Terakkililer Buluş Şenliği’nde Tasarladıkları Cihazla Yarıştı

Tepeören Yerleşkemizden lise öğrencilerimiz, 10 Aralık Cumartesi günü İstanbul Doğuş Üniversitesi’nde düzenlenen Buluş Şenliği yarışmasında “okullar” kategorisinde yarıştılar. Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden 24 okul takımının katıldığı bu yılki buluş şenliğinin teması “Minyatür Kaleler” idi.

NASA Jet Propulsion Laboratory’nin 1998 yılından beri Amerika’da düzenlediği ve ikinci ayağının da sadece Türkiye’de gerçekleştiği Buluş Şenliği’nde (Invention Challenge), öğrenciler, her yıl belirlenen fiziksel bir problemi düzenek oluşturarak çözmeye çalışıyorlar.

Öğrencilerimiz Zuhal Tannur (10A), Uygar Aydagün (9A), Defne Kefeli (10D), Defne Altınay (10D), Özgür Duçe (9E), Ege İsapur (10C) Fizik öğretmenlerimiz Devrim Özkan ve Burcu Güngör rehberliğinde bu yarışma için en fazla 5 adet lastik topu 60 saniye içinde kurallarda tanımı yapılmış minyatür 5 kaleye atabilen ve güvenli enerji kaynaklarının kullanıldığı bir cihaz tasarlayıp üretti.

Cihazın yarışma dışında Fizik derslerinde başta “enerji ve momentum” konusu olmak üzere, çeşitli mekanik konuların işlenmesi sırasında laboratuvar çalışmalarında da kullanılması planlanıyor.

Bilgi Talebi

Bilgi Talebi


    Lütfen formu göndermeden önce " Lise için Sıkça Sorulan Sorular " yazımızı okuyunuz.
     
     


    Bu Formda alınan kişisel iletişim bilgileri talep ettiğiniz yerleşke, okul, sınıf seçeneklerine göre kayıt bilgilerinin size iletilebilmesi için talep edilmektedir. Başka bir amaçla kullanılmayacak, 3. Şahıs ya da kurumlar ile paylaşılmayacaktır.)