önerileri arasından seçilen en iyi altı öneriden ikisi öğrencilerimiz Defne Öztunç (11 IBK-Levent) ve Bilge Nehir Tiryakiler (10B- Tepeören) tarafından Genel Kurulda sunuldu. Polonya delegesi olan Defne Öztunç (11 IBK-Levent) oy çokluğunu sağlayarak genel kurulda önerisini geçirmeyi başardı.

Haberin ayrıntılarını buradan okuyabilirsiniz.

Bilgi Talebi

Bilgi Talebi


  Lütfen formu göndermeden önce " Anaokulu için Sıkça Sorulan Sorular " yazımızı okuyunuz.
   
   

  Lütfen formu göndermeden önce " İlkokul için Sıkça Sorulan Sorular " yazımızı okuyunuz.
   
   

  Lütfen formu göndermeden önce " Ortaokul için Sıkça Sorulan Sorular " yazımızı okuyunuz.
   
   

  Lütfen formu göndermeden önce " Lise için Sıkça Sorulan Sorular " yazımızı okuyunuz.
   
   


  Bu Formda alınan kişisel iletişim bilgileri talep ettiğiniz yerleşke, okul, sınıf seçeneklerine göre kayıt bilgilerinin size iletilebilmesi için talep edilmektedir. Başka bir amaçla kullanılmayacak, 3. Şahıs ya da kurumlar ile paylaşılmayacaktır.)